תרופות המגרות שחלות לייצור זקיקים

תרופות בקטגוריה זו מחקות, את התהליך הטבעי המתרחש במהלך המחזור.

בכדי להבין את מנגנוני הפעולה השונים וההבדל בין התרופות השונות להלן הסבר מקדים קצר:

במהלך המחזור הטבעי ישנם שני הורמונים המופרשים מהמח (מבלוטת ההיפופיזה) ומטרתם לגרום לביצית להתפתח ולהפוך למוכנה להפריה:

עוברת טיפולי פריון? למדי כיצד ניתן להגדיל את הסיכוי לטיפול מוצלח – כאן

FSH – Follicle Stimulating Hormone – ‘הורמון המגרה זקיקים’. מופרש בתחילת המחזור וגורם לשני תהליכים: הראשון גדילת הזקיק והשני הפרשת הורמון האסטרוגן מהזקיק. האסטרוגן מוביל (דרך מנגנונים שונים) לגדילת רירית הרחם והכנתה לקליטת העובר.

LH – Luteinizing hormone– ‘הורמון ההצהבה’- ההורמון, שרמותיו עולות בתגובה לעלית רמות הורמון ה FSH (ובמקביל להתפתחות הזקיק) וגורם לתהליך הביוץ עצמו. לאחר הביוץ הוא ממשיך לגרות את הזקיק ממנו נפלטה הביצית (מכונה הגופיף הצהוב בשלב זה) והוא כתגובה מיצר את הורמון הפרוגסטרון.

כל אחת מהתרופות בקבוצה זו מכילה אחד או את שני ההורמונים. המינון לכל מטופלת ותרופה הינו אינדיבידואלי ומביא בחשבון מדדים כגון גיל, משקל, רמות ההורמונים, כפי שנצפו, בבדיקת הפרופיל ההורמונאלי ותגובות קודמות לתרופה במידה ונלקחה בעבר. יתכנו שינויים במינונים במהלך הטיפול וגם בין טיפול אחד למשנהו. התרופות מוזרקות בערב בשעה קבועה.

מהלך של גירוי הורמונאליים מלווה תמיד במעקב צמוד אחר התפתחות הזקיקים  (גודלם ומספרם) ע”י בדיקות אולטרא סאונד ואחר רמות ההורמונים בדם (אסטרודיול/ E2 ופרוגסטרון). הבדיקה מתבצעת אחת ליומיים שלושה וזאת החל מהיום ה 5-6 ללקיחתן ועד השאיבה/ ביוץ.
התרופה היחידה בקבוצה זו שלא מכילה הורמונים כלל הינה האיקקלומין (Ikaclomin) ולכן השימוש בה אינו מחייב מעקב צמוד כל כך.

בנשים אשר לא מביצות באופן טבעי (ובד”כ לאחר שהטיפול באיקקלומין (Ikaclomin) נכשל) המטרה היא להשיג גיוס של לא יותר משני זקיקים. בטיפולי IFV המטרה היא לגיס מספר רב של זקיקים

סיכונים ותופעות לוואי:

סיכוי להריון מרובה עוברים- הגירוי ההורמונאלי המוגבר מוביל פעמים רבות לביוץ של למעלה מביצית אחת במהלך טיפול הזרעה תוך רחמית  (IUI).  במהלך הפריה חוץ גופית מוחזרים פעמים רבות למעלה מביצית מופרית אחת.

גירוי יתר של השחלות- ריבוי הזקיקים , המפרישים אסטרוגן, מוביל לחשיפת השחלות לרמות הורמונים הגבוהות בהרבה מהנורמאלי. מצב זה עלול להוביל לגדילה משמעותית של השחלות, יציאת נוזל לחלל הבטן (עקב הגברת החדירות של הנימים), נפיחות בבטן וקוצר נשימה, הקאות שילשולים והתיבשות. (ראי מאמר נפרד בנושא)

איקקלומין (Ikaclomin)

תרופה זו הינה בדרך כלל התרופה הראשונה בה נעזרים להשרות ביוץ. מנגנון הפעולה שלה שונה מהותית משתי הקבוצות הבאות כיוון שאינה מכילה הורמונים כלל. פעולתה מתבצעת ע”י חסימת הקולטנים להורמון האסטרוגן שמיוצר מהזקיק בשחלה. קליטתו במח מאותת שישנו זקיק מתפתח. חסימת אות זה גורמת למח להגביר את יצור הורמון ה FSH בכדי להוביל ליצירת זקיק. למעשה התרופה “מרמה” את הגוף וגורמת לו לגרות את השחלה גירוי מוגבר.

האיקקלומין הינה אחת התרופות הותיקות ביותר ולכן נהוג להתחיל איתה טיפולים להשראת ביוץ . תרומתה העיקרית אצל נשים שאינן מביצות כלל (פוליצסטיות לדוגמא) או כאלו שהמחזור שלהן ארוך מאוד (עלול להיגרם בעקבות רמות FSH נמוכות). שימוש נוסף לתרופה הוא לדחיית הביוץ אצל נשים דתיות אשר מועד הביוץ שלהן הוא לפני מועד הטהרה.
התרופה ניתן ככדורים דרך הפה. המינון היומי הוא כדור אחד או שניים למשך כחמישה ימים החל מהיום ה 3-5 למחזור. הביוץ, במידה ויתרחש מגיע בטווח שבין 5-12 ימים לאחר לקיחת הכדור האחרון. במהלך שבוע זה רצוי לבצע מעקב זקיקים / לקיים יחסים אחת ליומיים. השימוש בתרופה מיצר בד”כ תגובה זהה בין טיפול לטיפול קרי- יצור מספר זקיקים ויום ביוץ דומה.

