סוגי הדימומים בזמן מחזור (ווסת) ומשמעותם ברפואה הסינית- חלק ראשון

סוגי הדימומים בזמן מחזור (ווסת) ומשמעותם ברפואה הסינית- חלק ראשון

 

מחזור מקדים/ מחזור מאחר / מחזור שאינו סדיר/ דימום חזק / דימום חלש / כאבי מחזור

הדימום בזמן הווסת משתנה מתקופה לתקופה. דימום חזק הופך לחלש, דימום בצבע כהה הופך לבהיר, לפעמים דימום ארוך הופך לקצר וקרישי דם (גושים) מופיעים. לעיתים הדימום מלווה בכאבים לפני או במהלך הווסת. כמובן שגם אורך המחזור (זמן בין ווסת לווסת) משתנה ומחזור שהופיע אחת לחודש מופיע אחת לחודשיים ולעיתיים המחזור מגיע פעמיים בחודש (כל 14 ימים!!).

כל אחד מהשינויים הללו מעיד על שינוי פנימי ועמוק המתרחש בגופה של האישה.

סובלת מהפרעות מחזור? מעוניינת להסדיר את המחזור החודשי?

השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם!

עוד מידע על ‘ארבעת השלבים השונים במהלך המחזור’ ניתן לקרוא במאמר ‘שילוב הרפואה הסינית במהלך טיפולי פריון’

מחזור סדיר, המופיע כל כ 26-34 ימים, שאינו מלווה בכאבים וללא קרישי דם הינו סימן מובהק לבריאותה של האישה.

הרפואה הסינית מעניקה חשיבות רבה לאורך המחזור (הזמן בין דימום ווסתי אחד לשני) ולווסת עצמה ( זמן הדימום). אופיים מעניק מידע חשוב למטפל על מצב בריאותה של האישה ועוזר באבחון בעיות הפריון השונות. מאמר זה יפרט את המשמעויות השונות של סוגי המחזור והווסתות.

בכדי להפוך את המאמר לקריא, לא נעשה (כמעט) שימוש במונחים מקצועיים אלא בשפה פשוט ונגישה.

המאמר מורכב משני חלקים:

 • החלק הראשון עוסק במחזור מקדים, מחזור מאחר ובמחזור שאינו מגיע בזמנים קבועים (פעם מקדים, פעם מאחר).
 • חלקו השני של המאמר עוסק בדימום חזק, דימום חלש, כאבים וקרשי דם במחזור. למעבר לחלקו השני של המאמר לחץ/י כאן.

מחזור מקדים / קצר

מה ההגדרה למחזור מקדים?

מחזור מקדים הינו מחזור  המופיע פחות מ- 25 ימים מקבלת הווסת הקודמת (יש לשים לב להבדל בין מחזור קצר לווסת קצרה= דימום קצר, הנידון בחלקו השני של המאמר).

מדוע זה בעיתי?

מחזור מקדים מוביל לכך שאישה תחווה ריבוי ווסתות. כיוון שכל ווסת כרוחה באיבוד דם, אישה עם מחזור קצר מאבדת דם בכמות גדולה יחסית. חשוב לציין שבעיני הרפואה הסינית, דם הווסת, מכיל בתוכו גם תמצית חיים (מכונה jing), שאמורה להזין את העובר בתחילתו של ההריון. כך שמלבד דם, האישה מאבדת גם ‘תמצית חיים’ יקרה. אובדן מוגבר של שני אלו, לאורך זמן, עלול להוביל למצב חולשה עמוק.

מה גורם למחזור להיות קצר?

על פי הרפואה הסינית ישנן שתי סיבות עיקריות:

 • ‘חם בדם’- חם, בטבע, מוביל לתנועה מהירה. חום בדם מוביל לתנועה מואצת של הדם בכלי הדם.  תנועת הדם המהירה מדי, בשילוב עם החם, עלולים לפגוע בכלי הדם ולאפשר לדם “לברח” החוצה- והדימום הווסתי יקדים. במקרה זה, הדימום יתאפיין בתחילת דימום ‘מהירה ומתפרצת’. הווסת תתחיל בדימום חזק כבר מהיום הראשון. צבע הדם יהיה כהה, ולעיתים ילווה בקרישי דם.  במקרים בהם החם פגע בדם והוביל ל’יובש של הדם’ , הדימום בימים הראשונים יתאפיין בזרימה לא רציפה וכמות הדם תהיה מועטה ויתכנו קרישי דם.
 • ‘מצב חולשה’ של הגוף (חולשת צ’י-אנרגיה)- הגוף, במידה וחזק דיו, מצליח להחזיק את הדם ברחם לאורך כל המחזור ועד לווסת. במצבי חולשה, יכולת זו נפגעת, והדם ‘בורח החוצה’ עוד לפני הזמן המתוכנן. הדימום מתאפיין בצבע אדום חיוור יחסית. לעיתים, סוף הווסת מלווה, במספר ימים של הכתמות (כאילו הגוף לא מצליח להפסיק את הדימום).

