סוגי הדימומים בזמן מחזור (ווסת) ומשמעותם ברפואה הסינית- חלק ראשון

סוגי הדימומים בזמן מחזור (ווסת) ומשמעותם ברפואה הסינית- חלק ראשון

 

מחזור מקדים/ מחזור מאחר / מחזור שאינו סדיר/ דימום חזק / דימום חלש / כאבי מחזור

הדימום בזמן הווסת משתנה מתקופה לתקופה. דימום חזק הופך לחלש, דימום בצבע כהה הופך לבהיר, לפעמים דימום ארוך הופך לקצר וקרישי דם (גושים) מופיעים. לעיתים הדימום מלווה בכאבים לפני או במהלך הווסת. כמובן שגם אורך המחזור (זמן בין ווסת לווסת) משתנה ומחזור שהופיע אחת לחודש מופיע אחת לחודשיים ולעיתיים המחזור מגיע פעמיים בחודש (כל 14 ימים!!).

כל אחד מהשינויים הללו מעיד על שינוי פנימי ועמוק המתרחש בגופה של האישה.

סובלת מהפרעות מחזור? מעוניינת להסדיר את המחזור החודשי?

השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם!

עוד מידע על ‘ארבעת השלבים השונים במהלך המחזור’ ניתן לקרוא במאמר ‘שילוב הרפואה הסינית במהלך טיפולי פריון’

מחזור סדיר, המופיע כל כ 26-34 ימים, שאינו מלווה בכאבים וללא קרישי דם הינו סימן מובהק לבריאותה של האישה.

הרפואה הסינית מעניקה חשיבות רבה לאורך המחזור (הזמן בין דימום ווסתי אחד לשני) ולווסת עצמה ( זמן הדימום). אופיים מעניק מידע חשוב למטפל על מצב בריאותה של האישה ועוזר באבחון בעיות הפריון השונות. מאמר זה יפרט את המשמעויות השונות של סוגי המחזור והווסתות.

בכדי להפוך את המאמר לקריא, לא נעשה (כמעט) שימוש במונחים מקצועיים אלא בשפה פשוט ונגישה.

המאמר מורכב משני חלקים:

 • החלק הראשון עוסק במחזור מקדים, מחזור מאחר ובמחזור שאינו מגיע בזמנים קבועים (פעם מקדים, פעם מאחר).
 • חלקו השני של המאמר עוסק בדימום חזק, דימום חלש, כאבים וקרשי דם במחזור. למעבר לחלקו השני של המאמר לחץ/י כאן.

מחזור מקדים / קצר

מה ההגדרה למחזור מקדים?

מחזור מקדים הינו מחזור  המופיע פחות מ- 25 ימים מקבלת הווסת הקודמת (יש לשים לב להבדל בין מחזור קצר לווסת קצרה= דימום קצר, הנידון בחלקו השני של המאמר).

מדוע זה בעיתי?

מחזור מקדים מוביל לכך שאישה תחווה ריבוי ווסתות. כיוון שכל ווסת כרוחה באיבוד דם, אישה עם מחזור קצר מאבדת דם בכמות גדולה יחסית. חשוב לציין שבעיני הרפואה הסינית, דם הווסת, מכיל בתוכו גם תמצית חיים (מכונה jing), שאמורה להזין את העובר בתחילתו של ההריון. כך שמלבד דם, האישה מאבדת גם ‘תמצית חיים’ יקרה. אובדן מוגבר של שני אלו, לאורך זמן, עלול להוביל למצב חולשה עמוק.

מה גורם למחזור להיות קצר?

על פי הרפואה הסינית ישנן שתי סיבות עיקריות:

 • ‘חם בדם’- חם, בטבע, מוביל לתנועה מהירה. חום בדם מוביל לתנועה מואצת של הדם בכלי הדם.  תנועת הדם המהירה מדי, בשילוב עם החם, עלולים לפגוע בכלי הדם ולאפשר לדם “לברח” החוצה- והדימום הווסתי יקדים. במקרה זה, הדימום יתאפיין בתחילת דימום ‘מהירה ומתפרצת’. הווסת תתחיל בדימום חזק כבר מהיום הראשון. צבע הדם יהיה כהה, ולעיתים ילווה בקרישי דם.  במקרים בהם החם פגע בדם והוביל ל’יובש של הדם’ , הדימום בימים הראשונים יתאפיין בזרימה לא רציפה וכמות הדם תהיה מועטה ויתכנו קרישי דם.
 • ‘מצב חולשה’ של הגוף (חולשת צ’י-אנרגיה)- הגוף, במידה וחזק דיו, מצליח להחזיק את הדם ברחם לאורך כל המחזור ועד לווסת. במצבי חולשה, יכולת זו נפגעת, והדם ‘בורח החוצה’ עוד לפני הזמן המתוכנן. הדימום מתאפיין בצבע אדום חיוור יחסית. לעיתים, סוף הווסת מלווה, במספר ימים של הכתמות (כאילו הגוף לא מצליח להפסיק את הדימום).

