סוגי הדימומים בזמן מחזור (ווסת) ומשמעותם בעיני הרפואה הסינית- חלק שני

סוגי הדימומים בזמן מחזור (ווסת) ומשמעותם בעיני הרפואה הסינית- חלק שני

ווסת עם דימום חזק / מחזור חזק

איך מגדירים דימום חזק?

כמות הדם המופרשת במהלך המחזור משתנה מאישה לאישה. רוב הנשים מאבדות כ 30-40 מיליליטר דם בווסת. דימום חזק, מוגדר כהפרשה של כ 60-80 מיליליטר דם (כמות כפולה מהנורמאלי). נשים הסובלות מדימום רב מתארות את עוצמת הדימום ככזו המחייבת אותן להחליף תחבושות / טמפונים בתדירות גבוהה ( כל 2-4 שעות). על פי הרפואה הסינית, דימום רב נחשב גם כזה המתמשך לאורך מספר רב של ימים (שבעה ימים ומעלה). חשוב לזכור חשוב לזכור שמדובר במחזור שהינו סדיר, אך הדימום בו חזק.

סובלת מהפרעות מחזור? מעוניינת להסדיר את המחזור?

השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם!

מה הסיבות לדימום ווסתי חזק?

הרפואה הסינית מאבחנת שלוש סיבות עיקריות:

 • חום בדם – חום, בטבע, גורם לתנועה מוגברת. חום בדם- מוביל לתנועה מהירה של הדם בכלי הדם. במצב זה, בזמן הווסת הדם נע במהירות ובעוצמה החוצה, דבר הבא לידי ביטוי בדימום המוגבר. בנוסף, ווסתות אלו יתאפיינו בצבע דם כהה, הדימום יכול להתחיל בעוצמה חזקה כבר בתחילת הווסת, יתכנו קרישי דם / גושים. כאב בבטן וגב תחתונים ילוו את הווסת ויתכן שהשתן יהיה צהוב (על אף שתייה בכמות מספקת).
 • חולשת אנרגיה – צ’י – כשהגוף חזק ומאוזן, יש ביכולתו לשלוט ולווסת את כמות הדם המופרשת בווסת. במצבי חולשה, בזמן הווסת הגוף חלש מדי בכדי לווסת את עוצמת הדימום והוא הופך לחזק. מאפיינים נוספים הם: צבע דם בהיר-חיוור, דימום בדרך כלל מתמשך לאורך מספר רב של ימים ובימים האחרונים ישנן הכתמות שאינן פוסקות (דבר זה יכול לפגוע בנשים השומרות נידה, כך שתום הנידה, הוא כבר לאחר הביוץ).
 • זרימת דם לא תקינה ברחם – כשזרימת הדם ברחם אינה חופשייה, יתכן שהדימום הווסתי יהיה חזק. ווסתות אלו מלוות בכאבים חזקים וממוקדים בבטן התחתונה, כשהכאב נוטה להחמיר בשעות הערב והלילה (ברפואה הסינית, כאב הינו אחת העדויות הברורות להפרעה בזרימה החופשית), הדימום ילווה בקרישי דם רבים / גושים. מצב זה מאפיין הרבה פעמים נשים הסובלות מאנדומטריוזיס.

דימום ווסתי חלש / מחזור חלש

כיצד מוגדר דימום ווסתי חלש?

דימום ווסתי חלש מוגדר כדימום הנמשך כיומיים ושזרימת הדם במהלכו הינה חלשה. נשים מתארות צורך מועט להחליף תחבושות / טמפונים וחלקן משתמשות בתחתוניות בלבד.

מה גורם לדימום ווסתי חלש / מחזור חלש?

הרפואה הסינית מזהה שלוש סיבות עיקריות אשר יובילו להופעת דימום ווסתי חלש:

 • חסר דם /חולשה וקושי ביצור דם- בכל חודש, הגוף נדרש לייצר ולבנות דם חדש, בכדי להזין ולמלא את הרחם. לתהליך יצור דם תקין, נדרשים שני גורמים עיקריים: מזון עשיר ומערכת עיכול יעילה, שתצליח לספוג את החומרים המזינים. במידה ואחד משני אלו לא מתקיים, הגוף יתקשה לייצר דם בכמות מספקת. ווסתות אלו יתאפיינו, מלבד כמות הדם הקטנה, בצבע דם חיוור, תחושת ריקות ומשיכה כלפי מטה של הבטן התחתונה, בדרך כלל ללא כאבים.
 • תקיעות של דם וצ’י (אנרגיה) ברחם /זרימת דם ואנרגיה לא חופשיות ברחם- יתכן מצב שבו הגוף מייצר מספיק דם, אך עקב תנועה לא טובה שלו, או של האנרגיה של הרחם (שחלק מתפקידה הוא להניע ולהוביל את הדם החוצה) דם לא יוצא החוצה. על פי הרפואה הסינית, במצב זה, בו לא כל הדם הישן יצא החוצה, מקשה על הגוף לייצר דם חדש ולבנות את רירית הרחם.
 • חולשת ‘תמצית’ (jing)- הרפואה הסינית, רואה את הדם ברחם כשונה מהדם הרגיל, כיוון שהוא מכיל גם תמצית חיים שהגוף מספק, בכדי להזין את הביצית המופרית במהלך תחילת ההריון. קיים מצב בו, מיעוט הדם נובע מכך שהדם לא עשיר מספיק, עקב חולשת התמצית. הווסת מתאפיינת בצבע דם חיוור ובכאבי גב וברכיים.

