אנדומטריוזיס 14 – סליחה אבל אני חושב שבלבלת את הסדר!

כשביקשו פעם ממישהו לסכם פגישת עסקים חשובה במילה אחת, הוא אמר – טוב! כשביקשו שירחיב לשתי מילים, התשובה היתה – לא טוב… העניין הכי חשוב בכל בדיחה הוא הסדר בה היא מסופרת – הפאנצ׳ מגיע בסוף. כל מי שאוהב קפה שחור יודע שאת הסוכר מוסיפים בסוף… הסדר שבו אנחנו עושים דברים הוא חלק ממה שמעניק להם משמעות! בעולם הרפואה נהוג לחשוב שטיפול ניתן במדרג עולה: מתחילים מההתערבות הקלה ביותר ובהדרגה עולים ב״עוצמת הטיפול״. פעם שמעתי רופא שסיכם את זה במשפט: “קודם תזונה, אח״כ תרופה ובסוף הסכין.” כך גם נהוג לחשוב על הטיפול באנדומטריוזיס: טיפול טבעי ← טיפול תרופתי – גלולות/דיכוי הורמונלי ← טיפול ניתוחי

טיפול אנדומטריוזיס
ואם הניתוח לא עוזר, ״…Houston, we have a problem״ אנחנו מצטערים, אין לנו איך לעזור לך…

אבל האם זה באמת הסדר הנכון? ומה קשור קרמבו מ”מבצע סבתא” לאסטרטגיית הטיפול באנדומטריוזיס?

בסרט (המעולה!) ״מבצע סבתא״, מתווה קרמבו את אסטרטגיית הניצחון במשחה 100 מטרים: ״אתה מתחיל הכי מהר שלך ולאט לאט אתה מגביר״ (קישור לצפייה בקטע >>). מאחורי האמירה המצחיקה הזו, אני מוצא שמסתתרת אמת קלינית – גם לאחר שהשתמשת ב״תותחים הכי כבדים״, יש עוד מה לעשות!

האופציה הכירורגית – האמנם שלב סופי?

לא פעם אני פוגש מטופלות שמתלבטות בשאלת הניתוח. 
ישנה ״משפחה״ של טיעונים בעד הניתוח, שסובבים סביב התפיסה שזהו הטיפול ״החזק ביותר״: ״הרופא יצרוב את הנגעים ואח”כ אני אהיה בלי אנדומטריוזיס״. ישנה אפילו מחשבה שאין טעם לטרוח עם טיפולים חלשים יותר, כשיש טיפול שע״פ חלק מהרופאים ״ירפא את האנדומטריוזיס״.

אז קודם כל חשוב להכיר את העובדות הפשוטות: 
ניתוח לא מרפא אנדומטריוזיס!!! וניתוח לא מוביל להחלמה!!!

וזו לא הדעה שלי, אלא עובדה רפואית מוכחת: כל מחקר בתחום מראה שהנגעים נוטים לחזור כבר כשנתיים לאחר הניתוח, ולכן אחריו תמיד ניתן טיפול לדיכוי המערך ההורמונלי (בד״כ גלולות למניעת הריון בצורה רציפה או שימוש בהתקן תוך רחמי הורמונלי).

רגע! לפני שמאשימים אותי בכך שאני בעל אינטרס ששונא את עולם הרפואה, אדגיש ואבהיר:
למרות שהניתוח לא מרפא לפעמים הוא הכרחי
כשבוחרים לעבור ניתוח, המטרה היא למקסם את התוצאות שלו, ובכדי להשיג זאת חשוב להכין את הגוף לקראת הניתוח, ולא פחות חשוב, לתמוך בו אח״כ.

לא פעם פגשתי מטופלות לאחר ניתוח שעדיין סבלו מכאבים. הרבה פעמים במצבים כאלה הן מביעות יאוש גדול. מבחינתן, הן עשו את המקסימום ועדיין אין שיפור. לא פחות גרועה היא המחשבה שאין עוד קו טיפולי מתקדם יותר בכדי להקל עליהן.

טיפול אנדומטריוזיס
לעתים נשים אחרי הניתוח עדיין סובלות מכאבים

זו כמובן טעות! ניתוח הוא לא השלב האחרון של הטיפול, אלא כלי חשוב בהתמודדות עם האנדומטריוזיס.

חשוב לדעת, שלעתים ישנם כאבים בתקופה שלאחר הניתוח. זה לא הבכרח מצביע על כך שהניתוח לא היה מוצלח, אלא שלפעמים הגוף צריך עוד זמן החלמה ולאחר מכן תהיה ירידה בכאבים. כדי לאפשר את ההחלמה בצורה המיטבית, יש לחזור ״להתחלה״ ולהשתמש בכלים ״הפשוטים״ יותר – תזונה ואורח חיים תומך ריפוי.

טיפול אנדומטריוזיס

זו בעיני בדיוק תמצית אסטרטגיית קרמבו – מתחילים הכי חזק ולאט לאט מגבירים…

החלק המאתגר בשמירה על תזונה ואורח חיים תומך ריפוי, הוא שזה דומה לצחצוח שיניים: פעולה שעושים כל יום, ובטווח הקצר נראה כאילו היא חסרת משמעות. גם אם מוותרים עליה, לא מגלים למחרת שהשיניים נראות אחרת. רק החזרה, שוב ושוב, על הפעולות לאורך זמן, מובילה לתוצאות. אך לא תמיד יש לנו סבלנות…

טיפול אנדומטריוזיס
לפעמים הגוף צריך עוד זמן החלמה

לסיכום

ניתוח הוא לא טיפול קצה! הוא עוד נקודה, לפעמים חשובה והכרחית, או עוד שלב ברצף הטיפולי.

הפוסט הזה הוא קול קורא לכל מי שמתכננת ניתוח: הכיני את הגוף שלך לקראת הניתוח, הקפידי על תזונה ופעילות גופנית מתאימה, וסגלי אורח חיים תומך ריפוי. זכרי שיכול להיות שגם לאחר הניתוח יהיו כאבים, אבל אלה לא מעידים בהכרח שהניתוח נכשל, אלא שמומלץ לתמוך בגוף בכלים נוספים בכדי לאפשר לו החלמה מיטבית, וזו בהחלט מטרה ראויה.

מתוך ערוץ היוטיוב שלנו
אנדומטריוזיס 14 – סליחה אבל אני חושב שבלבלת את הסדר!
לשיחת ייעוץ השאירי פרטים:
אודי לוריא, Lic.Ac
אודות כותב המאמר
אודי לוריא

אודי לוריא

מטפל ברפואה סינית משנת 2001 בתחום הגינקולוגיה והפריון. בנוסף למסלול הלימודים המלא, של 4 שנות לימוד, השתלמתי בסין ב-Zhe Jiang University of traditional Chinese medicine. הקליניקה מתמקדת בטיפול בבעיות הגינקולוגיות השונות (אנדומטריוזיס, שחלות פוליציסטיות, תסמונות גיל המעבר ועוד..) ובליווי נשים שמנסות להרות (בצורה טבעית) ובמהלך טיפולי הפריון. פרסמתי מאמרים בעיתונות הבין לאומית והארצית ואני מרצה בכנסים וסדנאות. כיום, מלבד העבודה בקליניקה אני עוסק במחקר בשיתוף עם גינקולוגים בכירים.
תעודות והסמכות של אודי לוריא
Call Now Button