מחזור ארוך/ מאחר

מה ההגדרה למחזור ארוך?

מחזור ארוך מוגדר כמחזור בו הווסת מופיעה לאחר יותר מ- 35 ימים מהווסת הקודמת.

על מה מצב זה מעיד?

ישנן שלוש סיבות עיקריות לכל שמחזור יהיה ארוך:

 • ‘חוסר דם’ – הגוף מתקשה לייצר מספיק דם ולמלא את הרחם. הדבר יכול לנבוע מחולשה של הגוף וקושי ביצור דם, או בעקבות פגיעה בדם עצמו (דימום שונים לדוגמא). הדימום הווסתי יתאפיין בכמות דם קטנה וצבעו יהיה אדום חיוור ואף נוטה לכתום. יתכנו כאבים במהלך הווסת.
 • ‘תקיעות בזרימת הדם והצ’י (אנרגיה)’ – כשהדם והצ’י אינם זורמים ברחם בצורה חופשית, הווסת מתקשה לצאת והדימום מתאפיין בקרישי דם רבים ובכאבים בבטן תחתונה.
 • חולשה של ‘התמצית’ (jing ברפואה סינית) – מטרתו של המחזור החודשי, היא להכין את הגוף לקראת קליטתה של ביצית מופרית. לשם כך, הדם ברחם האישה, על פי הרפואה הסינית, מכיל חומרי חיים האמורים לאפשר לביצית המופרית להתפתח במהלך ההריון. במידה וישנה חולשה של תמצית זו, הגוף יתקשה לייצר מספיק דם ‘איכותי ומזין’  בזמן, והמחזור יהיה ארוך. מצב זה מאפיין, פעמים רבות, נשים פוליציסטיות.

מחזור שאינו סדיר

מה ההגדרה של מחזור שאינו סדיר?

מחזור אשר לא מגיע בזמנים קבועים: פעם מקדים ופעם מאחר. חשוב לזכור שמצב זה הינו נורמאלי אצל נערות צעירות, בעיקר בתקופה הסמוכה לקבלת הווסת הראשונה. על פי הרפואה הסינית, הופעתה של הווסת מעיד על כך שגופה של הנערה חזק ועשיר בדם, תהליך טבעי, המתרחש כחלק מהגדילה האופינית לגיל ההתבגרות. על אף הופעתה של הווסת הראשונה, אין המצב מעיד שהגוף, בשלב זה, עשיר דיו בכדי להצליח לייצר מחזור סדיר בכל חודש. במקרים רבים, זהו רק הסימן הראשון לתהליך הגדילה ויעברו מספר חודשים עד להשלמתו, והופעת מחזור  סדיר.

מה גורם למחזור שהיה סדיר להפוך למחזור לא סדיר?

חלק מפעילותו התקינה של הגוף, תלויה ביכולתו לשמור על מקצב קבוע של תהליכים (עיכול, נשימה, פעימות לב ואף מעבר בין הרגשות השונים). אצל חלק מהנשים ישנה פגיעה במקצב זה, לכן המחזור לעיתים יאחר, אך בפעמים אחרות, בהן המקצב הופך מהיר מדי, המחזור יקדים. ווסתות אלו יתאפיינו בכאבים ובשינויים במצב הרוח, המופיעים לפני הווסת, דימום שאינו ‘חלק’, לעיתים אף תהיה הפסקה במהלך הדימום וחזרה שלו לאחר מכן. מסיבה זו, בתקופות של לחץ ומתח רב, רגשות שפוגעים בקלות בזרימה החופשית של הגוף (ולכן גם מיצרים מתח רב וכאב בגב העליון ובצוואר) ישנם שינויים בזמן הופעת הווסת.

סיבה נוספת להופעת מחזור שאינו סדיר הינה שילוב של המצבים שתוארו קודם במחזור מקדים ומחזור מאחר.

למעבר לחלקו השני של המאמר לחלץ/י כאן

140 תגובות
 • ליאת
  הגב

  שלום,
  בחודש באחרון קיבלתי פעמיים מחזור
  הראשון הסתיים לפני תשעה ימים והשני הופיע היום
  אני נוטלת גלולות ובחודשיים האחרונים פספסתי הרבה(כלומר סיימתי חבילה אחת של גלולות בחודשיים

  האם האי סדירות במחזור נובעת מהתקלה בגלולות?
  או שיתכן ומדובר במשהו אחר?

  • אודי לוריא
   הגב

   אינני רופא- אבל אני יודע שאי הקפדה על לקיחת גלולות למניעת הריון באופן סדיר יכול להוביל לדימומים ובנוסף הוא לא מספק הגנה מפני הריון.

