הטיפול ברזרבה שחלתית נמוכה ברפואה סינית

הטיפול ברזרבה שחלתית נמוכה ברפואה סינית

הטיפול ברזרבה שחלתית נמוכה מהווה אחד האתגרים המורכבים ביותר בטיפולי פריון. נשים הסובלות מרזרבה שחלתית נמוכה, הפונות לטפולים ברפואה משלימה, חשות תסכול רב ממצבן ופעמים רבות באות, מתוך ייאוש, ומתקשות להאמין שניתן לעזור להן.
מאמר זה יעסוק במשמעות האבחנה, המערבית והסינית ובדרכי היישום של הטיפול הסיני במטרה להשיג את ההריון המיוחל.

מהי רזרבה שחלתית נמוכה?

רזרבה שחלתית נמוכה הינה הגדרה הבאה לתאר כמות קטנה של ביציות שנותרו בשחלה, המסוגלות להוביל להריון תקין והולדת ילד.

מה הגורמים לרזרבה שחלתית נמוכה?

הגורם המרכזי הינו גיל.
באופן טבעי, מתקיים תהליך של הידלדלות וניוון של הביציות בשחלות. מדובר בתהליך המתחיל כבר בשלב העוברי, בגיל 20 שבועות. בשלב זה, מספר הביציות בשחלה הינו כ 6-7 מליון. עד הלידה (כ- 20 שבועות מאוחר יותר) יוותרו בשחלה רק כ 1-2 מיליון. בתחילת גיל הפוריות יוותרו בשחלה רק כ 300,000 ביציות.
תהליך הידלדלות הרזרבה השחלתית הופך משמעותי בעיקר לאחר גיל 35-37. כתוצאה, בגלאים אלו, ניתן לראות ירידה משמעותית בסיכוי להשיג הריון (טבעי או על ידי טיפולים). השפעת הגיל, הופכת משמעותית אף יותר, לאחר גיל 40 בו ישנה גם עליה משמעותית באחוז ההריונות המסתיים בהפלה.
רזרבה שחלתית נמוכה, לא קיימת, רק בנשים מבוגרות, ולא אחת, נשים צעירות, מתחת לגיל 35, מגיעות לטיפול בעתיה.
סיבות נוספות המובילות לפגיעה בכמות הביציות בשחלה הן הפרעות גנטיות (איקס שביר לדוגמא), טיפולי כימותרפיה, פגיעה פיזית ברקמת השחלה, כתוצאה מניתוחים בחלל האגן (להסרת נגעים של אנדומטריוזיס לדוגמא).

מדוע הדבר פוגע בפריון (הרי בכל חודש אישה מבייצת ביצית אחת בלבד)?

לא כל הביציות הנמצאות בשחלה, הינן בעלות מטען גנטי תקין. ככל שעוברות השנים, כפי הנראה, אחוז הביציות התקינות יורד ולכן גדל הסיכוי, שגם במידה והביצית הופרתה, העדר מטען גנטי תקין, לא יאפשר התפתחות הריון. עובדה זו מסבירה מדוע בגילאים מתקדמים ישנה עלייה באחוז ההפלות וקושי רב יותר להרות.
חלק מרכזי בטיפולי הפריון, ובטיפולי ההפריה החוץ גופית (IVF) בפרט, נועד להשגת כמות רבה של ביציות, במהלך מחזור אחד. כמות גדולה של ביציות, מגדילה את הסיכוי להשיג הפריה ומאפשרת החזרתן, של מספר ביציות מופרות לרחם, מתוך תקווה שאחת תשתרש והריון יתפתח.
מחקרים מראים, כי ככל שמחזרים מספר גדול יותר של ביציות מופרות גדל הסיכוי להשיג הריון.
בנשים עם רזרבה שחלתית נמוכה, יתפתחו ויבשילו, מעט ביציות (פחות מ 5 ) וזאת על אף הזרקת ההורמונים במינונים גדולים.

האם מדובר במצב הפיך? האם ניתן להגדיל את כמות הביציות בשחלה?

לא – לצערנו, אין דרך להגדיל או לייצר ביציות נוספות מעבר לאלו הנמצאות כבר בשחלה.

כיצד ניתן לטפל ברזרבה שחלתית נמוכה אם אין אפשרות להגדיל את מספר הביציות בשחלה ?

בשנים האחרונות, בעקבות מחקרים שהתפרסמו, נפוץ השימוש ב (DHEA (Dehydroepiandrosterone. חומר זה הינו הורמון סטרואידלי , המופרש באופן טבעי מבלוטת האדרנל והופך בגוף להורמוני המין הזכריים והנקביים. הדרך בה הוא משפיע על תפקוד השחלה ואיכות הביציות עדיין אינו ברור.
מחקרים שנעשו מצביעים כי ככל הנראה, לאחר מספר חודשים, מוביל לגידול במספר הביציות הנשאבות ולעליה באחוז הביציות התקינות גנטית. בחלק מהמחקרים נמצאה עליה באחוז ההריונות והלידות. בשל העובדה שהמחקרים שנעשו בתחום כללו מספר מועט של נשים וכיוון שרוב המחקרים מקורם בשני חוקרים המחזיקים בפטנטים הקשורים בתכשיר, הדעות לגבי יעילות התכשיר, בקרב הקהילה הרפואית, חלוקות.

כיצד יכול הטיפול ברפואה סינית לסייע לנשים עם רזרבה שחלתית נמוכה?

