אנדומטריוזיס 18 - איך עוזרים לריפוי הטבעי?

״מי שיש לו ׳איזה למה׳ שלמענו יחיה, יוכל לשאת כמעט כל איך״ / ניטשה.

את המשפט המקסים הזה קראתי לראשונה בספרו של ויקטור פרנקל ״האדם מחפש משמעות״, ואני נזכר בו בכל פעם שמטופלת מנסה להסביר לי למה היא לא יכולה לסיים לאכול מוקדם ולדלג על ארוחת הערב שלה. לדעתי, לפני שאנחנו מחליטים לוותר ולא לנסותצום לסרוגין”, חשוב להבין למה הוא כל כך בריא לנו ואיך הוא יכול לתרום לך, במידה ואת מתמודדת עם אנדומטריוזיס.

שלא תבינו אותי לא נכוןאני לא חושב שצום לסרוגין מתאים לכולם (למרות שהוא בריא כמעט לכל אחד). עבור אנשים שעובדים בלילות באופן קבוע, או כאלו שסובלים מעייפות קשה ומחסור בשינה, יכול להיות ש”צום לסירוגין” יהיה קשה יותר לתרגול.

4 סיבות לתרגל צום לסרוגין אם יש לך אנדומטריוזיס

סיבה מס׳ 1 - להגדיל את הנס ולעזור לגוף לתקן את עצמו.

כולנו מודעים ליכולת ההחלמה וה״תיקון העצמי״ שיש לגוף שלנו. אולי אחד הדברים המקסימים ביכולת הזו, היא שזה פשוט קורה לבד. השריטות והפצעים מגלידים ומחלימים, מחלות עוברות. ההתנהגות שלנו ואורח החיים שלנו יכולים לתרום ולתמוך ביכולת ההחלמה והשיקום של הגוף!

מסתבר שהיכולת הזו כל כך חשובה (ואותי גם מרגשת), שפרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה הוענק בשנת 2016 ליושינורי אוסומי, על כך שהצליח לגלות את המנגנונים והגנים שמעורבים בתהליך האוטופאג’י.

מה זה  אוטופ׳אגי (autophagy)? משמעות המילה אוטופאג’י היא: אכילה עצמית.

השאלה הראשונה שעולה בראש היא למה לעזאזל אנחנו צריכים תהליך שבו הגוף מפרק את עצמו? או ליתר דיוק, התא מפרק חלקים בתוכו?

התשובה היא די פשוטה – גם הגוף שלנו צריך ״להוריד את הזבל״. 

כדי שהתאים בגוף יוכלו לשמור על פעילות תקינה, הם נדרשים לפלוט ולהיפטר מכל אותם חלקים וחלבונים שמפסיקים לתפקד בצורה מיטבית. בדיוק כמו שכל אירגון טורח ״להוציא לפנסיה״ את העובדים הוותיקים שלו.

חשוב להבין שהגוף שלנו חכם, וחלק מתהליך ״זריקת הזבל״ כולל תהליך של מיון ומיחזור של אותן חומצות האמינו שמרכיבות את החלבונים הלא תקינים, כך שבסוף הוא נפטר רק מהזבל ההכרחי, ושומר לעצמו את כל החלקים שהוא יכול להמשיך לעבוד איתם.

ואיך זה קשור לאנדומטריוזיס?

לנשים עם אנדומטריוזיס ישנה רמה גבוהה של אותם חלבונים לא תקינים בנוזל האגן וגם בדם (אפשר לקרוא מחקר בנושא >>). עידוד של התהליך האוטופאג’י יכול לעזור לנו להיפטר מהם!

התהליך האוטופאג’י הוא תהליך של התייעלות, והתייעלות מתרחשת בעולם (וגם בגוף) רק כשאין לנו ברירה, ולכן צום (כמו ירידה בהכנסות של העסק) יגרום לתהליך האוטופאג’י לפעול!

yoshinori ohsumi
אנדומטריוזיס 18 – איך עוזרים לריפוי הטבעי? [התמונה מתוך אתר ויקיפדיה: https://en.wikipedia.org/wiki/Yoshinori_Ohsumi]

סיבה מס׳ 2 - נלחמים בדלקת

אנדומטריוזיס היא מחלה דלקתית, וחלק לא מבוטל מהטיפול בה מטרתו להשתלט על הדלקת.

