הטיפול ברזרבה שחלתית נמוכה ברפואה סינית

הטיפול ברזרבה שחלתית נמוכה ברפואה סינית

[toc]

הטיפול ברזרבה שחלתית נמוכה מהווה את אחד האתגרים המורכבים ביותר בטיפולי פריון.

נשים הסובלות מרזרבה שחלתית נמוכה חשות תסכול רב ממצבן, ופעמים רבות פונות לטיפול ברפואה סינית כמוצא אחרון לעזרה.

מהי רזרבה שחלתית נמוכה?

רזרבה שחלתית נמוכה מתארת מצב שבו כמות  הביציות בשחלה קטנה ואיכותן נמוכה. 

מה הגורמים לרזרבה שחלתית נמוכה?

 • גיל – הגיל הינו גורם מרכזי בירידה בכמות הביציות ולמעשה מדובר בתהליך טבעי.

כבר בשלב העוברי כמות הביציות בשחלה מתחילה לרדת מ-6-7 מיליון ל-1-2 מיליון בלידה. כשנערה מגיעה לתחילת גיל הפוריות מספר הביציות בשחלה הן כ-300,000. הירידה ברזרבה השחלתית מתחילה להיות משמעותית מגיל 35-37 ומועצמת לאחר גיל 40, כאשר אנחנו רואים גם עלייה בכמות ההריונות שמסתיימים בהפלה.

מדוע הגיל פוגע בפריון (הרי בכל חודש אישה מבייצת ביצית אחת בלבד)?

ביציות חדשות לא נוצרות בשחלה לאחר הלידה. בנוסף, מלכתחילה לא כל הביציות בעלות מטען גנטי תקין.

נתון חשוב נוסף הוא שיחד עם הירידה בכמות הביציות, גם אחוז הביציות התקינות יורדהפריה של ביצית לא תקינה לא תוכל להתפתח להריון תקין, ולכן, בגילאים מתקדמים, ניתן לראות קושי רב יותר להרות ועליה באחוז ההפלות.

חלק מרכזי בטיפולי הפריון, ובטיפולי ההפריה החוץ גופית (IVF), נועד להשגת כמות רבה של ביציות במהלך מחזור אחד. כמות גדולה של ביציות מגדילה את הסיכוי להשיג הפריה, ומאפשרת החזרתן של מספר ביציות מופרות לרחם, מתוך תקווה שאחת תשתרש והריון יתפתח.

אצל נשים עם רזרבה שחלתית נמוכה, יתפתחו ויבשילו מעט ביציות (פחות מ-5), וזאת על אף הזרקת הורמונים במינונים גדולים.

האם מדובר במצב הפיך? האם ניתן להגדיל את כמות הביציות בשחלה?

לא.
לצערנו, אין דרך להגדיל או לייצר ביציות נוספות מעבר לאלו הנמצאות כבר בשחלה.

כיצד ניתן לטפל ברזרבה שחלתית נמוכה אם אין אפשרות להגדיל את מספר הביציות בשחלה?

בשנים האחרונות נפוץ השימוש ב-(DHEA (Dehydroepiandrosterone. 
DHEA הוא הורמון סטרואידלי, המופרש באופן טבעי מבלוטת האדרנל, והופך בגוף להורמוני המין הזכריים והנקביים. הדרך בה הוא משפיע על תפקוד השחלה ואיכות הביציות עדיין אינו ברור. מחקרים שנעשו, מראים כי לאחר מספר חודשים יש גידול במספר הביציות הנשאבות, ולעליה באחוז הביציות התקינות גנטית. בחלק מהמחקרים נמצאה עליה באחוז ההריונות והלידות.

חשוב לציין שמכיוון שהמחקרים שנעשו בתחום כללו מספר מועט של נשים, ורוב המחקרים נעשו ע”י שני חוקרים המחזיקים בפטנטים הקשורים בתכשיר, הדעות בקרב הקהילה הרפואית לגבי יעילות התכשיר חלוקות.

הטיפול ברזרבה שחלתית נמוכה ברפואה סינית

הטיפול ברפואה הסינית נועד לשפר את הסביבה השחלתית בה מתפתחות הביציות.

מטרת הטיפול היא לייצר תנאים אופטימליים, כך שהגוף יצליח להבשיל את מספר הביציות הגדול ביותר ובאיכות הטובה ביותר.