הטיפול ברפואה הסינית נועד לשפר את “האקלים” בו מתפתחות הביציות בשחלה. מטרת הטיפול היא לייצר תנאים אופטימליים, כך שהגוף יצליח להבשיל את מספר הביציות הגדול ביותר ובאיכות הטובה ביותר.
הטיפול מתמקד במספר מנגנונים, שעל פי הרפואה הסינית המשפיעים על תפקוד השחלה:

 •  זרימת דם- דם הינו אחד החומרים המזינים את השחלה. שיפור זרימת הדם לשחלה, מאפשר להגשים את מלוא הפוטנציאל הטמון בה.
 • זרימת הצ’י- על פי הרפואה הסינית, הצ’י הינה האנרגיה המאפשרת את פעולתו התקינה של הגוף. שיפור זרימת הצ’י אל השחלה, יאפשר הזנה טובה ופעילות אופטימלית שלה.
 •  וויסות של חום וקור- במצב הטבעי, חם וקור מתקיימים באיזון בגוף. יתכנו מצבים, בהם קיים חוסר איזון בגוף המוביל לקור ברחם ובשחלות. מצב זה יוביל לכיווץ של רקמות וכלי דם ולהאטה בזרימה של החומרים המזינים (צ’י ודם על פי הרפואה הסינית). עודף חום מנגד, מוביל להאצה של תהליכים, לזרימה מוגברת ובמקרים קיצוניים למצב המכונה רעילות.
 •  טיפול בנוזלים עודפים- כל אחד מהאזורים בגוף, זקוק למידה של לחות ונוזלים. במצבים פתולוגיים לחות רבה מדי מצטברת באזור האגן. הלחות מכבידה על תנועת האנרגיה והדם באזור ולא מאפשרת הזנה טובה לשחלה.
 •  חיזוק כללי – חלק מהנשים מדווחות על חולשה והתשה, בשל הטיפול המתמשך ותחושת העדר תקווה. הרפואה הסינית, רואה את הנפש כחלק בלתי נפרד מהגוף וכבעלת יכולת להשפיע על תפקודו. ישנם מחקרים המראים כי לטיפול ברפואה הסינית יכולת הרגעה והפחת של החרדה המלווה את הטיפולים.

כיצד מתבצע הטיפול?

הטיפול ברזרבה שחלתית נמוכה נעשה על ידי שילוב דיקור, צמחי מרפא, המלצות תזונה ותוספי תזונה. שילוב של מגוון כלים טיפוליים נועד על מנת להשיג תוצאה מירבית. יש לציין כי פעמים רבות נדרש זמן של מספר שבועות עד חודשיים בכדי להשיג את ההשפעה המלאה של הטיפול.

לקריאת מאמר נוסף בנושא: הורמון ה AMH ויכולתו להעריך את מצב הרזרבה השחלתית וסיכויי הפריון

5 תגובות
 • מיכל
  הגב

  אודי שלום.
  אני בת 36, אמא ל-2 קיסריים. ברקע הבחנה של שחלות פוליציסטיות, אך ללא בעיות פריון. מחזור בד”כ לא סדיר. עשיתי שלל בדיקות לאחרונה בעקבות שלל תסמינים כמו גרד בנרתיק, חוסר נוחות בכל האזור האינטימי, יובש כאב בנרתיק, כאבי ראש פועמים שמובילים לבחילה והקאות, עייפות, אי נוחות בעת מתן שתן ועוד. בדקו הכל כולל פטריות, דלקות ומחלות מין. הכל חזר תקין מלבד ברזל קצת נמוך והורמון FSH ברמה של 11.5 ביום השני לווסת (E2 חזר עם ערך של 194).
  תוכל להאיר קצת על הנושא? מה לדעתך יכול להיות שקורה לי? כאבי הראש והבחילות (שמגיעה איתן גם חרדה) בד”כ קורים לפני, במשך או מיד אחרי הווסת. אינני מעוניינת בהריון נוסף, אך אני חיה באי-נוחות מתמדת כבר מספר רב של חודשים ואשמח להבין מאיפה מגיעים התסמינים, למה זה יכול להיות קשור ואיך ניתן לטפל. תודה רבה.

  • אודי לוריא
   הגב

   הי מיכל
   מאוד קשה לאבחן ללא לראות את החולה. ההבנה של האדם היא חלק בלתי נפרד מהאבחנה.
   בעיקרון הזמן לפני הווסת הוא תקופה שהגוף מתאפיין בגודש ובמלאות. תקופת הווסת היא זמן של תנועה של דם ותנועה כלפי מטה והזמן שאחריה מתאפיין כתחילת תהליך של בנייה מחודשת של דם . אלו שלושה זמנים של שיונוי גדול באנרגיה של הגוף ולכן הרבה פעמים סימפטומים מופיעים בתקופות הללו.
   ממליץ לך בחום לחפש מטפל באזור המגורים שלך בשביל לעבור תהליך איבחון מקיף ומלא. אלו תופעות מוקרות ובהחלט ניתן לעזור בהן בשילוב של דיקור, צמחי מרפא ותזונה.

 • קרן
  הגב

  היי
  המחזור שלי מאוד דל וכמעט אינו קיים
  אני בת 42
  האם דיקור יכול לעזור?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי קרן
   לטיפול בדיקור ובצמחי מרפא יכולה להיות השפעה טובה כל כמות הדם בווסת, אבל חשוב לפני הכל להבין ולאבחן מה הסיבה לכך.
   ממליץ לפנות למטפל באזור המגורים שלך.

השאירו תגובה

Call Now Button