כאבים וקרישי דם בווסת / מחזור

כאב בעיני הרפואה הסינית הוא עדות להעדר זרימה. ישנו משפט האומר “כשאין כאב יש זרימה, כשיש כאב אין זרימה”.כאבים לפני ובזמן הווסת והמצאות קרישי דם / גושים, הינם עדות לזרימה לא חלקה ברחם.

הרפואה הסינית מבדילה בין כאבים לפני הוסת לכאבים במהלך הווסת. כאבים לפני הווסת, מצביעים על זרימת צ’י (אנגריה) לא חלקה. באופן טבעי, לפני הווסת, צ’י זורם למטה, אל הרחם, וכאשר זרימה זו חזקה דיה, הדם מתחיל לזורם, והווסת מופיעה (למעשה זרימת הצ’י מקדימה את זרימת הדם). כאבים במהלך הווסת וקרישי הדם, מצביעים על זרימת דם שאינה חופשית.

דרך נוספת לאבחן את הכאבים השונים המלווים את הווסת היא אופי הכאב. כאב עמום ושאינו ממוקד מצביע על תקיעות של הצ’י בעוד כאב חד וממוקד מאפיין תקיעות של דם. כאב שמוקל על ידי חימום הוא כאב שקור מאפיין אותו ואילו כאב המוטב בקירור הוא כאב המאופיין על ידי חום.

לחזרה לחלקו הראשון של המאמר לחץ/י כאן

לקריאת מאמר העוסק בדרכים לשילוב הרפואה הסינית בטיפולי פריון לחץ/י כאן

146 תגובות
 • הדס
  הגב

  שלום אודי
  אני בת 22 יש לי מחזור כל 26-27 יום, מנסה כבר חצי שנה להיכנס להריון
  מה הלאה?

  • אודי לוריא
   הגב

   בעיקרון להמשיך לנסות עוד חצי שנה. רק לאחר שנה יש טעם להתחיל ברור מערבי.
   אם תפני לרופא פיריון יכול להיות שישלך את בעלך לבצע בדיקת זרע ואותך לביצוע פרופיל הורמונאלי + ברור כללי על רקע גינקולוגי ונסיון להבין האם יש סיבה להתחיל ברור מוקדם מהרגיל (חשד לאנדומטריוזיס, הסטוריה של ניתוחי אגן וכו).

   מבחינת הרפואה הסינית נדרש לבצע תהליך איבחון מלא כדי להבין מה הדרך הטובה ביותר לתמוך בך ובגופך כדי לאפשר להריון להיקלט במהירות.

  • מיכל (בדוי)
   הגב

   שלום אודי
   אני בת 34, מאז שזוכרת את עצמי סובלת ממחזורים קשים. ראשית, אני יודעת שמגיעה הווסת לפי כאבי מחזור שמורגשים בבטן התחתונה שמתגברים אח”כ ויכולים להימשך יומיים-שלושה. תמיד סבלתי מכאבים חזקים מאוד היו תקופות שיותר והיו שפחות גם מבחינת משך הזמן אבל ללא ספק שסובלת מכך רבות!
   בנוסף אני מאבדת המוווון דם והווסת מופיעה גם עם קרישי דם רבים. אני מוצאת את עצמי בימים הראשונים של הווסת מחליפה תלבושות בתדירות גבוהה מאוד ומיותר לציין שאני אנמית שנים.
   התופעות הללו גורמות לי לעצבנות, חיוורון, עייפות ופוגעות לי בצורה ממשית באיכות החיים!
   בקרוב אמורה לעשות בדיקת פפ ולשלול (בתקווה) שרירנים ברחם.
   ועוד נק’ חשובה אני מתקשה להרות, הצלחתי להרות לאחר כעשור ולהביא ילדה מ-ivf וכנראה שאצטרך גם פעמים הבאות..
   אשמח לחוות דעתך המקצועית, מה אתה ממליץ לעשות, כיצד לטפל כך שהתופעות הקשות אותן ציינתי יפחתו/יעלמו והאם יש אפשרות להיריון טבעי עקב טיפול טבעי כזה או אחר?
   תודה רבה מראש.

   • אודי לוריא
    הגב

    הי מיכל
    האם אי פעם עברת ברור לאנדומטריוזיס?? נשמע בהחלט שיש הרבה סימנים מחשידים לכיוון הזה (כולל הקושי להרות). את יכולה לקרוא הרבה מידע על אנדומטריוזיס באתר שלי. היתי ממליץ לך לפנות לאחד הרופאים שמומחים לאנדומטריוזיס כדי לעבור איבחון מסודר.
    מבחינת הרפואה הסינית טיפול במצב כמו שלך בדכ כולל שילוב של טיפול בדיקור, צמחי מרפא ותזונה. טיפול משלוב כזה יכול בהחלט להוביל לשיפור בתופעות שאת מתארת.