  • ל
   הגב

   היי, קיבלתי אתמול הוסת הראשונה שלי, בסביבות הצהריים, אני נוהגת לשיל תחתוניות בגלל הפרשות שלא קשורות למחזור, היה לי כתם חום דיי שונה מהרגיל, לאחר שהתפנתי ראיתי אדום ורוד והנחתי שזה זה, הייתי בסימן שאלה עד שכבר כל פעם שהתפנתי היה לי דם ורדרד, וכל פעם שהרגשתי ש”אני לא שולטת על הסוגרים שלי” ראיתי שזה היה דם, אך אני בקושי מקבל הפרשות, זה ווסת או משהו אחר?

   • אודי לוריא
    הגב

    בוקר טוב
    בכדי לדעת האם מדובר בווסת או דימום מסיבה אחרת צריך לבצע בדיקת דם לרמות הורמונים (אסטרדיול ופרוגסטרון lh fsh הם העיקריים) ואולי גם לבצע בדיקת אולטרה סאונד.
    לצערי מבלי אלה לא ניתן לדעת.

    • ל
     הגב

     כשהתכוונתי שלא היה לי הפרשות זה לא היה לי הפרשות בפד אך יצא לא לא מעט פעם פעמים אדום וכשהרגשתי שאין צורך בפדים שמתי תחתונית ובאיזשהו שלב ראיתי כתם אדום דם גדול על התחתונית.

 • יובל
  הגב

  יש לי מחזור לא סדיר ואני מקיימת יחסי מין עם קונדום. המחזור שלי מאחר בכמה ימים, מופיע לי כתם דם ואז אין כלום עד ליום למחרת בצהריים דוב כתם דם ואז כלום. האם זה דבר הגיוני? האם יש חשש להריון? האם זה הגיוני שזה המחזור שלי החודש?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי יובל
   במידה והווסת מאחרת או שיש דימום מאוד חלש אז רצוי מאוד לשלול הריון.
   במידה ובדיקת ההריון שלילית אז כדאי לגשת לגינקולוגית לבדיקה.

 • רעות
  הגב

  היי אני כבר 9 חודשים מהלידה. מאז שחזר לי המחזור הוא מפסיק אחרי שבוע פלוס ליום יומיים ושוב חוזר בגדול עם כרישי דם ככל הנראה .. אני בת 30 ואשמח להתייעץ עם מישהו שמבין כי כל הגניקולוגים שולחים אותי לבית כאשר ישנו גם ascus

  • אודי לוריא
   הגב

   לרפואה הסינית כלים יעילים לטיפול בדימומים שאינם סדירים. לרוב מדובר בשילוב של דיקור וצמחי מרפא.
   במידה ובבדיקות פאפ קודמות נצפו שינויים הדבר כמובן מחייב המשך מעקב רפואי.

 • נוי
  הגב

  שלום,
  אני מקבלת מחזור כל 35 יום בערך, לא פחות (לפעמים כמה ימים יותר מ35). זיהיתי את יום הביוץ וקיימנו יחסי מין ביום זה. לאחר מכן קבלתי מחזור ב31.10 שהסתיים ב5.11. אתמול 15.11 בזמן השתן של הבוקר יצא לי כמו חתיכת דם, קריש דם כזה… בערב הופיע לי שוב כתמי דם בצבע אדמדם חום בתחתונית. והיום בבוקר 16.11 בניגוב שוב ראיתי את אותו צבע דם.. מה יכולה להיות הסיבה לכך? יכול להיות שזה הריון? או הריון שנקלט ונפל?
  אני בת 26, נשואה, ויש לציין שאף פעם זה לא קרה לי דימום פעמיים בחודש.. זו פעם ראשונה.
  אשמח לתשובה!
  תודה רבה

  • אודי לוריא
   הגב

   הי נוי
   לצערי קשה לענות על השאלה באינטרנט. בכדי לדעת בוודאות יש לבצע לפחות בדיקות דם לרמות הורמונים.

 • נסטיה
  הגב

  ערב טוב!
  ממש התעניינתי בכל הנושא הזה ורציתי להתייעץ איתך.
  כבר כמה שנים טובות אני על גלולות שבהם יש שבוע הפסקה. והמחזור בשבוע הזה תמיד היה מגיע בזמן.
  מה שכן לאחרונה ב 3 חודשים האחרונים שמתי לב שהמחזור מקדים ביומיום באופן קבוע. האם זה משהו שצריך להתייחס אליו או שזה נורמאלי?

  • אודי לוריא
   הגב

   הדימום שלך אינו דימום הורמונאלי אלא דימום מהגלולות ולכן לדעתי לא מדובר במשהו שדורש התיחסות.
   בכל מקרה ממליץ לך להתיעץ עם הגינקולוג שלך כיוון שאינני רופא.

