סוגי הדימומים בזמן מחזור (ווסת) ומשמעותם ברפואה הסינית- חלק ראשון

סוגי הדימומים בזמן מחזור (ווסת) ומשמעותם ברפואה הסינית- חלק ראשון

 

מחזור מקדים/ מחזור מאחר / מחזור שאינו סדיר/ דימום חזק / דימום חלש / כאבי מחזור

הדימום בזמן הווסת משתנה מתקופה לתקופה. דימום חזק הופך לחלש, דימום בצבע כהה הופך לבהיר, לפעמים דימום ארוך הופך לקצר וקרישי דם (גושים) מופיעים. לעיתים הדימום מלווה בכאבים לפני או במהלך הווסת. כמובן שגם אורך המחזור (זמן בין ווסת לווסת) משתנה ומחזור שהופיע אחת לחודש מופיע אחת לחודשיים ולעיתיים המחזור מגיע פעמיים בחודש (כל 14 ימים!!).

כל אחד מהשינויים הללו מעיד על שינוי פנימי ועמוק המתרחש בגופה של האישה.

סובלת מהפרעות מחזור? מעוניינת להסדיר את המחזור החודשי?

השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם!

עוד מידע על ‘ארבעת השלבים השונים במהלך המחזור’ ניתן לקרוא במאמר ‘שילוב הרפואה הסינית במהלך טיפולי פריון’

מחזור סדיר, המופיע כל כ 26-34 ימים, שאינו מלווה בכאבים וללא קרישי דם הינו סימן מובהק לבריאותה של האישה.

הרפואה הסינית מעניקה חשיבות רבה לאורך המחזור (הזמן בין דימום ווסתי אחד לשני) ולווסת עצמה ( זמן הדימום). אופיים מעניק מידע חשוב למטפל על מצב בריאותה של האישה ועוזר באבחון בעיות הפריון השונות. מאמר זה יפרט את המשמעויות השונות של סוגי המחזור והווסתות.

בכדי להפוך את המאמר לקריא, לא נעשה (כמעט) שימוש במונחים מקצועיים אלא בשפה פשוט ונגישה.

המאמר מורכב משני חלקים:

 • החלק הראשון עוסק במחזור מקדים, מחזור מאחר ובמחזור שאינו מגיע בזמנים קבועים (פעם מקדים, פעם מאחר).
 • חלקו השני של המאמר עוסק בדימום חזק, דימום חלש, כאבים וקרשי דם במחזור. למעבר לחלקו השני של המאמר לחץ/י כאן.

מחזור מקדים / קצר

מה ההגדרה למחזור מקדים?

מחזור מקדים הינו מחזור  המופיע פחות מ- 25 ימים מקבלת הווסת הקודמת (יש לשים לב להבדל בין מחזור קצר לווסת קצרה= דימום קצר, הנידון בחלקו השני של המאמר).

מדוע זה בעיתי?

מחזור מקדים מוביל לכך שאישה תחווה ריבוי ווסתות. כיוון שכל ווסת כרוחה באיבוד דם, אישה עם מחזור קצר מאבדת דם בכמות גדולה יחסית. חשוב לציין שבעיני הרפואה הסינית, דם הווסת, מכיל בתוכו גם תמצית חיים (מכונה jing), שאמורה להזין את העובר בתחילתו של ההריון. כך שמלבד דם, האישה מאבדת גם ‘תמצית חיים’ יקרה. אובדן מוגבר של שני אלו, לאורך זמן, עלול להוביל למצב חולשה עמוק.

מה גורם למחזור להיות קצר?

על פי הרפואה הסינית ישנן שתי סיבות עיקריות:

 • ‘חם בדם’- חם, בטבע, מוביל לתנועה מהירה. חום בדם מוביל לתנועה מואצת של הדם בכלי הדם.  תנועת הדם המהירה מדי, בשילוב עם החם, עלולים לפגוע בכלי הדם ולאפשר לדם “לברח” החוצה- והדימום הווסתי יקדים. במקרה זה, הדימום יתאפיין בתחילת דימום ‘מהירה ומתפרצת’. הווסת תתחיל בדימום חזק כבר מהיום הראשון. צבע הדם יהיה כהה, ולעיתים ילווה בקרישי דם.  במקרים בהם החם פגע בדם והוביל ל’יובש של הדם’ , הדימום בימים הראשונים יתאפיין בזרימה לא רציפה וכמות הדם תהיה מועטה ויתכנו קרישי דם.
 • ‘מצב חולשה’ של הגוף (חולשת צ’י-אנרגיה)- הגוף, במידה וחזק דיו, מצליח להחזיק את הדם ברחם לאורך כל המחזור ועד לווסת. במצבי חולשה, יכולת זו נפגעת, והדם ‘בורח החוצה’ עוד לפני הזמן המתוכנן. הדימום מתאפיין בצבע אדום חיוור יחסית. לעיתים, סוף הווסת מלווה, במספר ימים של הכתמות (כאילו הגוף לא מצליח להפסיק את הדימום).