 • ****
  הגב

  היי
  אשמח להתייעץ
  בת 23
  המחזור שלי אומנם לא סדיר , ולאחרונה איחר יחסית בחודש ושבועיים וחצי שזה קיצוני… לא לוקחת תרופות כלשהן..
  אחרי בדיקה אצל הרופא נאמר לי שהכול תקין לא אמורה להיות איזשהיא בעיה כלשהיא (הגעתי לרופא רק שזה איחר בחודש וחמישה יום)
  כרגע קיבלתי מחזור אחרי חודשיים ושבועיים וחצי צבעו סגול וקצת חום…, ללא כאבים פעם ראשונה חח
  הייתי בתקופה מאוד לחוצה וקשה האם יש על כך השפעה שהמחזור איחר יחסית הרבה זמן? ובקשר לצבעו?
  אשמח למענה
  תודה

  • אודי לוריא
   הגב

   אני מתקשה לשייך איחרו כל כך משמעותי לללחץ בלבד.
   הדרך היחידה לנסות ולהבין מה גורם למחזור שלך להיות לא סדיר (באופן כללי) ולאחר ככ הרבה זמן הפעם היא על ידי ביצוע בדיקת אולטרה סאונד + בדיקות לרמות הורמונים.
   ממליץ לך לנסות לשאול את הרופא שלך האם ישנו חשד לשחלות פוליציסטיות כיוון שזוהי הסיבה השכיחה ביותר לתופעות כאלו.

   • ****
    הגב

    הרופא אמרה לי משהו כזה שישנה בשחלה אחת חשד לזה אבל לא משהו שהינו קריטי באופן כללי האם שחלות פוליציסטיות זה משהו שהינו נחשב כבעיה קריטית? האם זה משהו שאפשר להשתלט עליו?

    • ****
     הגב

     בנוסף,
     אשמח לשתף עוד משהו…
     אתמול ראיתי משהו חריג שזה הפרשות חומות ומחזור עם מעט מאוד דם כמעט ובלי, זה כמעט בצבע שהוא אינו אדום אלא חום
     האם זה מעיד על משהו?

     • אודי לוריא

      קשה, דרך האינטרנט לדעת האם יש לכך איזו חשיבות.

     • אודךיה לוי

      אני בת18 יש לי בזמן האחרון מחזור ארוך ( כמעט חודש וחצי, חודש ועשרה ימים) וכשהו מגיע הוא קצר מאוד ( יום יומיים) ותבעו בהיר מאוד על גבול הכתום ורוד. אני בתהליך ירידה במשקל אך היא איטית ומאוזנת, ואני טבעונית אך מקפידה לצרוך כמות גדולה של חלבון ותוספי תזונה. מה לעשות? עם מי לברר? ממה זה נובע? תודה רבה

     • אודי לוריא

      הי אודליה
      אחת הסיבות השכיחות למחזורים ארוכים היא שחלות פוליציסטיות (את יכולה ללמוד הרבה על התסמונת ודרכי הטיפול כאן באתר).
      ירידה במשקל הינה דבר חשוב להסדרת המחזור – במידה ואכן מדובר בתסמונת השחלות הפוליצסטיות, אבל לא פחות חשוב זה להתאים תזונה עם ערך גליקמי נמוך.
      היתי ממליץ לך בתור התחלה להמשיך בתהליך שאת עושה עוד כשלושה – ארבעה חודשים. במידה והווסת מסתדרת – להמשיך !!
      במידה ולא לפנות למטפל ברפואה סינית שמבין בתחום באזור מגורייך ובמקביל לפנות לגינקולוג בכדי לעבור איבחון מסודר. אם אכן מדובר על תסמונת השחלות הפוליציסטיות, אני ממליץ על טיפול משולב של תזונה, דיקור ותוספי תזונה ולא על הטיפול בגלולות – לפחות לא כקו טיפולי ראשון. רק במידה ולא תצליחי להסדיר את המחזור אז לקחת טיפול תרופתי.

    • אודי לוריא
     הגב

     שחלות פוליציסטיות יכולות להוביל לכך שהמחזור יפסק ומכאן לא לאפשר הריון ללא טיפולים הורמונאליים (כשהיום שבו תרצי להרות יגיע). מדובר על הפרעה הורמונאלית שניתן לטפל בה ברפואה הטבעית. מבחינת הרפואה המערבית – אין לה טיפול, למעט גלולות- שאינן מטפלות בבעיה כלל ובנוסף בבוא הזמן לא מאפשרות כניסה טבעית להריון.
     מציע לך לפנות כבר עכשיו למטפל באזור המגורים שלך בכדי להחזיר אותך לאיזון הורמונאלי.

 • יעל
  הגב

  היי, בת 29 אחרי 2 הריונות תקינים. עברתי הפלה לפני 4 חודשים בשאיבה ומאז אופי המחזןר השתנה( ב4 החודשים האחרונים טרם הצלחנו להכנס שוב להריון), המחזור נמשך כ6 ימים מלאים עם דימום אדום בוהק חזק ללא גושים.. האם מרמז על משהו? לפני כן המחזורים לא היו בצבע אדום בוהק כזה וממש דמיים..

  • אודי לוריא
   הגב

   אופי הדימום שאת מתארת אינו נשמע בעייתי. החשש לאחר הפלות בשאיבה / גרידה הוא היווצרות של הידבקויות- שלאחריהן הרבה פעמים הדימום נהיה חלש יותר ובצבע חום.
   בכל מקרה, במידה ולא נבדקת לאחר השאיבה, אני ממליץ לך לחזור לגינקולוג/ית שלך לבדיקה חוזרת ובהתאם הצורך ניתן לבצע גם בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית, בכדי לוודא שחלל הרחם ורירית הרחם אכן תקינים.
   מזכיר שאינני רופא אלא מטפל ברפואה סינית שמטפל בתחום הגיניקולוגיה והפיריון.