 • Mica635
  הגב

  היי קיבלתי מחזור בשבוע שעבר ביום חמישי עד יום שני הזה (המחזור שלי זה 5 ימים) במחזור הזה ובמחזור הקודם כמעט ולא יצא לי כלום ואמרתי שאני אלך לרופא/ת נשים שיבדקו את זה.. שני סיימתי את המחזור שלישי רביעי חמישי לא היה כלום ופתאום שוב קיבלתי מחזור והפעם יש קצת יותר זרם.. מה הסיבב שקיבלתי מחזור ל10 ימים?

  • אודי לוריא
   הגב

   שבוע טוב.
   ישנן סיבות שונות לדימומים לא סדירים. חלקן קשורות לחוסר איזון הורמנאלי וחלקן לדברים פיזיים כגון פוליפים, מיומות ולפעמים ישנם גם דימומים שאינם מגיעים מהרחם אלא מצוואר הרחם.
   הדבר הנכון לעשות הוא לגשת לגינקולוגית כפי שתכננת ולעבור ברור.

 • מירים מלמד
  הגב

  היי אני בת 29 קיבלתי מחזור ב20/10 מוקדם מימה שאני מקבלת במקום 26 לחודש אחרי שבוע המחזור היה רגיל
  אבל עכשיו 1.11 קימתי יחסי מין ופיתאם ישר היה לי דימום ויום למחרת רק הפרשות חומות ממש חלש ..פעם ראשונהבחים שקרה לי אני בלחץ מימה זה כבר קורה?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי מירים.
   דימום לאחר יחסי מין יכול להגרם מהרבה סיבות והדרך היחידה לדעת מה הסיבה היא לגשת לרופא. הוא כנראה יבצע בדיקה ואולי גם ישלח אותך גם לברור הורמונאלי.
   לצערי בלי ממש להבדק לא ניתן לדעת מה הסיבה.

 • אילנית
  הגב

  היי אני נערה וקיבלתי בפעם הראשונה לפני שנתיים והוא מגיע רק פעם בכמה חודשים מה אפשר לעשות שהוא יהיה סדיר???

  • אודי לוריא
   הגב

   הי אילנית
   רופאים נוהגים לומר שבשנתיים הראשונות מחזור שעדיין אינו סדיר הינו דבר תקין. מעל שנתיים כדי ראשית להבדק בכדי להבין מה הסיבה לכך ולהתאים טיפול בהתאם.

 • שירן
  הגב

  היי, אני בת 36, נקלטתי להיריון לפני מס’ חודשים אך לצערי בשבוע 12 נתגלה שהעובר לא התפתח כראוי ועברתי הפלה טבעית. מאז אני ובעלי מנסים שנית, עברו כ-4 חודשים מאז, כל חודש אכזבה מחדש כיוון שכולם אמרו לי שמאחר וכבר חוויתי היריון יהיה לי קל להיקלט שנית וזה עדיין לא קרה. מציינת שחווה מחזור באופן סדיר כמו שעון כל 3 לחודש. הפעם החלו לי הפרשות חומות 5 ימים לפני מועד המחזור, רק ביום השלישי בערב החל דימום קל. בהתחלה הייתי אופטימית וחשבתי שאולי זה דימום השתרשות ויש סיכוי שנקלטתי, אך לאחר שהחל הדימום הקל שיערתי לעצמי שהמחזור פשוט הקדים. האם יש בכל זאת סיכוי שזה לא מחזור ?

  • אודי לוריא
   הגב

   ממליץ.לך לעקוב אחר הדימום ולבצע בדיקת הריון (לפחות ביתית) בזמן שבו אמורה היתה הווסת להתחיל.

 • שני
  הגב

  היי אודי. אני בת 31 בריאה, כל החיים מחזור כל 28 יום, ללא כאבים או משהו חריג. לפני כמה חודשים החלה מגמה של איחור יימיים/הקדמה יומיים עד לפעם האחרונה שאיחר לי ב11 ימים והתחיל בדימום כבד מאוד שנפסק אחרי יום וחצי למשך יום ואז חזר. באיחור האחרון הייתה צניחה חדה באנרגיות, דכדוך וכאבים שהופיעו בכל הגוף (בחיים לא סבלתי מכאב) ובמיוחג בגב העליון. המחזור הנוכחי מאחר כבר ביומיים . מה קורה לי?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי שני.
   ניתן בהחלט להבין מהתאור שלך שאכן משהו עובר על הגוף שלך- שינוי שמשתקף בחוסר הסדירות של הווסת.
   קשה כמבן להגיע לאבחנה מדויקת ונכונה דרך האינטרנט ולכן אני ממליץ לך בחם לבצע גם ברור הורמונלי וגם לפנות למטפל ברפואה סינית באזור המגורים שלך בכדי להתאים תזונה ו/או צמחי מרפא ודיקור בכדי להחזיר את הגוף שוב לאיזון.

