אנדומטריוזיס- טיפול בעזרת תזונה

אנדומטריוזיס הינה תסמונת המתאפיינת בכאבי מחזור ודימום ווסתי קשה, הכתמות דם בימים לפני ואחרי הווסת ושינויים בעיכול סביב זמן הווסת.

בנוסף ישנה פגיעה משמעותית בפריון ונשים רבות הסובלות מאנדומטריוזיס, נזקקות לטפולי פריון בכדי להרות.

כיום לרפואה המערבית אין טיפולי מרפא לאנדומטריוזיס והטיפול משתנה בין טיפול סימפטומטי, בכאבים , לבין טיפולי פוריות במידה והאישה מעוניינת להרות. הגורמים להופעת האנדומטריוזיס וכן הגורמים המובילים לאי פריון לא לגמרי מובנים. מחקרים מראים שכפי הנראה, התהליך הדלקתי שמתרחש בחלל האגן, כתוצאה מנוכחות “נגעי” האנדומטריוזיס פוגע בביציות המתפתחות בשחלות, בתאי הזרע וביכולת להשיג הריון.

מוזמנים להמשיך וללמוד עוד בבלוג האנדומטריוזיס שלנו  

עקרונות התזונה הנכונה באנדומטריוזיס

עיקרון ראשון- צריכה של מזונות בעלי השפעה אנטי דלקתית והפחתת המזונות המגבירים דלקת.

ניתן למתן את התהליך הדלקתי (המוביל לפגיעה באיכות הביציות ובזרע) ע”י מזונות המכילים חומרים נוגדי דלקת. מומלץ לאכול מזונות, בעלי רמות גבוהות של אומגה 3. חומצת שומן זו, נמצאת בעיקר בדגי הים הצפוני, כסלומון, בקלה, סול, טונה ומקרל והינה בעלת פעילות אנטי דלקתית וביכולתה למתן ולהקל את תסמיני הדלקת.
להימנע ממזונות המגבירים את התהליך הדלקתי
מזונות המגבירים את התהליך הדלקתי הם: מוצרי חיטה וחלב. עדיף להימנע מאכילת כל סוגי הבשר ואף ביצים. בנוסף, מזונות מתועשים, מזונות המכילים סוכרים פשוטים וכן פירות הדר, עלולים להגביר את התהליך הדלקתי.
הוצאה של מוצרי חיטה כליל מהתפריט נבדקה מחקרית, והוכחה כתורמת לירידה של כשמונים אחוז מהכאבים. במידה והמטופלת חזרה לצרוך מוצרי חיטה הכאבים חזרו.

עיקרון שני- הימנעות ממזונות המכילים את הורמון האסטרוגן ואכילת מזונות המכילים פיטואסטרוגנים.

הורמון האסטרוגן מוביל לגדילה ושגשוג של נגעי האנדומטריוזיס ולהחמרת התסמינים. הורמון זה נמצא במזונות מהחי ובעיקר בבשר הבקר. חשיפת הגוף, לכמויות קטנות ככל האפשר, של אסטרוגן, עוזרת להפחית את רמות ההורמון בדם (אסטרוגן מיוצר באופן טבעי בשחלה) ומובילה ל”הרעבה” של הנגעים והצטמקותם.

פיטואסטרוגנים הינם תרכובות צמחיות הדומות במבנה שלהן לאסטרוגן. תרכובות אלו בעלות יכולת להיקשר לקולטני האסטרוגן ובכך למתן את הפעילות שלו. מזונות כגון כרוב, ברוקולי וכרוב ניצנים הם בעלי היכולת הטובה ביותר למתן את פעילות האסטרוגן. רמות גבוהות במיוחד של פיטואסטרוגנים ניתן למצא בסויה (בעיקר במיסו ופולי סויה ופחות בטופו ובחלב הסויה).

עיקרון שלישי- העדפת מזונות אורגניים

חלק מחומרי ההדברה בהם נעשה שימוש מכילים חומרים דמויי אסטרוגן, כדוגמאת הדיוקסין. חשיפת הגוף לחומרים אלו מחמירה את השיבוש ההורמונאלי שכבר קיים. ישנם מחקרים שנערכו על קופים שהוכיחו שחשיפתם לדיוקסין הובילה להתפרצות ספונטנית של אנדומטריוזיס. גם לאחר הפסקת החשיפה, ואף עשר שנים לאחר מכן ניכרה ההשפעה של הדיוקסין.
עדיף לצרוך מזונות אורגניים, שאינם מרוססים ובמידה ואוכלים פרות וירקות מרוססים, כדאי לקלפם בדי להקטין את כמות הריסוס הנכנסת לגוף.

עיקרון רביעי- להרבות במזונות המכילים סיבים תזונתיים

סיבים תזונתיים (הנמצאים אך ורק במזון מהצומח) עוזרים בפינוי עודפי האסטרוגן ומניעת ספיגתו החוזרת בדם. בנוסף הסיבים תורמים גם לאיזון רמות הסוכר (המשפיעות גם הן על רמות ההורמונים).

חשוב לזכור שהגורמים לאנדומטריוזיס וכן המנגנונים בהם הוא משפיע על הפריון לא ברורים לנו עדיין במלואם והנושא נמצא תחת מחקר אינטנסיבי. כיוון שכך, בבואנו לטפל באישה הסובלת מאנדומטריוזיס, מומלץ לתקוף את הבעיה במספר כיווני טיפול שונים. שינוי תזונתי, כפי שתואר כאן, בשילוב עם דיקור, צמחי מרפא סינים ותוספי תזונה הינו הטיפול האינטגרטיבי הטוב ביותר.

לקריאת מאמר העוסק בדרכי האבחון והטיפול באנדומטריוזיס על פי הרפואה המערבית- לחץ/י כאן.

לקריאת מאמר המתאר טיפול באנדומטריוזיס ואי פריון לחץ/י כאן.

לקריאת מאמר המתאר טיפול באנדומטריוזיס וכאבי מחזור לחץ/י כאן.

לקריאת מאמר הבודק את יעילות הטיפול בכאבים באגן באנדומטריוזיס על יד אנטי אוקסידנטים (ויטמין C ו- D) לחץ/י כאן

2 תגובות
 • אפי
  הגב

  אשמח לקרוא מה כן לאכול ולא רק מה לא לאכול. התזונה הזו נראית קצת בלתי אפשרית.

  • אודי לוריא
   הגב

   כמט שבת שלום אפי
   בעיקרון מותר לאכול כל מה שלא אסור. וזה די הרבה.
   ברמה הפרקטית, אני מוצא שהדרך הכי נכונה להתאמת תזונה היא באופן אישי כאשר אנו לוקחים את התזונה הנוכחית שלך ועושים לה את ההתאמות שטובות לך.
   התאמה של תזונה היא בדכ תהליך שאורך מספר שבועות עד שמצליחים לייצר תזונה שהיא ברת קיימא למטופלת.
   מנסיוני אני מוצא שלתזונה חלק חשוב מאוד בנסיון לטפל באנדומטריוזיס.

השאירו תגובה