 • Shifra Sirotsky
  הגב

  שלום, לי יש דימום חלש מאוד ורק ליומיים גג- האם זה בעייתי? יכול להשפיע על הריונות? או שזה יכול להיות שזה מותאם לגוף שלי? בהתחשב בזה שקיבלתי מחזור פעם ראשונה בגיל 17. (אני בת 25). ואם זה בעייתי, מה אני יכולה לעשות או למי אני יכולה ללכת כדי לבדוק מה לעשות?

  • אודי לוריא
   הגב

   הרפואה הסינית, להבדיל מהרפואה המערבית מיחסת חשיבות רבה לכמות הדימום בזמן הווסת.
   דימום חלש מאוד (בנוסף לסימנים אחרים) יכול להעיד על מצב שברפואה הסינית נקרא חסר/חולשה של דם ויכול במצבים מסוימים להיות קשור לבעיות פוריות.
   על פי הרפואה המערבית אין שום קשר בין שני הדברים.

   במידה ואת מתכננת היריון – ממליץ לך כמטפל ברפואה סינית לפנות למטפל באזור המגורים שלך בכדי להתאים תזונה, צמחי מרפא ואולי אפילו לעשות סידרה של טיפולי דיקור.

 • Yael
  הגב

  ערב טוב,
  שמי יעל בת 32, ילדתי פעמיים ללא הפלות סיבוכים או התערבויות, הריונות תקינים.
  עוד לפני ההריונות סבלתי מכאבים עזים בזמן המחזור. לאחר הלידות הוסת התגברה גם בכמויות וגם בכאבים החדים. הוסת הרחרונה לוותה בדימום מוגבר החלפה של תחבושת כל שעה יציאה של גושי דם וזרימה מאוד מאוד חזקה. בכל הזמן יש כאבים והתכווצויות שעוברות עם משכך כאבים.
  שאלתי היא – מעבר לבדיקה של רופא, מה יכולה להיות הסיבה לכך?
  תודה

  • אודי לוריא
   הגב

   לילה טוב יעל
   אחת הסיבות השכיחות לכאבי מחזור חזקים היא – אנדומטריוזיס. את מוזמנת לקרוא באתר ובבלוג שלי עוד חומר רב בנושא.
   ממליץ שתגשי לגינקולוג/ית שלך ותבקשי שיפנו אותך למומחה אנדומטריוזיס לברור.

  • שקד
   הגב

   היי אני שקד בת 22 בדרכ המחזור שלי סדיר פעם בחודש-4 ימיים ,יש לי כאבים חזקים כל חודש וגם קרישיי דם .המחזור האחרון קיבלתי לפני שבועייים באופן סדיר ופתאום לפני יומיים התחיל לי כאבים חזקים בבטן והפרשות חומות לא הבנתי מזה חשבתי שזה ביוץ (למרות שלעולם לא חוויתי ביוץ ) ואז בלילה קמתי וקיבלתי מחזור , מיום ליום המחזור מתגבר רק יותר ויורד לי מלא מלא דם כמו שלא היה לי בחייים (ובדרכ יש לי זרימה דיי חזקה גם במחזור הסדיר ,אז עכשיו זה מוגבר יותר ) עם מלא קרישי דם ודיי כאבים חזקים אפשר להגיד לי מזה כי אני ממש בלחץ גם שזה בלי סוף דם וגם שזה קרה אחרי שבועיים תודה

   • אודי לוריא
    הגב

    הי יעל
    בכדי להבין בדיוק מה הסיבה להקדמת הווסת ולדימום הרב, יש צורך לבצע בדיקות דם ואולי אף בדיקת אולטרה סאונד – ולכן את פשוט צריכה לגשת לרופא/ה ולהבדק.
    בכל מקרה אני לא חושב שיש סיבה להילחץ – אלא פשוט לגשת ולהבדק

 • סאלי
  הגב

  שלום. אני בת 35 עם מחזור סדיר ומדוייק בזמנים ובמשכו. אין לי ילדים ולא עברתי הפלה או הליך פולשני זה או אחר מעולם. המחזורים שלי תמיד היו חזקים, אולם ככל שאני מתבגרת, בפרט בשנתיים האחרונות, כל מחזור הפך לסיוט. כאבי הבטן וההתכווצויות מתחילים 3 ימים טרם קבלת הווסת ונמשכים 4 ימים לאחר הופעת הווסת. משככי כאבים לא עוזרים וחיי מושפעים באופן ניכר מתקופת הלפני ובזמן מחזור. הייתי אצל רופא והוא אמר שאין מה לעשות מלבד לקחת גלולות, אליהן אני רגישה וגם מעדיפה שלא לקחתן כי אני רוצה להיכנס להריון בשנתיים הקרובות. באמת שחיי לא מתאפשרים עקב המחזורים הקשים והתופעות הנלוות להם. אציין כי הדימום לא מוגבר כי אם סביר ומשך כל מחזור נאמד על 5 ימים. אנא עזרתך הדחופה.

  • אודי לוריא
   הגב

   לילה טוב סאלי.
   אני תמיד אומר שרפואה לא עושים דרך האינטרנט – אבל רק מעצם הקריאה של הסימפטומים שלך אני חושב שעלייך לפנות לרופא שמתמחה באנדומטריוזיס בכדי לעבור איבחון. את מוזמנת לפנות אלי טלפונית ואפנה אותך לרופא באזור שלך.
   מעבר לכך- חושב שכדאי לך להתחיל טיפול בדיקור וצמחי מרפא בכדי לנסות להקל ולהיטיב עם המצב.