 • Kris
  הגב

  היי
  אני מעוניינת להיכנס להריון פעם היינו פחות מנסים כן כן לא לא אבל כבר 3 חודשים שאנחנו מנסים כמו שצריך ואני לא נקלטת המחזור שלי סדיר כל 25-26 יום
  למשך 5 ימים עשיתי בדיקות גנטיות הכל תקין צילום רחם תקין
  החומצה פולית שלי הייתה נמוכה התחלתי לשתות כבר שבוע וחצי 5 מ”ג
  החודש המחזור שלי הקדים ביומיים התחיל ב5.9 במקום 7.9 אבל לא מתיחסת לזה יותר מדי ב9.9 המחזור שלי נגמר יום למחרת אני ובן זוג שלי כן קיימנו יחסים והיום 11.9 אני רואה בניגוב קצת דם
  אני אף פעם לא לקחתי גלולות ולפי מה שעשיתי פעם אחת בדיקה גניקולוגית איך שנגמר לי מחזור אחרי 3-5 ימים מתחיל לי ביוץ
  וגם אני מרגישה בדרך כלל כאבי בטן או גב
  החודש הרגשתי ביום האחרון של נמחזור כאבים ממש חזקים בגב
  מה יכול לעזור לי להיקלט
  תודה

  • אודי לוריא
   הגב

   הי
   את מתארת כאן הרבה דברים – אתיחס לעיקריים בינהם.
   במידה והמחזור שלך סדיר כל 25-6 ימים אז הביות שלך הוא סביב היום ה 11.
   אין לי יכולת לדעת דרך השאלה מה המשמעות של הדימום שראית. זה מצריך בדיקה של גניקולוג ואלי גם בדיקת דם בשביל לדעת בוודאות – אך רוב הסיכויים שאלו בדיקות מיותרות.

   מה יכול לעזור לך להקלט? בשביל לענות על זה את צריכה לגשת למטפל באזור המגורים שלך ולעבור תהליך מלא של איבחון כך שתוכלי לקבל עצות שהן טובות לך. בלתי אפשרי להתאים טיפול דרך האינטרנט.

 • Sigal Buhbut
  הגב

  היי אודי,
  לא מצאתי את התייחסותך למצב בו המחזור מגיע פעמיים בחודש,
  האם תוכל להסביר מדוע מצב זה יכול לקרות?
  (במקרה שלי זו הפעם הראשונה שזה קורה לי, בדכ המחזורים שלי נוטים להגיע תוך 24-28 ימים בין מחזור למחזור)

  המון תודה

 • איילת
  הגב

  שלום רב. בתי בת ה-23 לוקחת גלולות MINESS כבר זמן רב (לפחות שנתיים). החודש התחיל פתאום מחזור (לא בזמן הרגיל שלו) , ולא מפסיק כבר שבועיים וחצי. תוכלי לעזור מה הסיבה ? והאם ומתי זה יחלוף?
  תודה מראש

  • אודי לוריא
   הגב

   הי איילת.
   לצערי יש שאלות שלא ניתן לענות עליהן מבלי לראות ולבדוק את המטופלת. ממליץ בחום לגשת אל הגינקולוג שלה בכדי להבדק.

 • NATALIE
  הגב

  אודי שלום
  אני ובעלי מנסים להיכנס להיריון 3
  חייבת לציין ילדתי לפני שנה 23/7/17 בניתוח קיסרי בת מקסימה
  מאז הלידה לקחתי גלולות יסמין והפסקתי חודש לפני הניסיון להיכנס להריון
  המחזור שלי לא סדיר מאז ומתמיד… בממוצע כל 45-50 ימים
  הווסת האחרונה היתה 08/06/18 ובתאריך 15/08/18 היה לי ביוץ (בדקתי בעזרת מקלוני ביוץ של חברת לייף)
  ידוע לי שבמידה ואין הריון המחזור אמור להגיע ביום ה-14 לאחר הביוץ אך במקרה שלי הוא הגיע 22/08/18 שזה שבוע לפני הזמן. הדימום התחיל ממש חזק וביום שני בצהריים 23/08/18 פסק לגמרי.
  מהריונות קודמים אני זוכרת שבמידה ולא נקלטתי להריון המחזור היה מגיע ביום 13-14 לאחר הביוץ והפעם הקדים בצורה מאוד מוזרה. בנוסף אציין שמשך המחזור שלי בדרך כלל 3-4 ימים והפעם זה נמשך יום וחצי.
  אשמח לעזרתך מדוע המחזור שלי הקדים כל כך? האם יתכן שאני בהריון?
  תודה מראש

