דיקור סיני ופוריות

נכתב ע”י: אודי לוריא Dip.Ac

הטיפול בדיקור סיני בפוריות, נעשה נפוץ יותר ויותר. הסיבה לכך טמונה במספר גורמים:

  • מחקרים המוכיחים שהטיפול בדיקור סיני, בבעיות הפוריות השונות, מגדיל את הסיכוי להריון, במהלך טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF).
  • לטיפול בדיקור הסיני ישנה יכולת למתן את תופעות הלוואי של הטיפול ההורמונאלי.
  • הטיפול המשלב בין הדיקור הסיני והמערבי מניב, פעמים רבות, תוצאות טובות יותר, כך שאנו עדים לכמות ואיכות טובים יותר של ביציות ,הפריות ולרירית רחם עבה וסדירה (תלת שכבתית).
  •  הטיפול בדיקור הסיני, הינו בעל השפעה מרגיעה ועוזר בהתמודדות עם המתח והחרדה המלווים את טיפולי הפוריות. השפעתו המרגיעה של הדיקור הוכחה על יד מחקרים רבים.

 על הדרך בה ניתן לשלב בין הטיפול בדיקור סיני ובטיפולי הפריון לחץ/י כאן

 
 

דיקור סיני וטיפולי פוריות

בשנת 2012 התפרסמה בעיתון הרפואי הנחשב fertility sterility מטה-אנאליזה (סיכום של מספר רב של מחקרים) אשר בדק את השפעתו של הדיקור במהלך טיפולי פוריות (הפריה חוץ גופית – IVF). המחקר בדק מספר שיטות שונות של דיקור (דיקור רגיל, דיקור עם גירוי חשמלי, גירוי של נקודות בעזרת לייזר ושיטת דיקור שטחי- האמורה לשמש דקור דמה) אל מול נשים שלא נעזרו בדיקור סיני. המחקר סיכם 24 מחקרים שונים שכללו 5,807 משתתפות. מסקנת המחקר היתה שהדיקור הסיני, במהלך טיפולי הפוריות (IVF) מגדיל את הסיכוי ללידת ילד חי (LBR) ולהריון כימי (CPR). תוצאות המחקר היו מובהקות במיוחד בניסויים בהם לא נעשה שימוש בשיטת דיקור הדמה (שיטת הפלצבו). החוקרים הסיקו, שכיוון ששיטה זו כוללת גירוי שטחי של נקודות הדיקור, כפי הנראה היא גורמת להפעלת הנקודות ואין היא שונה מדיקור רגיל (דיקור שטחי אכן קיים כשיטת דיקור ברפואה הסינית והיפנית).

השפעת הדיקור הסיני בטיפולי הפוריות על תופעות הלוואי

הטיפול ההורמונאלי מוביל אצל חלק מהנשים לתופעות לוואי. תופעות הלוואי מתחלקות לשני סוגים: הנגרמות בגין התרופות המובילות לדיכוי הורמונאלי וכללות תופעות המדמות את גיל המעבר (גלי חום, יובש בפה ובנרתיק, עצבנות, הפרעות שינה ועוד..) ואלו המאפיינות את הטיפול בתרופות המגרות את השחלות והרחם (עצבנות, חוסר שקט, רגישות בשדיים, חוסר נוחות בבטן, בחילות והקאות ועוד..). שילוב הטיפול בדיקור סיני, לפני תחילת הטיפול, כטיפול מכין, ובמהלך הטיפול עצמו מיטיב אצל נשים רבות תופעות אלו.

השפעת הדיקור הסיני על מתח וחרדה

טיפולי הפוריות מלווים פעמים רבות (שלא לומר תמיד) במתח רב ובחרדה. לטיפול בדיקור סיני השפעה מרגיעה והוא כלי טיפול יעיל בהפגת החרדות. מחקרים שנעשו בנוגע להשפעת הדיקור על מצבים אלו, אף מצאו אותו יעיל ברמה הזהה לזו של תרופות נוגדות חרדה.

דרכי הטיפול ברפואה סינית בפריון

הטיפול ברפואה סינית מורכב ממספר שיטות טיפול: הדיקור, צמחי המרפא, טווינא (שיטת עיסוי סינית). כל טיפול כולל התאמה אישית של מרכיבים אלו (לא תמיד יש צורך בכולם) בכדי להחזיר לגוף את האיזון שכה דרוש לו בכדי להגיע אל ההריון המיוחל.

לקריאה על הטיפול באנדומטריוזיס ואי פריון לחץ/י כאן
לקריאה על הטיפול בשחלות פוליציסטיות ואי פריון לחץ/י כאן

השאירו תגובה