הטיפול מתמקד במספר מנגנונים, שעל פי הרפואה הסינית משפיעים על תפקוד השחלה:

 • זרימת דם – שיפור זרימת הדם לשחלה, מאפשר להגשים את מלוא הפוטנציאל הטמון בה.
 • זרימת הצ’י – צ’י זו האנרגיה המאפשרת את פעולתו התקינה של הגוף. שיפור זרימת הצ’י אל השחלה, יאפשר הזנה טובה ופעילות אופטימלית שלה.
 • ויסות של חום וקור – במצב הטבעי, חום וקור מתקיימים באיזון בגוף. מצב של קור ברחם ובשחלות יכול לגרום לכיווץ של רקמות וכלי דם ולהאטה בזרימה של החומרים המזינים (צ’י ודם). עודף חום, מנגד, מוביל להאצה של תהליכים, לזרימה מוגברת ובמקרים קיצוניים למצב המכונה רעילות.
 • עודף נוזלים – ישנם מצבים בהם לחות רבה מדי מצטברת באזור האגן ומכבידה על תנועת האנרגיה והדם באזור ולא מאפשרת הזנה טובה לשחלה.
 • חיזוק כללי – תחושות של חולשה והתשה בשל הטיפול המתמשך, ותחושת העדר תקווה יכולות להיות נפוצות בזמן טיפולי פריון. הרפואה הסינית רואה את הנפש כחלק בלתי נפרד מהגוף, וכבעלת יכולת להשפיע על תפקודו. מחקרים מראים כי לטיפול ברפואה סינית יכולת הרגעה והפחתת חרדה המלווה את הטיפולים.

כיצד מתבצע הטיפול?

הטיפול ברזרבה שחלתית נמוכה נעשה על ידי שילוב של דיקור, צמחי מרפא, המלצות תזונה ותוספי תזונה.
השילוב של מגוון כלים טיפוליים מטרתו להשיג תוצאה מירבית. יש לציין כי פעמים רבות נדרש זמן של מספר שבועות עד חודשיים בכדי להשיג את ההשפעה המלאה של הטיפול.

לקריאת מאמר נוסף בנושא: הורמון ה-AMH ויכולתו להעריך את מצב הרזרבה השחלתית וסיכויי הפריון

5 תגובות
 • מיכל
  הגב

  אודי שלום.
  אני בת 36, אמא ל-2 קיסריים. ברקע הבחנה של שחלות פוליציסטיות, אך ללא בעיות פריון. מחזור בד”כ לא סדיר. עשיתי שלל בדיקות לאחרונה בעקבות שלל תסמינים כמו גרד בנרתיק, חוסר נוחות בכל האזור האינטימי, יובש כאב בנרתיק, כאבי ראש פועמים שמובילים לבחילה והקאות, עייפות, אי נוחות בעת מתן שתן ועוד. בדקו הכל כולל פטריות, דלקות ומחלות מין. הכל חזר תקין מלבד ברזל קצת נמוך והורמון FSH ברמה של 11.5 ביום השני לווסת (E2 חזר עם ערך של 194).
  תוכל להאיר קצת על הנושא? מה לדעתך יכול להיות שקורה לי? כאבי הראש והבחילות (שמגיעה איתן גם חרדה) בד”כ קורים לפני, במשך או מיד אחרי הווסת. אינני מעוניינת בהריון נוסף, אך אני חיה באי-נוחות מתמדת כבר מספר רב של חודשים ואשמח להבין מאיפה מגיעים התסמינים, למה זה יכול להיות קשור ואיך ניתן לטפל. תודה רבה.

  • אודי לוריא
   הגב

   הי מיכל
   מאוד קשה לאבחן ללא לראות את החולה. ההבנה של האדם היא חלק בלתי נפרד מהאבחנה.
   בעיקרון הזמן לפני הווסת הוא תקופה שהגוף מתאפיין בגודש ובמלאות. תקופת הווסת היא זמן של תנועה של דם ותנועה כלפי מטה והזמן שאחריה מתאפיין כתחילת תהליך של בנייה מחודשת של דם . אלו שלושה זמנים של שיונוי גדול באנרגיה של הגוף ולכן הרבה פעמים סימפטומים מופיעים בתקופות הללו.
   ממליץ לך בחום לחפש מטפל באזור המגורים שלך בשביל לעבור תהליך איבחון מקיף ומלא. אלו תופעות מוקרות ובהחלט ניתן לעזור בהן בשילוב של דיקור, צמחי מרפא ותזונה.

 • קרן
  הגב

  היי
  המחזור שלי מאוד דל וכמעט אינו קיים
  אני בת 42
  האם דיקור יכול לעזור?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי קרן
   לטיפול בדיקור ובצמחי מרפא יכולה להיות השפעה טובה כל כמות הדם בווסת, אבל חשוב לפני הכל להבין ולאבחן מה הסיבה לכך.
   ממליץ לפנות למטפל באזור המגורים שלך.

השאירו תגובה

Call Now Button