  • דניאל
   הגב

   היי קודם על תודה על המידע. אז אני דניאל בת 30 והמחזור שלי סדיר מגיע כל 27-29 יום ומתקיים 3-4-5 ימים. בחודשים האחרונים החלה אצלי תופעה מוזרה, ביום שבו אני אמורה לקבל מחזור, אני מתחילה להרגיש מין דקירות קלות ברחם וככה יודעת שבהטלת שתן הבאה הווסת תופיע. אך לאחרונה לאחר השתן, בניגוב אני רואה מין הפרשה ורדרדה ותו וזהו. המחזור לא מופיע. היום הזה שבו אני אמורה לקבל אך לא מקבלת, הופך בדרך כלל לסיוט ארוך… גם תוקפת אותי מיגרנה חזקה מאוד וגם אני נכנסת למצב רוח שבו אני פגיעה ועצבנית ברמה כזו שחבל על מי שנמצא לידי ( ובנינו זה בדרך כלל בן זוגי) הכאב הזה שמגיע מבפנים ובחוף בבת אחת מכניס אותי למצוקה כזו שאני ממש מפחדת מלקבל מחזור. בדרך כלל למחרת המחזור יוצא וכך גם תמים כל הכאבים ומצבי הרוח. שאלתי אליך היא? האם נתקלת במצבים דומים לשלי? האם המחזור שלי מאיים להיעלם? האם זה יכול להעיד על מצב הפיריון שלי? יש משהו שלדעתך אני יכולה לעשות תכף ומיד כדי לשפר את המצב? לשנות תזונה למשל? האם אתה יכול לעזור לי בטיפול אצלך? המון תודה! דניאל

   • אודי לוריא
    הגב

    לילה טוב דניאל –
    תופעות קדם ווסתיות קשות הן דבר שלטיפול ברפואה סינית יש יכולת טובה לטפל בו. הטיפול בדרך כלל כולל שילוב של דיקור, צמחי מרפא והנחיות תזונה ואורך חיים בריא.
    בנוסף – אין יכולת להעריך מהדברים שכתבת לגבי מצב הפוריות שלך (יש בדיקות שונות שיכולת לבדוק זאת כמו – פרופיל הורמונאלי ובדיקת amh אך אני כלל לא בטוח שיש סיבה לעשות אותן).
    במידה ואת מעיניינת בטיפול את כמובן מוזמנת לפנות אלי או למטפל אחר באזור המגורים שלך.

  • עדי
   הגב

   שלום.
   אני בת 19, תמיד המחזור שלי היה סדיר 4-5 ימים, דימום נורמלי, כאבים והכל.
   כבר חצי שנה בערך שהמחזור שלי מגיע ליומיים וממש ממש ממש חלש(רק הפרשות) אין דימום בכלל.
   אפשר להגיד שפדים לא קניתי כבר המון המון זמן..
   אני צמחונית כבר 3.5 שנים בערך, עשיתי בדיקת דם והיה לי חסר B12 אבל אני לוקחת כבר תקופה(חודשיים) כל יום והמחזור עדיין לא חזר.
   אני מודאגת מאוד…
   מה יכולה להיות הסיבה?
   מה לעשות?

   • אודי לוריא
    הגב

    לצערי בלתי אפשרי לתת אבחנה או כיוון לאבחנה מבלי לראות אותך ולבדוק אותך.
    ממליץ לך לגשת לגינקולוג/ית שלך שיתנו לך בדיקות דם מתאימות ואף יבצעו בדיקת אולטרה סאונד במידת האפשר.

 • מככירר
  הגב

  היי , אני בת 22 , עם מחזור לא סדיר . המחזור הקודם שלי הגיע לאחר 27 יום . והמחזור עכשיו הגיע לי באיחור של חודש פלוס . רוצה לציין שביום הראשון הוא היה עם כאבים וזרימה חלשה מאוד כמעט ואין זרימה . בנוסף אני ובעלי 3 חודשים מנסים להיכנס להריון .

  • אודי לוריא
   הגב

   לילה טוב.
   לא כל כך בטוח שהבנתי מה השאלה.
   ניתן בדכ לעזור ולהסדיר את המחזור בעזרת טיפול בתזונה ודיקור ובכך לאפשר להרות באופן טבעי בצורה קלה.
   במידה ואת חושדת שאת כבר בהריון בצעי בדיקת דם.

 • הדס
  הגב

  שלום אני בת 21 ואני עם גלולות כבר שנה .
  כל 28 ימים מקבלת מחזור עם 4 ימים נקיים בסוף התפיסה. אני שמה לב שהמחזור שלי לפחות בתחילתו מאוד כהה אפילו שחור. ורק אחרי זרימה של דם הוא נהפך לאדום כאילו התקשה. האם זה אומר משהו? יש לי שחלה שמאל שהיא פוליציסטית וכבר התפוצץ לי גופיף צהוב באים עקב קיום יחסי מין. עשיתי 5 טיפולים הדיבור סיני כאשר התלוננתי בעיקר על נפיחות ואי נעימות בבטן וגם חלק מכאבי המחזור. האם עליי לעשות משהו נוסף?
  בקרוב מתחילה רפקסולוגיה וטווינה. תודה.

