שחלות פוליציסטיות - טיפול ברפואה סינית

מאמר זה עוסק בגישתה של הרפואה הסינית לאבחון וטיפול בשחלות פוליציסטיות. המאמר מיועד לקהילת המטופלים והמטפלים וכולל בתוכו מלבד הסברים גם חומר מקצועי והפנייה לנקודות דיקור ולפורמולות צמחי מרפא.

לקריאת מאמר על הטיפול הטבעי בשחלות פוליציסטיות להסדרת המחזור לחץ/י כאן

שחלות פוליציסטיות הינה הפרעה אנדוקרינולוגית הקיימת, על פי הערכות, בכ 5%-10% מהנשים בגיל הפריון. הסיבות להיווצרותה אינן ידועות, אך כפי הנראה היא בעלת רכיב גנטי.
במצב נורמאלי, בתחילת המחזור החודשי ישנה התפתחות של מספר ביציות בשחלה, כתוצאה מחשיפתה להורמון ה FSH ו ה LH, המופרשים מבלוטת יותר המוח. הזקיקים כתגובה מייצרים רמות עולות של אסטרוגן, שמוביל להפרשה מוגברת של הורמוני ה FSH וה- LH. הזקיק הדומיננטי (המפריש אסטרוגן ואינהיבין ברמות הגבוהות ביותר) ממשיך להתפתח, והתפתחות שאר הזקיקים נעצרת. בהמשך המחזור, זקיקים אלו אמורים לעבור תהליך של התנוונות וספיגה.
בנשים פוליציסטיות, תהליך זה אינו מתרחש בצורה מושלמת: מספר זקיקים מתחילים להתפתח, אך ישנה “עצירה” בתהליך, ורמות ההורמונים ( FSH, LH ואסטרוגן) במקום לעלות ולהוביל לביוץ נשארות ברמה קבועה. כתוצאה, אף זקיק לא הופך לזקיק מוביל וביוץ לא מתרחש, או שמתרחש אחת למספר חודשיים בלבד. תנגודת גבוהה לאינסולין, מצב בו הגוף לא מזהה את האינסולין וכניסת מולקולות הסוכר אל התא נמנעת, מוביל לייצור נוסף ומגובר של אינסולין (בניסיון להפחית את רמות הסוכר הנשארות גבוהות בדם). רמות האינסולין הגבוהות גורמות לעלייה ברמות האנדרוגנים (ההורמונים הזכריים) דבר היוצר קושי נוסף ביכולת להשיג ביוץ.

סימנים קליניים אופיניים:
• מחזור לא סדיר- מיעוט ביוצים (בין 4-9 במהלך שנה) ואף העדר ביוץ.
• רמות הורמונים- הפרשה מוגברת של הורמוני מין זכריים המתבטאות ב: בהשמנה, אקנה, שיעור גוף מוגבר.
הפרשה מוגברת של הורמון ה LH ביחס להורמון ה FSH ( יחס של כ 3:1)
• בדיקת אולטרא-סאונד המדגימה שחלות מוגדלות עם ריבוי זקיקים קטנים.

• תנגודת לאינסולין ואף סכרת.
• רמות גבוהות או נמוכות של שומנים בדם.
• בעיית פוריות.

האבחנות השונות לשחלות פוליציסטיות ברפואה הסינית

האבחנה “שחלות פוליציסטיות” הינה אבחנה של הרפואה המערבית. האבחנה הסינית המסורתית, מתבצעת על סמך תשאול, התבוננות, מישוש(דופק, מרדיאנים, נקודות) האזנה והרחה. כיום, בנוסף לדרכי האבחנה המסורתיות ניתן לנתח “בעיניים סיניות” את הממצאים הנגלים לנו בעזרת כלי האבחנה של הרפואה המערבית (אולטרא-סאונד, בדיקות דם)

מהתבוננות בכלל הסימנים והסימפטומים וניתוחם עולות שלוש תבניות עיקריות:

 Kidney yang deficiency with dampness and phlegm + spleen qi deficiency

הנטייה להשמנה ונוכחות הציסטות, מבטאים חוסר יכולת של הגוף לטפל בנוזלים. חולשה זו הבא לידי ביטוי, באגירת הנוזלים והפיכתם למוצקים- ציסטות ושומן.

אנרגיית ה YANG, היא זו שמטפלת בחומרי ה YIN, הנוזלים. הכליות (kidneys) הן המקור ל YANG בגוף ולכן האבחנה היא של חסר YANG בכליות.

הטחול (spleen) אחראי על ביצוע הטרנספורמציה והטרנספורמציה, תהליך בו הגוף מפריד מהמזון ומהשתייה את החלקים הטהורים (המשמשים לבניית הגוף) מהעכורים (המופרשים בשתן ובצואה). הנטייה להשמנה, הציסטות והעייפות האופיינית מעידים על תת פעילות של האיבר – חולשת הצ’י של הטחול- מצב בו נוזלים עכורים נשארים בתוך הגוף.

 Kidney jing- yin deficiency

העדר ביוץ ואי הפריון הנגזר, הינם ביטוי לחולשת פוטנציאל הפריון (חוסר יכולת לגייס ביצית בשלה). הכליות (kidney) מאחסנות את “תמצית החיים” המכונה (jing) והעדר הביוץ הינו ביטוי לחולשתן.

נוכחות פצעי האקנה והרמות הגבוהות של הטוסטסטרון מעידים על חם המלווה מצב זה. החם נוצר כיוון שהגוף חסר את האנרגיות המקררות, אנרגיות ה yin אשר קשורות לתמצית החיים.

 Blood stagnation

העדר הדימום הווסתי והמרקם הפיברואידי של מעטפת השחלה הינם סמנים המחשידים לקיומה של תקיעות דם בשחלות וברחם.