תופעות לוואי:

כיוון שהתרופה חוסמת את קולטני האסטרוגן בגוף, שמתפקידיו לגרום לעיבוי רירית הרחם וצוואר הרחם, פעמים רבות אנו נתקלים, ברירית רחם דקה ורירית צוואר רחם מועטה ודביקה. במקרים כאלו רופאים נוהגים להוסיף תרופות המכילות אסטרוגן כגון פרוגינובה ואסטרופם בכדי לעזור בעיבוי הרירית .  בחלק מהמקרים תבוצע הזרעה תוך רחמית בכדי לעקוף את צוואר הרחם שהפך ‘פחות ידידותי’ לזרע.
ישנה שכיחות גבוהה שיוותרו ציסטות בשחלות בשל זקיקים גדולים שטרם נספגו. הציסטות נספגות תוך זמן קצר ללא כל טיפול.

יעילות

כ- 80% מהנשים יבייצו בעקבות נטילת איקקלומין, והסיכוי להשיג הריון בנשים צעירות מוערך ב 20-15%. מקובל לבצע מספר מחזורי טיפולים באיקקלמין (כ-3 בד”כ) לפני שעוברים לטיפול אחר אך לעיתים מבצעים עד שישה וזאת בהתאם לבעיה המאובחנת.

(Menogon) מנוגון (Menopure) מנופיור ,(Pergonal) פרגונל

תרופות אלו מכילות מינון שווה של שני ההורמונים (FSH+LH). ההבדל בינהן הוא שהמנגון מופק בצורה סינטטית (לכן נקי יותר מחומרים ביולוגים הגורמים לעיתים לגירוי במקום ההזרקה).

את התרופות מתחילים להזריק כבר מהימים הראשונים של המחזור (בד”כ ימים 2-3 למחזור). הזרקה היא תת עורית או לשריר (ישבן בד”כ), אחת ליום בערב, בשעה קבועה פחות או יותר.

פרגווריס (Pergoveris)

מכילה מינון שונה של שני ההורמונים (FSH-150 LH-75) כששניהם מיוצרים בהנדסה גנטית. משתמשים בה בכדי ‘לחסוך זריקה’ ממטופלות אשר במהלך הטיפול מוסיפים להן בנוסף לזריקת ה FSH זריקה נוספת של תכשיר LH.

תופעות לוואי וסיבוכים-

בדומה לאלו של גונל F או לווריס

גונל אף (Gonal F), פיוריגון (Puregon)

תרופות אלו המכילות הורמון FSH בלבד.

שתי תרופות אלו מיוצרות בצורה סינטטית מה שהופך אותן לנעדרות תופעות לוואי מקומיות (לא מיצרות אדמומיות כאב ונפיחות במקום ההזרקה). בנוסף שתיהן מגיעות בצורת עטים הנתינות לכיול באופן קל והן מוזרקות בצורה תת עורית (זריקה שיטחית ומועטת כאבים).
הגונל F משווקת בעטים חד פעמיות המכילות 300, 450 ו 900 יחידות. אין צורך לשמור את העט במקרר לאחר תחילת השימוש, אך יש לסיים את השימוש בה עד כחודש מתחילתו. עט סגורה יכולה להישמר בקרור תקופה ארוכה מאוד (עד כשנתיים)
הפיוריגון משווקת בעטים רב פעמיות אליהן מוחדרת מחסנית חד פעמית המכילה 300 או 600 יחידות (אך כל מחסנית מכילה עוד 137 יחידות עודפות). ניתן לשמור את התרופה בטמפרטורת החדר למשך כשלושה חודשים אך יש לסיים את השימוש בה עד 28 ימים מתחילתו.

אלונבה (Enlova, corifollitropin alfa)

יחודה בכך שהינה בעלת השפעה ארוכת טווח, זריקה אחת תוביל לגירוי קבוע למשך שבעה ימים (מקביל לשבעה ימי הזרקה). מכילה FSH ממקור סינטטי. המינון נקבעה ע”פ משקל האישה ומקביל למתן פיוריגון במינון 150-200 יחידות.
מתאימה לנשים במהלך טיפולי IVF בפרוטוקול קצר. אינה מתאמה כלל לנשים בעלות נטיה לגירוי יתר שחלתי וכאלו שבבדיקת אולטרא סאונד נצפו למעלה מ 20 זקיקים קטנים, פוליציסטיות (נוטות ליצר כמות גדולה של ביציות), כיוון שאין אפשרות להוריד/ להפסיק את עוצמת הגירוי מרגע שניתנה.

לווריס (Luveris)

מכילה הורמון LH בלבד.

מיוצרת ממקור סינטטי ומכילה 75 יחידות של הורמון ה LH בלבד. שילובה עם תרופות המכילות FSH זהה לתרופות המכילות את שני ההורמונים הללו יחד (אך דומה יותר למונגון שגם הוא מופק בתהליך של הנדסה גנטית).

ניתנת בזריקה תת-עורית בנוסף לתכשיר המכיל FSH בלבד.

Call Now Button