  • אודי לוריא
   הגב

   גלולות משנות את אופי הדימום והא בדכ משתנה שוב כשמפסיקים אותן.
   מבלי לבדוק אותך אינני יכול לתת המלצה לגבי טיפולים נוספים אם בכלל יש צורך בהם.

 • מאי
  הגב

  אני בת 17 ושכבתי עם מישהו בפעם הראשונה לפני חודשיים וחצי. מאז קיבלתי מחזור כבר שלוש פעמים כל 28 ימים אבל קורה משהו ממש מוזר… לפני זה כמות הדם שהייתה לי הייתה נורמלית, לא מוגברת ולא חלשה. ומאז ששכבנו המחזור שלי מאוד חלש, כשאני עושה פיפי יש דם אבל במהלך היום אין צורך אפילו להחליף תחבושת כי הכמויות קטנות. יש סיבה לדאגה?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי מאי
   לצערי אין אפשרות לענות על שאלה כזו מבלי לבדוק אותך.
   ממליץ לך לחזור לגינקולוג/ית שלך.

 • Einav
  הגב

  היי שמי עינב ואני בת 37
  בשנתיים האחרונות המחזור שלי מאופיין בכך שאני מתחילה דימום מאד מאד עדין שנמשך כמה ימים ( לפעמים אפילו אין צורך בתחתונית)
  ורק לאחר מספר ימים מתחיל דימום חזק וכאבים חזקים.
  הדימום נמשך עוד לפחות 4 ימים והכאבים נמשכים יומיים.
  אני לא כל כך יודעת לחשב מתי מתחיל המחזור. האם בהופעות הדימום הראשון אפילו שהוא קל וגם יכול להיעלם?
  וכמובן מה זה אומר? ומה עושים?
  הכאבים הוא גם חד וגם עמום. איזור הגב התחתון והבטן.

  • אודי לוריא
   הגב

   הי עינב
   בעיקרון היום הראשון של הדימום המשמעותי נחשב ליום הראשון של הווסת. ראיתי שחלק מהרופאים, במקרים בהם ההכתמות מתמשכות מספר ימים סופרים את כל ימי ההכתנות כיום 1 ואז את יום הדימום המשמעותי כיום 2 – אבל בדכ הם לא נספרים.
   האם מלבד הכאבים החזקים ישנן עוד תופעות שמלוות את תחילת הווסת ? שינויים בעיכול לדוג וכו’?

  • מיכל
   הגב

   מחזור סדיר אך הדימום חלש מאוד נמשך יום אחד, וצבעו שחור

   • אודי לוריא
    הגב

    הי מיכל – לא ככ ברור לי מה את שואלת.
    האם עברת גרידה או תהליך כרורגי גינקולוגי בעבר? האם הדימום השתנה בתקופה אחרונה ? או שזה המצב כבר הרבה זמן?

  • May
   הגב

   אני בת 17 ושכבתי עם מישהו בפעם הראשונה לפני חודשיים וחצי. מאז קיבלתי מחזור כבר שלוש פעמים כל 28 ימים אבל קורה משהו ממש מוזר… לפני זה כמות הדם שהייתה לי הייתה נורמלית, לא מוגברת ולא חלשה. ומאז ששכבנו המחזור שלי מאוד חלש, כשאני עושה פיפי יש דם אבל במהלך היום אין צורך אפילו להחליף תחבושת כי הכמויות קטנות. יש סיבה לדאגה?

 • שירה
  הגב

  היי, אני בת 17, קיבלתי מחזור היום אחרי איחור של 30 ימים, סליחה על התיאור אבל אני באמת לא יודעת מה כבר לחשוב הוא היה בצבע חום כזה, ולפעמים, לא הפעם יש גושים כמו שאמרו בקטע המידע פה, מה זה אומר?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי שירה
   האם המחזור שלך סדיר בדכ? האם זה האיחור הראשון ?
   קשה לי לענות על המשמעות המדויקת של אופי הדימום כיוון שאינני בטוח האם מדובר בדימום שהינו הורמונלי או לא.

   • שירה
    הגב

    הוא לפעמים מתדר לפעמים לא, למשך רבעה חודשים בערך הוא היה סדיר לפני זה לא כל כך, אבל אף פעם לא היה לי איחור של 30 ימים

    • אודי לוריא
     הגב

     אני ממליץ שתגשי לגינקולוגית לבדיקה. יתכן שהדימום שהיה לך הוא לא דימום כתוצאה מפעילות הורמונלית ולכן הדימום השתנה.

 • הדס
  הגב

  היי, אני בת 22
  יש לי מחזור כל 26 יום, ויומיים לפני תחילת המחזור מופיע דימום חלש שהולך ומתגבר עד לתחילת המחזור
  האם זה בעיה? ואיך אפשר להאריך את הזמן בין מחזור למחזור?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי הדס
   לא ברור לי מהשאלה האם הדימום החלש מופיע כבר ביום 24 לאחר תחילת הווסת? או שהוא מתחיל ביום ה 26 ?

 • מיראל
  הגב

  היי!
  אני בת 36 עם מחזור סדיר.
  הייתי טבעונית אונ אנד אוף ותמיד הקפדתי על ברזל.
  עם זאת לאחרונה אני שבה לאכול קצת עוף וביצים (לדגים גיליתי שאלרגית ובשר – אין מצב שאוכל).
  בתקופה האחרונה המחזור שלי קצת חיוור וקרישי לסירוגין.
  אני עוברת תקופה עם הרבה תיסכולים בחיים האישיים דבר שאני בטוחה שמשפיע על המחזור.
  שלשום בערב קיבלתי מחזור והיום – יומיחם אחרי, הדימום מועט ביותר (משתמשת בתחתונית בלבד).