  • אודי לוריא
   הגב

   לילה טוב נטלי
   מספר דברים שחשוב לי לומר לך
   1. בדיקות ביות ביתיות אינן ככ אמינות ולכן קשה לקבוע בוודאות שביוץ אכן היה בזמן שציינת.
   2. אם את חושבת שיש סיכוי שאת בהריון תבקשי לבצע בדיקת דם להריון, זו הדרך הבטוחה לאשר או לשלול. היתי מבקש בנוסף בדיקה לרמות אסטרדיול ĺh ופרוגסטרון בכדי לוודא באיזה שלב של המחזור את נמצאת (לפני/אחרי/סמוך)

   • NATALIE
    הגב

    אודי תודה רבה
    אעשה כפי שיעצת לי

 • Yulia
  הגב

  אודי שלום,
  קיבלתי וסת ב30/5 ולאחר מכן שוב ב15/6 ורק היום קיבלתי שוב
  כבר שבועיים אני עם בחילות ועייפות חשבתי שאני בהריון ועשיתי שתי בדיקות הריון ביתיות והתוצאה הייתה שלילית ולבסוף קיבלתי
  חייבת לציין שהמחזור שלי סדיר מאוד 28-29 יום
  מה הסיבה למה שקרה?
  תודה😊

  • אודי לוריא
   הגב

   הי יוליה
   קשה עד בלתי אפשרי לנסות לנחש מה הוביל לשינוי בהתנהגות של המחזור החודשי שלך. אני נוהג לומר למטופלות שלי ששינויים במחזור הן עדות לכך שהן יצור חי שמושפע מהסביבה ומהחיים ושדברים הן לא תמיד קבעים. הסימנים שתארת אכן מזכירים הריון, אולי היה הריון שפסק ולכן הבדיקה הביתית לא הצליחה לאתר אותו. בכל מקרה, מה שחשוב זה להמשיך ולעקוב אחרי הסדירות שלו ובמידה והוא שוב לא סדיר לפנות לגינקולוג/ית לביצוע בדיקות הורמונליות והמשך ברור. אם זה לא חוזר על עצמו לא הייתי מודאג מכך

 • Yulia
  הגב

  אודי שלום,
  קיבלתי וסת ב30/5 ולאחר מכן שוב ב15/6 ורק היום קיבלתי שוב
  כבר שבועיים אני עם בחילות ועייפות חשבתי שאני בהריון ועשיתי שתי בדיקות הריון ביתיות והתוצאה הייתה שלילית ולבסוף קיבלתי
  חייבת לציין שהמחזור שלי סדיר מאוד 28-29 יום
  מה הסיבה למה שקרה?
  תודה😊

  • אודי לוריא
   הגב

   הי יוליה
   קשה עד בלתי אפשרי לנסות לנחש מה הוביל לשינוי בהתנהגות של המחזור החודשי שלך. אני נוהג לומר למטופלות שלי ששינויים במחזור הן עדות לכך שהן יצור חי שמושפע מהסביבה ומהחיים ושדברים הן לא תמיד קבעים. הסימנים שתארת אכן מזכירים הריון, אולי היה הריון שפסק ולכן הבדיקה הביתית לא הצליחה לאתר אותו. בכל מקרה, מה שחשוב זה להמשיך ולעקוב אחרי הסדירות שלו ובמידה והוא שוב לא סדיר לפנות לגינקולוג/ית לביצוע בדיקות הורמונליות והמשך ברור. אם זה לא חוזר על עצמו לא הייתי מודאג מכך

 • נועה
  הגב

  אודי שלום,
  כל חיי קיבלתי וסת כל 28 יום. בתקופה האחרונה בגלל מתחים וחרדות ותקופת שבר שאני עוברת (אובדן אבי ז”ל בנסיבה קשה ודברים נלווים), הוסת התחילה להגיע כל שבועיים, או על שלושה שבועות, או לאחר ביותר מחודש.
  התחלתי עכשיו לשתות שתי כמוסות של מסטיק תימני, אני עם כדורי שינה ולפעמים גם הרגעה מסוג קלונקס או כדור טבעי דומה לקלונקס בשם גאבא.
  מה אתה היית ממליץ? זה עינוי לקבל וסת ככה כל שבועיים שלושה עם תסמינים נלווים שהגב שלי גם ככה מפוצץ מכאב וזה נהיה יותר גרוע וכאבים בחזה.

  • אודי לוריא
   הגב

   הי נועה
   צר לי לשמוע על אובדן אביך והתקופה הקשה שעוברת עלייך. אין ספק שהנפש שלנו היא בעלת השפעה גדולה על תהליכים גופניים.

   אני מאמין שאת זקוקה לטיפול בהתאמה אישית ולא לפתרונות מדף כמו המסטיק התימני. ממליץ לך בחום למצוא מטפל ברפואה סינית באזור המגורים שלך שיוכל להתאים לך טיפול שמתייחס לצדדים הרגשיים, נפשיים וגופניים שאת עוברת. התאמה כזו תתן לך את התוצאות הטובות והמהירות ביותר.
   מקווה שימים טובים ושקטים יגיעו במהרה !