מחזור ארוך/ מאחר

מה ההגדרה למחזור ארוך?

מחזור ארוך מוגדר כמחזור בו הווסת מופיעה לאחר יותר מ- 35 ימים מהווסת הקודמת.

על מה מצב זה מעיד?

ישנן שלוש סיבות עיקריות לכל שמחזור יהיה ארוך:

 • ‘חוסר דם’ – הגוף מתקשה לייצר מספיק דם ולמלא את הרחם. הדבר יכול לנבוע מחולשה של הגוף וקושי ביצור דם, או בעקבות פגיעה בדם עצמו (דימום שונים לדוגמא). הדימום הווסתי יתאפיין בכמות דם קטנה וצבעו יהיה אדום חיוור ואף נוטה לכתום. יתכנו כאבים במהלך הווסת.
 • ‘תקיעות בזרימת הדם והצ’י (אנרגיה)’ – כשהדם והצ’י אינם זורמים ברחם בצורה חופשית, הווסת מתקשה לצאת והדימום מתאפיין בקרישי דם רבים ובכאבים בבטן תחתונה.
 • חולשה של ‘התמצית’ (jing ברפואה סינית) – מטרתו של המחזור החודשי, היא להכין את הגוף לקראת קליטתה של ביצית מופרית. לשם כך, הדם ברחם האישה, על פי הרפואה הסינית, מכיל חומרי חיים האמורים לאפשר לביצית המופרית להתפתח במהלך ההריון. במידה וישנה חולשה של תמצית זו, הגוף יתקשה לייצר מספיק דם ‘איכותי ומזין’  בזמן, והמחזור יהיה ארוך. מצב זה מאפיין, פעמים רבות, נשים פוליציסטיות.

מחזור שאינו סדיר

מה ההגדרה של מחזור שאינו סדיר?

מחזור אשר לא מגיע בזמנים קבועים: פעם מקדים ופעם מאחר. חשוב לזכור שמצב זה הינו נורמאלי אצל נערות צעירות, בעיקר בתקופה הסמוכה לקבלת הווסת הראשונה. על פי הרפואה הסינית, הופעתה של הווסת מעיד על כך שגופה של הנערה חזק ועשיר בדם, תהליך טבעי, המתרחש כחלק מהגדילה האופינית לגיל ההתבגרות. על אף הופעתה של הווסת הראשונה, אין המצב מעיד שהגוף, בשלב זה, עשיר דיו בכדי להצליח לייצר מחזור סדיר בכל חודש. במקרים רבים, זהו רק הסימן הראשון לתהליך הגדילה ויעברו מספר חודשים עד להשלמתו, והופעת מחזור  סדיר.

מה גורם למחזור שהיה סדיר להפוך למחזור לא סדיר?

חלק מפעילותו התקינה של הגוף, תלויה ביכולתו לשמור על מקצב קבוע של תהליכים (עיכול, נשימה, פעימות לב ואף מעבר בין הרגשות השונים). אצל חלק מהנשים ישנה פגיעה במקצב זה, לכן המחזור לעיתים יאחר, אך בפעמים אחרות, בהן המקצב הופך מהיר מדי, המחזור יקדים. ווסתות אלו יתאפיינו בכאבים ובשינויים במצב הרוח, המופיעים לפני הווסת, דימום שאינו ‘חלק’, לעיתים אף תהיה הפסקה במהלך הדימום וחזרה שלו לאחר מכן. מסיבה זו, בתקופות של לחץ ומתח רב, רגשות שפוגעים בקלות בזרימה החופשית של הגוף (ולכן גם מיצרים מתח רב וכאב בגב העליון ובצוואר) ישנם שינויים בזמן הופעת הווסת.

סיבה נוספת להופעת מחזור שאינו סדיר הינה שילוב של המצבים שתוארו קודם במחזור מקדים ומחזור מאחר.