  במקביל, העור שלי יבש ונשירה חזקה של שיער.

  אני מניחה שזה קשור לאנמיה ועם זאת, כיוון שאני מאוד מקפידה על תזונה , זה עדיין מפתיע אותי.
  כי בחודשים הקודמים הכל היה בסדר יחסית.

  מה יכולה להיות הסיבה?

  ומה אומרת הרפואה הסינית על מחזור שמתחיל להתחזק רק ביום השני-שלישי ואילך מרגע הופעת הדימום?

  תודה

  מיראל

  • אודי לוריא
   הגב

   ראשית חשוב לי להגיד ששינוי חד פעמי באופי הווסת הוא לא דבר אבחנתי ברפואה הסינית, אלא יותר משהו שיש לעקוב אחריו.
   לגבי הסמנים האחרים – עור יבש ונשירת שער הם סימנים שמעידים על חולשה של דם ברפואה הסינית.
   במידה והדבר חוזר על עצמו ממליץ לך לפנות למטפל באזור שלך ליעוץ תזונה ואולי גם שילוב של צמחי מרפא סינים.

 • תמר
  הגב

  היי שמי תמר, בת 24
  אני סובלת מדימום כבד ומסיבי כבר למעלה משבועיים רצוף.
  אציין שאני נמנעת מלגשת לרופא כי זאת לא הפעם הראשונה שלי והגוף שלי ממש לא אוהב כדורים הורמונליים…
  (זאת התשובה של רופא נשים בדרך כלל במצב הזה- גלולה לעצירת הדימום ולמניעת הריון)
  אני מעוניינת לנסות דרך אחרת, אבל כרגע ממש חשוב לי לעצור את הדימום.
  אשמח לעזרה 🙂

  • אודי לוריא
   הגב

   הי תמר
   מאוד מבין אותך לגבי הרתיעה מטיפולים הורמונאלים.
   אבל לפעמים יש מצבים שבהם כדי להכזר ברפואה הסינית ביחד עם הרפואה המערבית. במידה ואת כבר סובלת מדימום כבד מאוד למעלה משבועיים וחצי – מדובר בדימום מאוד חזק ורצוי שרופא יראה אותך. במקביל גשי למטפל ברפואה סינית לטיפול שיכלול דיקור, צמחי מרפא ואף שינוי תזונתי בכדי לאזן אותך הורמונאלית כך שהדימום יפסקו ולא יחזרו.

 • ב. לחוצה
  הגב

  שלום רב,
  אני בת 22 ,כ-ש8 חודשים עד שנה יש לי מחזור אך דימום חלש ודליל הנמשך יום אחד, בעבר היה לי משך מחזור 3 ימים מלאים ודימום טוב.
  כשנתיים אני חווה עצירות קשה, האם יש קשר בין התהליך העיכול לבין חוסר זרימת הדם במחזור?
  האם זה מעיד על חוסר פיריון בעתיד ? איך אפשר לחזור שוב לזרימת דם תקינה שהייתה ?
  אודה לתשובתך קצת לחוצה עקב זה.
  תודה רבה.

  • אודי לוריא
   הגב

   הי ב
   לפי הרפואה הסינית בהחלט יתכן קשר בין עצירות לדימום מועט בווסת ועל פיה ישנם מצבים שבהם חולשה/ חסר בדם יתבטא בעצירות ובמיעוט דם בווסת.
   הטיפול בדרך כלל משלב דיקור, צמחי מרפא והנחיות תזונה.

 • נועה
  הגב

  שלום רב,
  אני בת 25 עם מחזור שלעיתים מאחר בשבוע/שבועים
  ווסת של 7 ימים מלאים כאשר שלושת הימים הראשונים מאופיינים בדימום מוגבר.. (אני מחליפה טמפונים כל שעתיים) ככל הנראה כתוצאה מכך אני סובלת מאנמיה עקב חוסר ברזל ומקבלת ברזל דרך עירוי/תרופות..
  הייתי רוצה לטפל בגורמים לבעיה ולא בסימפטומים.. מה עלי לעשות? תודה רבה מראש..

  • אודי לוריא
   הגב

   כפי הנראה מדובר בחוסר איזון הורמונאלי.
   ממליץ בחם לחפש מטפל ברפואה סינית באזור המגורים שלך ולקבל טיפול מותאם אישית.

 • אילנה
  הגב

  היי אני בת 23 המחזור שלי צמיגי ומועט, אני לוקחת גלולות להסדרת המחזור ואני טבעונית האם יש קשר בין הדברים? מה עליי לעשות?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי אילנה-
   מהרגע שאת לוקחת גלולות – הווסת שלך היא לא תוצאה של פעילות הורמונלית טבעית (!) ואופי הדימום נקבע על ידי הגלולות שלך ולא על ידי הגוף שלך.
   במידה והתחלת לקחת את הגלולות רק בכדי להסדיר את המחזור ולא כאמצעי מניעה אז אני ממליץ לך לפנות למטפל שיעזור לך להסדיר את הפעילות ההורמונלית שלך ובכך להסדיר את המחזור. בעיני הדבר חשוב מאוד כיוון שיש סיכוי שבבוא היום תרצי להרות, ואז מחזור סדיר הוא תנאי הכרחי.

