שחלות פוליציסטיות – סיפור מקרה

אנה (שם בדוי) בת 28 הגיעה לקליניקה לאחר שהפסיקה ליטול גלולות למניעת הריון שנה קודם לכן, אך לא קיבלה ווסת אפילו פעם אחת. התוכנית שלה להרות נראתה לה כבלתי אפשרית. הגניקולוג שלה, אישר את האבחנה שקיבלה עוד בגיל 16, שהיא סובלת משחלות פוליציסטיות (PCOS) (לפרטים מלאים על האבחנה והטיפול לחץ/י כאן).

אנה הציגה מראה קלאסי של סמני המחלה: אמנוראה (העדר ווסת), נטייה למשקל עודף ושיעור יתר בגוף. במהלך התשאול ניתן היה להבחין בקלות באכזבה שהיא חשה מהמצב ומעצמה – תחושה של בגידת הגוף מצד אחד ואכזבה מהרפואה המערבית מצד שני כיוון שכל הטיפולים שעברה עד עכשיו, לא הצליחו להוביל אפילו לביוץ.

בעוברי על הפרוטוקולים של הטיפולים שניתנו לה אני מגלה שעברה שני סוגי טיפול שונים.הראשון טיפול באיקקלומין  אותו ניסתה שלוש פעמים והשני טיפול בגונדוטרופינים מסוג מנוגון (Menogon) . שני הטיפולים הופסקו כיוון שבמהלכם לא התפתח ולו זקיק אחד!! מצב זה הינו חריג יחסית אצל נשים פוליציסטיות. למעשה, אצל רובן ישנה סכנה למצב ההפוך, שבו כתוצאה מגירוי הורמונאלי, תתפתח כמות גדולה מאוד של זקיקים ויגרם גירוי יתר של השחלה. בהמשך התשאול מתברר עוד שהוסת הראשונה הגיע בגיל 14 אך הווסתות מעולם לא היו סדירות (ולכן אובחנה בגיל 16). היא טופלה ע”י גלולות למניעת הריון. עוד סיפרה כי  לפני הווסת היא נוטה לסבול ממצב רוח ירוד, תחושת נפיחות ולעתים גם עצבנות.

כיוון שהרפואה הסינית לעולם אינה מנתקת את המטופל מהמחלה אלא מנסה לחקור את הקשר ביניהם אני ממשיך לשאול אותה שאלות על מצב בריאותה באופן כללי. היא מספרת שהשנתיים האחרונות היו קשות מבחינה נפשית. בנוסף מתארת מצב של עייפות די תמידית ושינה בעיתת כיוון שחולמת הרבה חלומות מאוד מציאותיים ומתקשה להתנתק מהם לאחר הקימה. ישנה חולשה של מערכת העיכול עם נטייה לשלשולים ועייפות לאחר האוכל. מתקשה להתרכז אבל כשמצליחה, הזיכרון שלה הוא טוב. אנחנו עוברים לשיחה על אורח החיים הכללי שלה ומסתבר לשמחתי, שמזה כחודשיים היא מקפידה על פעילות גופנית וזאת במטרה לרדת במשקל. דבר זה הינו בעל חשיבות רבה, כיוון שירידה מתונה במשקל הינה חשובה ובעלת ערך רב לנשים פוליציסטיות.

הטיפול בשחלות פוליצסטיות ע”פ הרפואה הסינית מורכב ואינו אחיד. ישנו הבדל גדול בדרך הטיפול בנשים שיש להן מחזור (גם אם ארוך ומתרחש רק אחת לחודשיים שלושה), לבין אלו שסובלות מאל-ווסת (אמנוראה). עיקר הטיפול במקרה של אנה הוא חיזוק הגוף ובפרט הכליות אשר ע”פ הרפואה הסינית הן האחראיות על פוטנציאל הפריון של האישה. במידה והן חלשות, האישה עלולה לסבול מאל- ווסת כיוון שאין ביכולתן לשלוח אנרגיה מספיקה לשחלות וכך לאפשר ביוץ סדיר. במקרה של אנה חולשה זו הייתה ברורה מאוד’ כיוון שגם גירוי הורמונאלי חיצוני, לא הוביל לתגובה שחלתית וזקיקים לא נוצרו.