למעבר לחלקו השני של המאמר לחלץ/י כאן

169 תגובות
 • Hana
  הגב

  בת 42 רווקה ללא לידות גלולות או התקן. מחזור סדיר בממוצע כל 28 יום. הווסת נמשך לי כ5 ימים .
  הפעם ולראשונה הווסת נמשך כבר 8 ימים . האמת שדי מלחיץ…

  • אודי לוריא
   הגב

   אין שום יכולת לתת עיצה דרך האינטרנט.
   אני רק יכול להמליץ לגשת להתייעץ עם גינקולוג.

 • ספיר
  הגב

  הי , אני בת 21 המחזור שלי תמיד סדיר , אני מקבלת באותו יום או יום לפני או יום אחרי.
  ביום שבת קיבלתי מחזור שונה מבדכ , המחזור התלווה בכאבים חזקים בבטן כמו דקירות קטנות בצד שמאל (משהו שבחיים לא קרה לי בזמן מחזור) בנוסף , הדימום הוא דימום של מחזור אבל פחות מימה שיש לי בדכ, ביום יומיים הראשונים של המחזור יש לי דימום חזק ואז זה נחלש.. ועכשיו יוצא לי דם רק כשאני מתפנה הדימום גם נחלש מהרגיל
  אשמח לתשובה מניסיונך

  • אודי לוריא
   הגב

   לצערי קשה לתת מענה לשאלה שלך באינטרנט.
   מנסיוני לפעמים ישנם שינויים באופי הדימום בזמן הווסת, ואני ממליץ שבמידה וזה חוזר על עצמו תגשי להיבדק.
   ללא קשר – יש לא מעט נשים שדם הווסת מתרוקן אצלן בזמן שהן מתפנות.

 • מירי
  הגב

  היי,
  יש לי בחודשים האחרונים מחזורים קצרים של 20 יום בערך.
  הייתי אצל רופאת נשים, היא שלחה אותי לאולטראסאונד ובדיקות דם אמרה שיש בציות וביוץ ושהיא לא רואה בעיה.
  אציין שבשנים האחרונות המחזור שלי היה בן 50-60 יום בערך, לקחתי מספר חודשים כדורי יסמין ולאחר ההפסקה המחזור התקצר ל35 ימים ואחר כך ל20.
  לפי מה שכתבת זה נראה מצב של “חם בדם”
  לא מספיק הבנתי, מה זה אומר?
  כי זרימת הדם שלי דווקא איטית מהרגיל, לא מהירה.
  מה הדרך להאריך את המחזור בלי כדורים?

  כמו כן, אני סובלת מכאב באזור הרחם, הבטן והחזה לאורך כל המחזור, לפני וסת, בזמן הוסת ואחריי הוסת. יש מה לעשות לזה? צריך לבדוק את זה?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי מירי
   חסרים לי פרטים בכדי לתת לך תשובה טובה- בת כמה את? האם נשלחת גם לבדיקת פרופיל הורמונאלי ומבידה וכן מה היא הראתה?
   באופן עקרוני, מחזור כל 20 ימים הינו מחזור קצר עפ הרפואה הסינית וזהו מצב שאינו תקין. הטיפול נעשה בדכ בשילוב דיקור, תזונה וצמחי מרפא.

 • מירה
  הגב

  שלום, אני כשנה וחצי אחרי לידה ראשונה, כבר חמישה חודשים שאני לא מניקה, ועדיין מקבלת וסת לא סדירה- בעיקר זמן המחזור קצר ומשתנה בכל פעם- 23/25/26 יום… הייתי בתקופה מאוד עמוסה נפשית מהלידה. אציין שלפני ההריון הוסת שלי הייתה סדירה מאוד ומעולם לא איחרה/הקדימה לי! האם הוסת יכולה לחזור לתפקוד נורמלי- לחזור לקביעות? האם זה משהו שיכול להסתדר בעזרת טיפול אלטרנטיבי? אני מנסה להמנע מטיפולים הורמונליים… אשמח לתשובתך, תודה

  • אודי לוריא
   הגב

   הי מירה.
   הווסת בהחלט אמורה לחזור ולהיות סדירה.
   שילוב של דיקור, תזונה, וצמחי מרפא בהחלט אמור לסייע בכך.
   ממליץ לך לחפש מטפל ברפואה סינית שעוסק בתחום הגינקולוגיה באזור המגורים שלך.