מחזור ארוך/ מאחר

מה ההגדרה למחזור ארוך?

מחזור ארוך מוגדר כמחזור בו הווסת מופיעה לאחר יותר מ- 35 ימים מהווסת הקודמת.

על מה מצב זה מעיד?

ישנן שלוש סיבות עיקריות לכל שמחזור יהיה ארוך:

 • ‘חוסר דם’ – הגוף מתקשה לייצר מספיק דם ולמלא את הרחם. הדבר יכול לנבוע מחולשה של הגוף וקושי ביצור דם, או בעקבות פגיעה בדם עצמו (דימום שונים לדוגמא). הדימום הווסתי יתאפיין בכמות דם קטנה וצבעו יהיה אדום חיוור ואף נוטה לכתום. יתכנו כאבים במהלך הווסת.
 • ‘תקיעות בזרימת הדם והצ’י (אנרגיה)’ – כשהדם והצ’י אינם זורמים ברחם בצורה חופשית, הווסת מתקשה לצאת והדימום מתאפיין בקרישי דם רבים ובכאבים בבטן תחתונה.
 • חולשה של ‘התמצית’ (jing ברפואה סינית) – מטרתו של המחזור החודשי, היא להכין את הגוף לקראת קליטתה של ביצית מופרית. לשם כך, הדם ברחם האישה, על פי הרפואה הסינית, מכיל חומרי חיים האמורים לאפשר לביצית המופרית להתפתח במהלך ההריון. במידה וישנה חולשה של תמצית זו, הגוף יתקשה לייצר מספיק דם ‘איכותי ומזין’  בזמן, והמחזור יהיה ארוך. מצב זה מאפיין, פעמים רבות, נשים פוליציסטיות.

מחזור שאינו סדיר

מה ההגדרה של מחזור שאינו סדיר?

מחזור אשר לא מגיע בזמנים קבועים: פעם מקדים ופעם מאחר. חשוב לזכור שמצב זה הינו נורמאלי אצל נערות צעירות, בעיקר בתקופה הסמוכה לקבלת הווסת הראשונה. על פי הרפואה הסינית, הופעתה של הווסת מעיד על כך שגופה של הנערה חזק ועשיר בדם, תהליך טבעי, המתרחש כחלק מהגדילה האופינית לגיל ההתבגרות. על אף הופעתה של הווסת הראשונה, אין המצב מעיד שהגוף, בשלב זה, עשיר דיו בכדי להצליח לייצר מחזור סדיר בכל חודש. במקרים רבים, זהו רק הסימן הראשון לתהליך הגדילה ויעברו מספר חודשים עד להשלמתו, והופעת מחזור  סדיר.

מה גורם למחזור שהיה סדיר להפוך למחזור לא סדיר?

חלק מפעילותו התקינה של הגוף, תלויה ביכולתו לשמור על מקצב קבוע של תהליכים (עיכול, נשימה, פעימות לב ואף מעבר בין הרגשות השונים). אצל חלק מהנשים ישנה פגיעה במקצב זה, לכן המחזור לעיתים יאחר, אך בפעמים אחרות, בהן המקצב הופך מהיר מדי, המחזור יקדים. ווסתות אלו יתאפיינו בכאבים ובשינויים במצב הרוח, המופיעים לפני הווסת, דימום שאינו ‘חלק’, לעיתים אף תהיה הפסקה במהלך הדימום וחזרה שלו לאחר מכן. מסיבה זו, בתקופות של לחץ ומתח רב, רגשות שפוגעים בקלות בזרימה החופשית של הגוף (ולכן גם מיצרים מתח רב וכאב בגב העליון ובצוואר) ישנם שינויים בזמן הופעת הווסת.

סיבה נוספת להופעת מחזור שאינו סדיר הינה שילוב של המצבים שתוארו קודם במחזור מקדים ומחזור מאחר.

למעבר לחלקו השני של המאמר לחלץ/י כאן

143 תגובות
 • תהל
  הגב

  היי, ילדתי לפני 4 חודשיים ומאז קיבלתי כל 34 יום ווסת, החודש הגיע לי 5 ימים לפני.. האם אני צריכה לדאוג?

השאירו תגובה