מחקרים שנעשו על “צום לסרוגין” מראים שהוא בעל השפעה אנטי־דלקתית! המחקרים מראים לנו שבמהלך התקופה שבה תורגל “צום לסרוגין”, היתה ירידה משמעותית מאוד במדדי הדלקת, השפעה שנשמרה בצורה מתונה יותר (אך עדיין מובהקת) גם 20 ימים לאחר סיום הצום לסרוגין.

ההשפעה האנטי־דלקתית באה לידי ביטוי בירידה של מדדי דלקת כלליים (CRP) וגם בירידה של מתווכי דלקת, כגון IL-6, שרמות גבוהות שלו חשודות כאחד הגורמים שמסייעים לנגעי האנדומטריוזיס להשתרש ולהתבסס (ניתן לקרוא מחקר בנושא >>).

סיבה מס׳ 3 - הורדת רמות סוכר ואינסולין

תזונה, ולא רק צום, היא מרכיב חשוב בטיפול באנדומטריוזיס.

כמעט כל מי שניסתה להוריד מהתזונה שלה סוכרים ופחמימות תספר שסבלה פחות מכאבים בזמן הווסת לאחר מכן.

אחת הסיבות לכך היא שרמות גבוהות של סוכר (פחמימות מתפרקות בגוף לסוכרים) ואינסולין (שמופרש בכדי לאפשר לסוכר להיכנס אל תוך התאים) מובילות להגברה של התהליך הדלקתי.

אכילת פחות סוכרים = הפרשת פחות אינסולין = פחות דלקת וכאבים.

כשאנחנו צמים, רמות הסוכר שלנו מגיעות לערכים הנמוכים ביותר, וכמובן שכתוצאה מכך גם רמות האינסולין שלנו יורדות.

התוצאה היא הפחתה משמעותית בתהליך הדלקתי!

סיבה מס׳ 4 - כיוון מחדש של השעון הביולוגי.

תהליכים בגוף מתרחשים באופן טבעי ויעיל בשעות מסוימות.

שנת לילה טובה לנו הרבה יותר משינה במהלך היום.

בשינה באופן כללי, מתרחשים תהליכים אנטי־דלקתיים ותהליכים משקמים, שתומכים בריפוי הטבעי של הגוף. כל אחד מאיתנו חווה את ההשפעה המרפאת שיש לשינה טובה בזמן מחלה. החוויה האישית שלי היא שהשינוי הכי גדול במהלך מחלה, מתרחש לאחר שינה טובה, ולא בזמן שאני ער.

צום בשעות הערב והלילה עוזר לגוף שלנו לסנכרן את התהליכים הטבעיים שלו, ובכך מביא למקסימום את כל הטוב שהגוף שלנו יודע לעשות בעצמו למען עצמו, בפוסט קודם כבר כתבתי על כך בהרחבה.

אנדומטריוזיס צום לסרוגין
מכוונים מחדש את השעון הביולוגי

בפוסט הבא

בפוסט הבא אתחיל לשתף מהנסיון שלי על הדרך הנכונה, הפשוטה והמוצלחת בתרגול של “צום לסרוגין” ולמה (בניגוד למה שחושבים) זה כל כך פשוט וקל.

מתוך ערוץ היוטיוב שלנו
אנדומטריוזיס 18 – איך עוזרים לריפוי הטבעי?
לשיחת ייעוץ השאירי פרטים:
אודי לוריא, Lic.Ac
אודות כותב המאמר
אודי לוריא

אודי לוריא

מטפל ברפואה סינית משנת 2001 בתחום הגינקולוגיה והפריון. בנוסף למסלול הלימודים המלא, של 4 שנות לימוד, השתלמתי בסין ב-Zhe Jiang University of traditional Chinese medicine. הקליניקה מתמקדת בטיפול בבעיות הגינקולוגיות השונות (אנדומטריוזיס, שחלות פוליציסטיות, תסמונות גיל המעבר ועוד..) ובליווי נשים שמנסות להרות (בצורה טבעית) ובמהלך טיפולי הפריון. פרסמתי מאמרים בעיתונות הבין לאומית והארצית ואני מרצה בכנסים וסדנאות. כיום, מלבד העבודה בקליניקה אני עוסק במחקר בשיתוף עם גינקולוגים בכירים.
תעודות והסמכות של אודי לוריא
Call Now Button