 • יפית
  הגב

  שלום,
  בשנה וחצי האחרונים הווסת שלי לא מסודר כלל, במידה וסיימתי ווסת אני נקייה כמעט שבוע ימים ואז ומתחילים גושים חומים לעיתים מלווים במעט דם ולפעמים יותר ככה שבועיים עד לקבלת הווסת הרגיל, עשיתי בדיקות הורמונליות והכל יצא תקין
  כן מצאו פוליפים בצוואר הרחם וצרבו אותם
  בדיקות דם יצאו תקינים ובכל פעם הרופאה מרגיעה אותי שהכל בסדר
  הפעם שסיימתי מחזור לפני שבועיים הייתי נקייה בערך שבוע אפילו פחות שבוע שעבר התחלתי שוב פעם עם יציאות אך בלי גושים אלה ישר דם שהתחיל לאט ואז ממש התגבר לכמויות גדולות
  אתמול סבלתי מהתכווצויות ממש מחזור מחזור…. והפדים בתחלופה רבה….. אני כבר אובדת עצות….

  • אודי לוריא
   הגב

   דימומים והכתמות בין ווסת לווסת הן תופעות מוכרות לנו.
   ברפואה הסינית הטיפול בהם נעשה בדרך כלל על ידי שילוב של דיקור, צמחי מרפא והנחיות תזונה.
   למרות שהרופאים מרגיעים אותך שהכל בסדר (ומבחינתם זה אכן המצב) חוסר הנוחות שלו ברורים ולכן אני ממליץ לך לפנות למטפל/ת ברפואה סינית באזור שלך ולהתחיל טיפול בדיוקר ואף בצמחי מרפא והתאמת תזונה.

  • גולדי
   הגב

   היי אודי,
   אני בת 31 בעלי ואני מנסים להביא ילדים כ-9 חודשים ללא הצלחה וממש בתחילת הדרך היה לי הריון כימי שנגמר ממש 3 ימים אחרי האיחור.
   מאז הוסת שלי השתנתה מאוד הדימום נהיה דליל יותר וחיוור מאוד, יש חודשים בהם הוא ממש כמו הפרשה דמית/חומה או רירית שקופה ומדי פעם מופיעה רקמה. וכמעט תמיד ביום האחרון יש הפסקה של חצי יום ללא דימום.
   מאז המחזור שלי לא סדיר בכלל בעבר היה נמשך בין 27-32 יום והיום התחיל מחזור שוב לאחר 22 ימים בלבד.. מה זה אומר?? ממש אשמח לשפר את סיכויי להרות.. לא הולך למרות שמקיים יחסים בימי ביוץ (נעזרת במקלונים לגילוי)

   • אודי לוריא
    הגב

    לילה טוב גולדי
    לאור כל מה שאת מספרת, אני חושב שכדי שתפני לרופא ותבקשי הפניה לבדיקה של פרופיל הורמנולי ואלי אף היסטרוסקופיה אבחנתית.
    במקביל ממליץ בחום להתחיל טיפול ברפואה סינית הכולל דיקור, צמחי מרפא ותזונה מתאימים בכדי לחזק את הגוף ולהחזיר אותו לאיזון שאפיין אותו בתקופה שקדמה להריון הכימי.

    מזכיר שאינני רופא אלא מטפל ברפואה סינית בתחום הגינקולוגיה והפיריון

  • בתאל
   הגב

   היי ערב טוב,אני ובעלי מנסים להכנס להריון שנה ללא הצלחה,אני סובלת מכאבי מחזור חזקים מאוד שלא פעם הצריכו אותי לגשת למיון,עשיתי 3 פעמים בדיקות גנקולוגיות שהסתכמו בכך שהכל תקין ואין שום בעיה,לפני כ- 3 שנים לקחתי גלולות למניעת הריון שגרמו לתפקודי הכבד שלי לעלות פי 4 מהמדדים התקינים,והתנפחתי, עליתי כ- 20 קג שאני לא מצליחה להיפטר מהם,מאז המחזור התחיל להופיע בתאריכים פחות סדירים,כמה חודשים הוא הגיע בתאריך מסויים ואחרי כמה חודשים הוא זז לתאריך אחר וכן הלאה,כמו שציינתי ברפואה הקונבנציונאלית אין יותר מידיי מה לספר לי חוץ מיזה שהכל בסדר בינתיים בכל חודש יש הפתעה חדשה,כאבים בלתי נסבלים,לפעמים הדימום חלש בצבע אדום בהיר בהיר,לפעמים הדימום בצבע כהה עם גושים,לפעמים הוא משולב,ותמיד הוא ניגמר עם כתמים,אשמח לעזרה.