כל אחת מהאבחנות השונות מחייבת טיפול שונה. זהו כוחה של הרפואה הסינית, יכולתה להעניק טיפול המותאם אישית לכל מטופלת.

הטיפול בדיקור בשחלות פוליציסטיות

 הטיפול בשחלות פוליציסטיות עקב -Kidney yang deficiency with dampness and phlegm + spleen qi deficiency

הנקודות המתאימות הן:

Kid-3, Kid-7, St-36, Sp-9, Ren-4, Ren-6, Ren-12, Tw-4

Ub-23, Ub-52, Du-4 Ub-20

ניתן לבצע טכניקת חימום של הנקודות (בעזרת מוקסה).

 הטיפול בשחלות פוליציסטיות עקב- Kidney jing- yin deficiency

ניתן להשתמש במרידיאן האקסטרא – Ren Mai (על ידי דיקור Lu-7 ביד ימין ו Kid-6 ברגל שמאל) המזין ביין, את הכליות והרחם ובנוסף להוסיף את הנקודות הבאות:

Kid-3, Sp-6, St-36, Ren-4

  הטיפול בשחלות פוליציסטיות עקב Blood stagnation

הנקודות המתאימות הן:

Sp-4, Sp-6, Sp-8, Sp-10,Liv-3,Liv-8,abdomen Zigong, Li-4, Ren-4,Ren-6, St-28

Ub- 32

הטיפול בשחלות פוליציסטיות בצמחי מרפא סינים

השימוש בצמחי המרפא הסינים נעשה בצורה של פורמולות ולא של צמחים בודדים. חלוקה זו מקשה מעט על החלוקה לאבחנות השונות כיוון שמרבית הפורמולות כוללות צמחים המתייחסים ליותר מאבחנה אחת.

להל”ן רשימה של פורמולות המתאימות לטיפול בשחלות פוליציסטיות. הרשימה אינה מחולקת על פי האבחנות השונות, אך בסופה של כל פורמולה מובא הסבר קצר המתאר את מנגנון הפעולה שלה ולאיזו מהאבחנות היא מתאימה יותר. בקליניקה, אנו בדרך כולל מתאימים כל פורמולה למטופלת ע”י הורדת צמחים שאינם מתאימים והוספת אחרים.

(Unnamed Formula From Zhong Yi Fu Ke (Chinese Medicine Gynecology

Yin Yang Hou 10gr, Tu Si Zi 10gr,Rou Gui 5gr, Du Zhong Ye 10gr, Ji Xue Teng 10gr, Chao Chuan Xiong 5gr, Bai Shao 10gr, Zhi Xiang Fu 10gr, Chong Wei Zi 15gr, Hong Hua 10gr, Ye Ju Hua 10gr

הפורמולה מחזקת יאנג ומחממת, מניעה דם וצ’י של הכבד.
מתאימה במיוחד לטיפול בשחלות פוליציסטיות על רקע חולשת יאנג הכליות ותקיעות דם.

Zuo Gui Yin Jia Jian/ Zhang En Qin Et Al

Shu Di 15gr, Lu Jiao Jiao 9gr, Tu Si Zi 12gr, Fu Pen Zi 12gr, Gou Ji 12gr, Hu Lu Ba 12gr, Yin Yang Huo 12, Huang Jing 9gr , Xia Ku Cao 15gr

הפורמולה מחזקת את הכליות (יין, יאנג ותמצית)
הפורמולה מתאימה לטיפול בשחלות פוליציסטיות עם אמנוראה או מחזורים מועטיםת על רקע חולשת כליות: במקור הפורמולה נועדה לחיזוק יין, אך המודיפיקציה הרחבה שעברה הופכת אותה למחזקת ייאנג ויין.

Cang Fu Dan Tan Wan

Cang Zhu 10gr, Xiang Fu 12gr, Chen Pi 10gr, Fu Ling 10gr, Zhi Ke 5gr, Ban Xia 10gr, Dan Nan Xing 5gr, Gan Cao 3gr, Sheng Jiang 3slices -10-15gr, Xia Ku Cao?, Shen Qu 5gr, Bei Mu 5gr, San Leng 5gr, E Zhu5gr, Ze Lan 5 Gr, Chuan Xiong 5gr, Chuan Niu Xi 10gr

הפורמולה מיבשת לחות, מניעה דם,
מתאימה במיוחד לטיפול בשחלות פוליציסטיות עם דומיננטיות לליחת קור וסטגנציית דם.

Gui Zhi Fu Ling Wan

Gui Zhi 10gr, Fu Ling 10gr, Chi Shao 10gr, Mu Dan Pi 10gr, Tao Ren 10gr

הפורמולה ממריצה את הדם, מסלקת דם תקוע, ומפחיתה הצטבריות בטניות קבועות . ניתן להשתמש בה גם כתוספת לכל אחת מהפורמולות האחרות.
הפורמולה מתאימה בעיקרה לטיפול בשחלות פוליציסטיות על רקע תקיעות דם.

Wen Jing Tang

Wu Zhu Yu 9, Gui Zhi 6, Dang Gui 9, Chuan Xiong 6, Shan Yao 6, E Jiao 6, Mai Men Dong 9, Mu Dan Pi 6, Ren Shen 6, Gan Cao 6, Sheng Jiang 6, Ban Xia 6.

מחממת את המחזור, מסלקת קור, מזינה דם, ומסלקת סטגנציות דם, מתאימה לטיפול בשחלות פוליציסטיות על רקע של חסר יאנג בכליות ותקיעות דם.

Comments
  • Bambi
    הגב

    מעניין מועיל
    Tnx

השאירו תגובה