שחלות פוליציסטיות

שחלות פוליציסטיות היא הפרעה אנדוקרינולוגית המופיעה בכ 5%-10% מהנשים בגיל הפריון.
הפרעה זו הינה אחת הסיבות הנפוצות לפנייה לטיפולי פוריות.

הפגיעה בפוריות, בשחלות פוליציסטיות, נגרמת עקב מספר ביוצים מועט (הביוץ עשוי להתרחש אחת למספר חודשים) ולעתים העדר ביוץ כלל. הקושי לצפות את מועד הביוץ, במידה ואכן מתרחש, ואי סדירותו, מקשה מאוד ואף מונע את היכולת להרות באופן טבעי.

לרפואה המערבית אין כיום טיפול מרפא לשחלות פוליציסיטיות, והטיפול הניתן נחלק בהתאם לרצונה של האישה להרות. נשים  אינן מעוניינות להרות מטופלות בגלולות למניעת הריון בכדי לייצר דימום ווסתי סדיר ובכך להגן על רירית הרחם.

על תזונה, שחלות פוליציסטיות וארוחת בוקר גדולה – לחצי כאן

סיפור מקרה על הטיפול הטבעי בשחלות פוליציסטיות- לחצי כאן

טיפול זה מקל גם על תופעת השיעור. חשוב להדגיש שהגלולות אינן מטפלות בשחלות הפוליציסטיות, ותפקידן למנוע ‘נזקים משניים’ . נשים המעונינות בהריון יופנו לטיפול תרופתי המעודד ביוץ, בכדורי איקקלומין בד”כ בשלב ראשון ולטיפולי הפריה חוץ גופית במידת הצורך.

שחלות פוליציסטיות, דיקור סיני
״לרפואה המערבית אין כיום טיפול מרפא לשחלות פוליציסיטיות״

הטיפול ברפואה סינית בשחלות פוליציסטיות

הטיפול בשחלות פוליציסטיות ברפואה סינית, הינו בעל ערך רב ,משתי סיבות עיקריות:

 • הכוונה לאורח חיים ותזונה מתאימים, בשילוב טיפול תומך ומאזן בדיקור וצמחי מרפא, ממתן את עוצמת ההפרעה ומצליח להוביל במקרים רבים לביוץ עצמוני והחזרת הפריון.
 • שילוב דיקור סיני, במהלך טיפולי הפריון, נחקר ונמצא כמגביר את הסיכויים לטיפול מוצלח.

סימנים לתסמונת השחלה הפוליציסטית

 • ווסת שמופיעה אחת למספר חודשים או העדר ווסת.
 • אקנה.
 • נטייה למשקל עודף.
 • שיעור יתר בגוף.

חשוב: אין צורך לבחור בין הטיפול ברפואה המערבית לטיפול ברפואה הסינית וניתן בקלות ליהנות מהרווח הטמון בשתיהן.

קרא/י עוד בנושא:

הטיפול בשחלות פוליציסטיות ברפואה המערבית

שחלות פוליציסטיות – סיפור מקרה

הטיפול בשחלות פוליציסטיות בתזונה ואורח חיים

מחקר הבודק את חווית הטיפול בדיקור בשחלות פוליציסטיות

על הטיפול הטבעי באי פריון ושחלות פוליציסטיות

6 תגובות
 • דן
  הגב

  שלום יש לי שאלה , אני במחזור של 35 יום , סדיר אך כואב עם המון כרישים , לי כמעט ואין סימני שחלות פולצסטיות חוץ מ בדיקת אולטראסונד שהרופאים קבעו שכן יש שחלות פולצסטיות . איך אפשר להתקדם עם מצב כזה . האם להתחיל לחשוב על כיון חיזוק ביוץ ( סטודנטת לרפואה סינית ואני יודעת שהאבחנה היא תקיעות דם ) .

  • אודי לוריא
   הגב

   האבחנה הסינית הנפוצה ביותר בשחלות פוליציסטיות היא אינה תקיעות דם אלא חולשה של אדמה וריקנות של ה chong + ren. יתכן שבמקרה שלך ישנה גם מעורבות של תקיעות דם, אך בדכ זה אינו שורש הבעיה.
   הטיפול בדכ מתבסס על שילוב של דיקור ותזונה בהתאם לאבחנה זו.
   בהחלט ניתן לעזור.

 • יאנה
  הגב

  שלום, בת 30 נשואה ובריאה בד”כ. מתקופת הצבא התחלתי לקחת גלולות במשך כעשור (בעקבות מחזור לא סדיר). לפני כ-10 חודשים הפסקתי עם הגלולות, בעיקר כי הרגשתי שלא עושות לי טוב לגוף. מאז קיבלתי 8 פעמים ווסת (בטווח של בין 28-32 יום ממחזור למחזור). כעת כבר עברו למעלה מ40 יום מהמחזור הקודם ולא קיבלתי. הייתי היום אצל רופא נשים, עשה לי אולטרהסאונד ואמר “תמונה של שחלות פוליציסטיות” צד אחד אמר שהוא רואה הרבה זקיקים קטנים וצד שני בסדר לטענתו. נתן לי בדיקות דם להורמונים. אני לא בהריון ומאוד חוששת..האם זה יכול להיות באמת שחלות פוליציסטיות אם קיבלתי 8 מחזורים סדירים מאז הפס’קת הגלולות??

  • אודי לוריא
   הגב

   בכדי לאבחן את תסמונת השחלות הפוליצסטיות צריכים להתקיים 2 מתוך 3 תנאים: מחזור לא סדיר, מראה של שחלות פוליצסטיות בבדיקת אולטרה סאונד ועדויות של בדיקת דם או בסימנים קליניים של עודף הורמוני מין זכריים.
   כיוון שיש לך 2 מתוך ה 3 את מתאימה לאבחנה.
   חשוב לי להדגיש, שבמידה ובעזרת טיפול ותזונה המחזור יחזור להיות סדיר אז את כבר לא תאובחני כסובלת מהתסמונת. מדובר במצב בר שינוי ולא מצב סטטי.

   • יאנה
    הגב

    אם כן, מה עליי לשנות מבחינת תזונה ואורח חיים? ותוך כמה לדעתך ניתן יהיה להבחין בשינוי?

    • אודי לוריא
     הגב

     הי יאנה
     לא ניתן לתת הוראות פרטניות מבלי לבדוק אותך. בעיקרון את יכולה לקרא אצלי באתר לא מעט חומר על עקרונות התזונה ולנסות. הטוב ביותר כמובן זה לגשת להתאמה אישית.
     שוב – מבלי שראיתי אותך נשמע שסהכ מדובר במצב קל יחסית כיוון שהיו לך מחזורים עד לא מזמן ולכן לא אמור להיות מדובר בטיפול ארוך.

השאירו תגובה

Call Now Button