   • אודי לוריא
    הגב

    הי בתאל
    לדעתי יש הרבה איך לעזור במקרה שלך – מוזמנת ליצור איתי קשר טלפוני.

   • אדוה
    הגב

    היי קיבלתי מחר ב26.6 והיום שוב כתמים חומים היה לי היום 14 יום זה הגיוני? שקיבלתי שוב
    יש לי כאבים בבטן התחתונה ובגב התחתון
    אשמח לתשובה
    והשבוע היה הביוץ שלי

    • אודי לוריא
     הגב

     לפעמים בזמן הביוץ יתכן דימום וכאבים שדומים לווסת.

     אינני רופא וממליץ בכל מקרה להיוועץ עם גינקולוג.

 • sharon
  הגב

  היי אני בת 23 וכבר 3 חודשים לא קיבלתי מחזור עשיתי בדיקות הורמונליות(דם) ויצא תקין אני סובלת מכאבי גב וצוואר יש טיפול שניתן לעשות ?

  • אודי לוריא
   הגב

   ממליץ בחם לעבור ברור מקביל – לגשת לגינקולוכית לברור הורמונאלי ובמקביל להתחיל טיפול ברפואה סינית אצל מטפל באזור המגורים שלך.
   בהחלט יש דרכים לעזור לך.

 • אתי
  הגב

  היי אני בת 52 והמחזור איחר לי 3 חודשים
  לאחר 3 חודשים קיבלתי מחזור התחיל עם כתמים חומים הפסיק לאחר יומיים לאחר מכן בא לשבוע וחצי לאחר מכן היתה הפסקה של שבוע ולאחר מכן קיבלתי שןב
  האם זהו מצב נורמלי??

  • אודי לוריא
   הגב

   הי אתי
   עפ הגיל והפרטים שסיפרת אני מנחש שמדובר בתסמינים שקשורים לשינויים הורמונאליים שקשורים לגיל המעבר.
   ממליץ בחם לגשת לגינקולוג בכדי לבצע בדיקות דם לרמות הורמונים (פרופיל הורמונאלי) בכדי לוודא שזה אכן המצב.

 • הלית
  הגב

  היי על מה יכול להעיד דימום שנמשך שבועיים מתוכו רק מס ימים ממש חזק וכל היתר זה סימנים .

  • אודי לוריא
   הגב

   צריך לבדוק את רמות ההורמונים בכדי להבין ואולי אפילו לעשות בדיקת אולטרה סאונד. ישנם מספר מצבים גינקולוגיים שבהם נראה הכתמות כאלו.
   ממליץ לך לגשת לגינקולוג/ית שלך ולהבדק.
   מזכיר שאינני רופא אלא מטפל ברפואה סינית בתחום הגינקולוגיה והפיריון.

 • תהל
  הגב

  היי, ילדתי לפני 4 חודשיים ומאז קיבלתי כל 34 יום ווסת, החודש הגיע לי 5 ימים לפני.. האם אני צריכה לדאוג?

  • אודי לוריא
   הגב

   להבנתי כמטפל ברפואה סינית זה לא מדאיג. הייתי ממשיך לעקוב אחר סדירות המחזור ובמידה והוא ממשיך להתנהג בצורה שאינה סדירה תפני לגינקולוג.

  • אני
   הגב

   שלום,
   כבר כמעט חצי שנה אני מקבלת מחזור ליום וחצי וממש חלש ביום הראשון הדימום חלש וביום השני ממש כתמים חומים וביום שלישי טיפות, ומקבלת את המחזור בחודש הבא בהתחלה זה קפץ ל31 לחודש ואז ל5 ואז ל8 לפני זה היתי מקבלת פלוס מינוס ב25 לחודש.
   אני בת 36 ומאז ומתמיד היו לי בעיות במחזור,הרופא אמר שיש לי שחלות פוליציסטיות.
   אני מפחדת שאולי אני עוברת לגיל המעבר מוקדם מדי?
   האם זה אפשרי שבגילי אלה יהיו כבר תסמינים לקראת סיום הווסת וגיל המעבר?
   אין לי ילדים ומעולם לא חוויתי סקס.
   תודה.

השאירו תגובה

Call Now Button