 • נועה
  הגב

  אודי שלום,
  כל חיי קיבלתי וסת כל 28 יום. בתקופה האחרונה בגלל מתחים וחרדות ותקופת שבר שאני עוברת (אובדן אבי ז”ל בנסיבה קשה ודברים נלווים), הוסת התחילה להגיע כל שבועיים, או על שלושה שבועות, או לאחר ביותר מחודש.
  התחלתי עכשיו לשתות שתי כמוסות של מסטיק תימני, אני עם כדורי שינה ולפעמים גם הרגעה מסוג קלונקס או כדור טבעי דומה לקלונקס בשם גאבא.
  מה אתה היית ממליץ? זה עינוי לקבל וסת ככה כל שבועיים שלושה עם תסמינים נלווים שהגב שלי גם ככה מפוצץ מכאב וזה נהיה יותר גרוע וכאבים בחזה.

  • אודי לוריא
   הגב

   הי נועה
   צר לי לשמוע על אובדן אביך והתקופה הקשה שעוברת עלייך. אין ספק שהנפש שלנו היא בעלת השפעה גדולה על תהליכים גופניים.

   אני מאמין שאת זקוקה לטיפול בהתאמה אישית ולא לפתרונות מדף כמו המסטיק התימני. ממליץ לך בחום למצוא מטפל ברפואה סינית באזור המגורים שלך שיוכל להתאים לך טיפול שמתייחס לצדדים הרגשיים, נפשיים וגופניים שאת עוברת. התאמה כזו תתן לך את התוצאות הטובות והמהירות ביותר.
   מקווה שימים טובים ושקטים יגיעו במהרה !

 • Rona
  הגב

  הי.
  אני מניקה באופן מלא
  ובחודשים האחרונים אנינמקבלת מחזור כל 19 יום בערך.
  למה זה יכול להיות קשור?

  • אודי לוריא
   הגב

   הנקה מלאה מצליחה למנוע ביוץ באופן מוחלט רק בתקופה שסמוכה ללידה. לאחר מכן, בעקבות הירידה ברמות הפרולקטין אצל חלק מהנשים מתרחש ביוץ למרות ההנקה.
   בכל מקרה ממליץ לך לגשת לרופא שיבצע בדיקת דם ויברר שהדימום הוא אכן בעקבות ביוץ ווסת ולא ממקור אחר.

 • Rona
  הגב

  הי.
  אני מניקה באופן מלא
  ובחודשים האחרונים אנינמקבלת מחזור כל 19 יום בערך.
  למה זה יכול להיות קשור?

 • ליהיא
  הגב

  הי אודי
  אני בת 15 וחצי מקבלת מחזור כבר 4 שנים באופן יחסית סדיר ( כל 28-30 ימים) .
  השבוע הייית ממש חולה בנוסף לכאבי הגרון והאוזניים שחוויתי , היום כאבי בטן תחתונה .
  רופאת המשפחה אמרה שזה כנראה קשור לוירוס הגרון , אך היום בערב הופיע המחזור, בסך כל שבוע וקצת אחרי סיום המזור הקודם.
  קראתי שלפעמים יש קשר למזג האוויר ידי יותר לציין שהשבוע המעלות נעו בי 37-45 מעלות.
  האם יש קשר לוירוס או למזג האוויר ? אשמח אם תענה בהקדם

  • אודי לוריא
   הגב

   הי ליהיא
   אני לא רופא אלא מטפל ברפואה סינית.
   מנסיוני נשים לפעמים חוות שינויים בזמן הווסת בעקבות מחלה.

 • ליהיא
  הגב

  הי אודי
  אני בת 15 וחצי מקבלת מחזור כבר 4 שנים באופן יחסית סדיר ( כל 28-30 ימים) .
  השבוע הייית ממש חולה בנוסף לכאבי הגרון והאוזניים שחוויתי , היום כאבי בטן תחתונה .
  רופאת המשפחה אמרה שזה כנראה קשור לוירוס הגרון , אך היום בערב הופיע המחזור, בסך כל שבוע וקצת אחרי סיום המזור הקודם.
  קראתי שלפעמים יש קשר למזג האוויר ידי יותר לציין שהשבוע המעלות נעו בי 37-45 מעלות.
  האם יש קשר לוירוס או למזג האוויר ? אשמח אם תענה בהקדם

  • אודי לוריא
   הגב

   הי ליהיא
   אני לא רופא אלא מטפל ברפואה סינית.
   מנסיוני נשים לפעמים חוות שינויים בזמן הווסת בעקבות מחלה.

