לעתים אנחנו זוכים ללוות מטופל במספר צמתים בחייו. מקרים אלו, המאפשרים לנו כמטפלים לזכות ולראות מטופל בתהליכים ובתקופות שונות הינם חוויה מספקת באופן מיוחד.
את מאיה (השם בדוי) פגשתי לראשונה בגיל 32. אישה צעירה, שעמדה לסיים פרויקט גדול עליו עבדה. היא הגיעה לטיפול לאחר שאובחנה כסובלת משחלות פוליציסטיות שהתבטאו במחזור שהופיע פעמיים בלבד בשנה האחרונה ואי פריון שנבע מכך.

הרופא המטפל המליץ על טיפול בכדורי האיקקלומין, ואת מאיה פגשתי בתחילת סבב הטיפול השני שלה. לאחר ביצוע תהליך האבחון, התחלנו מיד בטיפול על שלביו השונים: תמיכה בתהליך גדילת הזקיקים, הביוץ וההשתרשות. הטיפול התבצע אחת לשבוע ולשמחתנו הסתיים בהריון. מאיה המשיכה להגיע לטיפולים במהלך הטרימסטר הראשון של ההריון בכדי לתמוך בהריון הצעיר שהסתיים בלידת ילד חמוד ובריא.
כעשרה חודשים לאחר הלידה, מאיה חזרה לטיפולים. למרות שהפסיקה להניק, הווסת לא שבה להופיע. היא רצתה לנסות ולהסדיר את המחזור על ידי הטיפול ברפואה סינית, כך שתוכל להרות באופן טבעי ולהימנע מהטיפול התרופתי. בנוסף החלה לסבול ממיגרנות וממצבי רוח לא טובים ותיארה "שהכל נראה לי שחור". במבט לאחור, שחזרה, התקופה היחידה בה הרגישה ממש טוב, היתה בתקופת הטיפול לפני ההריון, התקופה בה קיבלה ווסת סדירה בעקבות הטיפול התרופתי. תלונות נוספות שעלו  היו עלייה במשקל ומעט חרדות שהחלו לתקוף אותה.

שחלות פוליציסטיות, נגרמות בעקבות הפרעה בפעילות ההורמונאלית המתבטאת ברמות הורמונים לא תקינות, בהעדר ביוץ סדיר ובהתפתחותן של מספר רב של זקיקים קטנים בשחלה שאינם "מבשילים" וגדלים. אחד המאפיינים המרכזיים של נשים עם שחלות פוליציסטיות הינה תנגודת לאינסולין והיא קיימת בכ 70-90% מהנשים הפוליציסטיות. מחקרים מראים שאחת הדרכים היעילות להסדרת המחזור בנשים אלו, הינה על ידי תזונה בעלת ערך גליקמי נמוך, תזונה אותה אנו משלבים בקליניקה עם עקרונות התזונה הסינית וטיפולי הדיקור.
מאיה הינה טבעונית, והתזונה שלה  באותה התקופה, כללה כמות גדולה של פחממות וסוכרים, מזונות המשפיעים לרעה על רמות האינסולין בדם. הנחיות התזונה שקיבלה כללו הקפדה על מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך ודגש על ארוחות בוקר מלאות ומנגד להמעיט באכילה בשעות הערב והלילה.
הגניקולוג של מאיה המליץ על טיפול חד פעמי בפרימולט- נור (כדורים המכילים פרוגסטרון) . כדורים אלו, נלקחים למשך מספר ימים והפסקתם מובילה לדמם ווסתי בעקבות הירידה ברמות הפרוגסטרון.
לאחר הופעת הווסת התחלנו בטיפול שבועי במטרה להחזיר את הפעילות ההורמונאלית למצב תקין ולהוביל להופעת ביוץ טבעי. הטיפול כלל דיקור אחת לשבוע ומעקב אחרי שינוי התזונה. לאחר כשלושה שבועות מאיה הבחינה בסימני של הפרשה מוגברת מהנרתיק ובכאבים שהזכירו לה את התחושה שחוותה בזמן הביוץ במהלך הטיפולים. ואכן, לאחר כשבועיים נוספים הגיעה מחזור ראשון טבעי סדיר !!
בחודש העוקב מאיה הבחינה שוב בתופעות הביוץ כבר כשבועיים וחצי לאחר קבלת הווסת. שבועיים לאחר מכן, כאשר הווסת איחרה לבוא, התברר שמאיה הצליחה להרות באופן טבעי!!
הקושי בכניסה להריון אצל נשים פוליציסטיות נובע בעיקר עקב חוסר סדירות המחזור. הסדרת המחזור, בצורה טבעית, על ידי דיקור סיני ותזונה הינו טיפול יעיל המאפשר לזוג להרות באופן טבעי וללא צורך בשימוש בתרפות.

על חשיבותה של התזונה וארוחות הבוקר גדולה להסדרת המחזור ניתן לקורא כאן

סיפור מקרה נוסף ניתן לקרוא כאן

 

השאירו תגובה

Call Now Button