אנחנו מחליטים ביחד על מסגרת טיפולית שתכלול דיקור אחת לשבוע ובנוסף מתן של צמחי מרפא סיניים. אני מבקש מאנה להתחיל להקפיד גם על תזונה שהינה דלה בפחממות פשוטות ובסוכרים וזאת בכדי לסייע לא רק לירידה במשקל, אלא גם להפחית את רמות הסוכר והאינסולין הגבוהות אשר מהוות גורם למחלה. בנוסף אנה תחזור שוב לרפואה האנדוקרינולוגית שלה בכדי לשקול לחזור לטיפול ב ‘מיטפורמין‘. תרופה זו מסייעת לאיזון רמות הסוכר בדם ולירידה במשקל. מחקרים הראו כי הינה בעלת ערך רב לנשים פוליציסטיות. בעבר אנה כבר נטלה אותו, אך הוא הוביל לתופעות לוואי קשות של שלשולים. אנחנו מקווים שבעזרת טיפולי החיזוק נוכל למנוע תופעות אלו ובכך נאפשר לה להנות מיעילות הטיפול. בנוסף אני מייעץ לאנה להתחיל את הטיפול ההורמונאלי הבא רק לאחר שנחזק אותה למשך תקופה, במהלכה היא גם תרד במשקל.

שחלות פוליציסטיות – סיפור מקרה

אנחנו מתחילים בטיפולים סדירים, אך אנה בעצת הרופא שלה מחליטה לנסות טיפול נוסף הפעם בעזרת תרופה שונה, Gonal F. גם טיפול זה לא מוביל להתפתחות זקיקים והוא מופסק. אנה מאוכזבת מאוד. האנדוקרינולוגית איתה נפגשה מייעצת לה ליטול שוב את ה’מיטפורמין‘ ולהפסיק את הטיפולים למספר חודשים. בנוסף אנה מחליטה להחליף את רופא הפריון שלה.

במהלך החודשים הבאים אנה הקפידה ככל יכולתה על התזונה והפעילות הגופנית. בעזרת הטיפול והתרופה ,שהפעם כמעט ולא סבלה מתופעות הלוואי שלה, היא החלה להשיג ירידה מתונה ועקבית במשקלה (סה”כ כמעט 10% ממשקל הגוף) . היא החלה להרגיש טוב יותר וסבלה פחות מעייפות. גם מבחינה נפשית ניכר שיפור, למרות שעדיין הייתה במתח סביב הדחייה של טפולי הפריון.

לאחר כחצי שנה אנה חזרה שוב לטיפולים. הרופא החדש נתן לאנה פרוטוקול טיפולי דומה לאחרון שקיבלה, אך הפעם נוצרה תגובה וזקיק אחד החל להתפתח. אנה קיבלה זריקת אוביטרל בכדי לאפשר לה ולבעלה לדעת את מועד הביוץ המדויק. בעקבות טיפול זה אנה הרתה והיא היום אמא לילד בריא.

אנדומטריוזיס
שחלות פוליציסטיות – סיפור מקרה

לסיכום

טיפול זה מדגים שוב את היתרון שבשילוב שתי הרפואות, המערבית והסינית, יחדיו. בעקבות טיפולי התמיכה והחיזוק שקיבלה אנה ושילובם באורח חיים מתאים עבורה, הצליח טיפול שכבר ניסתה בעבר, אך ניכשל להניב את התוצאה הרצויה.

דבר נוסף שחשוב להדגיש הוא, שלעיתים, למרות תחושת הדחיפות שמלווה זוגות רבים במהלך הטפולים, ישנה חשיבות רבה להפסקה שבין הטפולים. הגוף והנפש עוברים טלטלה בזמן טיפולי הפריון בעקבות השפעת ההורמונים והתקווה שמביא עימו כל טיפול. פסקי זמן אלו, מאפשרים לגוף ולנפש להתאושש, להתחזק ולהתאזן ובכך הופכים את הטיפול הבא לטיפול אפקטיבי, כזה שיוביל להריון המיוחל.

מתוך ערוץ היוטיוב שלנו
שחלות פוליציסטיות – סיפור מקרה
לשיחת ייעוץ השאירי פרטים:
אודי לוריא, Lic.Ac
אודות כותב המאמר
אודי לוריא

אודי לוריא

מטפל ברפואה סינית משנת 2001 בתחום הגינקולוגיה והפריון. בנוסף למסלול הלימודים המלא, של 4 שנות לימוד, השתלמתי בסין ב-Zhe Jiang University of traditional Chinese medicine. הקליניקה מתמקדת בטיפול בבעיות הגינקולוגיות השונות (אנדומטריוזיס, שחלות פוליציסטיות, תסמונות גיל המעבר ועוד..) ובליווי נשים שמנסות להרות (בצורה טבעית) ובמהלך טיפולי הפריון. פרסמתי מאמרים בעיתונות הבין לאומית והארצית ואני מרצה בכנסים וסדנאות. כיום, מלבד העבודה בקליניקה אני עוסק במחקר בשיתוף עם גינקולוגים בכירים.
תעודות והסמכות של אודי לוריא
Call Now Button