 • קרן
  הגב

  בס”ד

  אודי שלום
  רציתי להתייעץ…
  קיבלתי מחזור לפני כ16 יום ולפתע הבוקר ראיתי שוב מחזור דבר לא שגרתי אצלי אני מקבלת באופן נורמאלי כל 26-30 יום גג פחות או יותר, יומיים לפני קבלתו הרגשתי גודש בחזה שאלו אחד הסימנים המקדימים שלי שלעיתים מופיע
  ועם קבלת המחזור המקדים יש לי כאב קל בבטן התחתונה (כנראה ברחם)

  ממה הדבר עלול לנבוע? האם כדאי לראות רופא?
  יש לציין שלפני שנה פלוס הוציאו לי פוליפ שנלקח למעבדה והכל היה תקין ב”ה

  • אודי לוריא
   הגב

   שבוע טוב קרן

   עפ הרפואה הסינית – שינוי חד פעמי בהופעת הווסת אינו סימן שדורש ברור. הנסיון שלי כמטפל מראה שזה מתרחש אצל נשים מסיבות רבות. במידה והדבר חוזר על עצמו שוב בוודאי שהוא דורש ברור ופנייה לרופא.
   בכל מקרה במידה ואת מודאגת פני לרופא שטיפל בך. בדיקת אולטרה סאונד ובדיקת דם לרמות ההורמונים יכולה לתת תשובה די טובה האם יש סיבה לשינוי או שאכן מדובר בארוע חד פעמי.

 • כרמית
  הגב

  שלום בתי בת 15 המחזור שלה כרגע כבר כמעט חודש ימים
  אני לקחתי אותה לרופא נשים והוא המליץ לתת גלולות
  אני ממש לא מעוניינת לתת לה הורמונים כרגע
  יש פתרון אחר אולי שאני אוכל לתת לה?

  • אודי לוריא
   הגב

   שלום כרמית
   לרפואה הסינית יש כלים לטיפול בדימומים שאינם סדירים ומתמשכים. הטיפול בדכ כולל דיקור וצמחי מרפא.

 • כרמית
  הגב

  שלום בתי בת 15 המחזור שלה כרגע כבר כמעט חודש ימים
  אני לקחתי אותה לרופא נשים והוא המליץ לתת גלולות
  אני ממש לא מעוניינת לתת לה הורמונים כרגע
  יש פתרון אחר אולי שאני אוכל לתת לה?

  • אודי לוריא
   הגב

   שלום כרמית
   לרפואה הסינית יש כלים לטיפול בדימומים שאינם סדירים ומתמשכים. הטיפול בדכ כולל דיקור וצמחי מרפא.

 • דנה
  הגב

  היי אודי,

  שאלה לגבי המקרה שלי – אני לוקחת גלולות מעל ל 10 שנים. לפני שנה הפסקתי אותן.
  המחזור היה סדיר (28 ו- 5 ימים דימום) במשך שלושה חודשים, בהם גם נכנסתי להריון. בעקבות אי דופק בשלב מאד מוקדם עברתי הפלה. מאז, כבר 8 חודשים, המחזור מופיע 35 ימים, לפעמים גם 40 ימים, המחזור אורך כשבועיים (12-14ימים) וכאבי המחזור מופיעים לאחר שבוע מיום הדימום הראשון.

  בבדיקות אולטרסאונד גילו שחלה אחת פוליציסטית ושניה נראת עם ביוץ תקין ממש בסמוך למחזור (מס ימים בודדים לפניו), בדיקה הורמונילית תקינה גם כן.

  נאמר לי שזה רק ענין של זמן עד שיתפס ההריון הבא.

  האם מניסיונך, דיקור עשוי לעזור כאן?

  אשמח לתגובתך.

  תודה,
  דנה

  • אודי לוריא
   הגב

   הי דנה
   את מתארת מצב של שינוי מאוד משמעותי באופי הווסת לאחר ההפלה ועל פי הרפואה הסינית לדבר ישנה חשיבות רבה.
   בהחלט חושב שטיפול ברפואה סינית יכול לתרום לך.

 • גלית
  הגב

  שלום
  הבת שלי בת 16 קיבלה לפני חודש וחצי וסת פעם ראשונה היה לה שלושה ימים ועבר חודש וחצי ועדיין לא קיבלה.האם זה נורמאלי?

  • אודי לוריא
   הגב

   בעיקרון אי סדירות של המחזור החודשי בשנתיים הראשונות נחשב לתקין. בכדי לתת תשובה במקרה ספציפי יש לפנות לרופא.

 • גלית
  הגב

  שלום
  הבת שלי בת 16 קיבלה לפני חודש וחצי וסת פעם ראשונה היה לה שלושה ימים ועבר חודש וחצי ועדיין לא קיבלה.האם זה נורמאלי?
  תודה

 • גלית
  הגב

  שלום
  הבת שלי בת 16 קיבלה לפני חודש וחצי וסת פעם ראשונה היה לה שלושה ימים ועבר חודש וחצי ועדיין לא קיבלה.האם זה נורמאלי?
  תודה

השאירו תגובה