  • נועה
   הגב

   *יש לציין כי אני לא נוטלת גלולות ולא מעוניינת בך

 • בתאל
  הגב

  היי
  מנסים להיכנס להריון כשנתיים. לפי הבדיקות הכל תקין.
  וסת של 6 ימים סדירה כל 28 יום כמו שעון.
  הוסת שלי מתחלקת ל 2 .חודש בו הכאבים מגיעים לפני וכמו כן גם הכתמות 4-5 ימים לפני הוסת וחודש קשה עם כאבים שמגיעים לפני הוסת ובזמן הוסת עם דימום מוגבר. למשל הוסת האחרונה לא היתה עם הכתמות 4-5 ימים אלא ביום לפני ואז מיד דימום של כיומיים חזק מאוד המלווה בגושים שהרגשתי אותם יוצאים והייתי צריכה להחליף כל שעה פד. האם זה תקין?

  • בתאל
   הגב

   אני בת 29 לא ציינתי

  • אודי לוריא
   הגב

   נסיון להרות במשך שנתיים ללא הצלחה מוגדר כבעית פריון.
   מאוד קשה לאבחן דרך האינטרנט, אבל כאבי מחזור חזקים יכולים אולי להחשיד באנדומטריוזיס.
   את יכולה לפנות לרופא פריון ולבקש שיפנו אותך לברור.

 • פלוני_אלמונית
  הגב

  אני בת 45 יש לי מחזור לא סדיר חודש שעבר קבלתי מחזור2/8אחר כך 28/8 היום קבלתי מחזור חודשיתאריך 19/9 אני סובלת אם כאבי מחזור חזקים. הדם של מחזור חזק מאוד צמא אדום

  • אודי לוריא
   הגב

   הי פלונית
   לא ככ הצלחתי להבין מה את שואלת.

 • תהילה
  הגב

  היי, אני בת 15 אני מקבלת מחזור בערך שנה וחצי והמחזור הקודם שלי נמשך ארבעה ימים והיה חלש וגם החודש הוא חלש ובקושי יוצא דם. בדרך כלל המזור שלי נמשך שבוע ימים אבל כולם אומרים לי שזה קורה בגלל שזה עוד לא סדיר.. האם זה נכון? האם אני צריכה לדאוג? זה ממש מפחיד אותי..
  תודה!

  • אודי לוריא
   הגב

   לילה טוב תהילה
   דבר ראשון אין מה לפחד ואם את מרגישה מאוד מודאגת פשוט בקשי ללכת לגינקולוג לבדיקה. הוא יאשר לך שהכל כפי הנראה בסדר.
   חשוב לעקוב אחרי שינויים בווסת וטוב שאת שמה לב אליהם. אם המחזור שלך היה סהכ סדיר וגם אופי הדימום חזר על עצמו אז בהחלט לשינויים יכולה להיות משמעות שמשהו החודש היה שונה מחודש קודם (לאו דווקא משהו רע). דרך האינטרנט קשה לקבוע מה הסיבה המדויקת.

 • דנה
  הגב

  היי
  בת 31, מנסים להכנס להריון כבר כשנה ולא מצליחים.
  המחזור שלי כל 33 יום אבל עם כאבי מחזור חזקים מאוד ועם גושים.
  המחזור האחרון לווה בכאבים חזקים גם ביום הרביעי למחזור.
  האם זה מעיד על בעיה כלשהי ?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי דנה.
   השילוב של כאבי מחזור קשים וקושי להכנס להרות יכול להצביע על חשד לאנדומטריוזיס. את יכולה למצוא חומר בנושא באתר שלי וגם על הטיפול המערבי ובעזרת הרפואה הסינית.

 • שירן
  הגב

  שלום, אני בת 34, לפני 3 חודשים הפסקתי לקחת גלולות לאחר הרבה שנים. הוסת שלי יחסית סדירה 28-32 יום, אך בחודשיים האחרונים הדימום חלש מאוד בצבע כהה, כמעט חום ורובו קרישי דם. האם יש סיבה לדאגה? ומה ניתן לעשות?
  תודה!

  • אודי לוריא
   הגב

   הי שירן
   על פי הרפואה הסינית דימום חלש חום עם קרישי דם מעיד על זרימת דם לא טובה והטיפול נעשה על ידי שילוב של דיקןר וצמחי מרפא.

 • סיוון
  הגב

  היי . המחזור שלי היה עד לפני שמה כ6 ימים ועכשיו הוא רק 4 ימים . יומיים ראשונים יש דימום וביומיים האחרונים דימום חלש שמסתפק בתחתונית בלבד . יש לציין שאני בטיפולי פוריות כ5 שנים וכל הבדיקות שלי תקינות .מה הסיבה למחזור החלש ?

  • אודי לוריא
   הגב

   החלשות הדימום יכולה להעיד על פי הרפואה הסינית על החלשות הדם (כמובן שיש לבדוק עוד סמנים בכדי לאשר את ההבחנה).
   ממליץ לך לפנות למטפל באזור מגורייך בכדי להעזר ברפואה הסינית לתמוך בגוף במהלך הטיפולים.

  • א.ש
   הגב

   היי אני בת 17. המחזור שלי מגיע בזמן והוא נמשך 4-5 ימים מדי פעם יש גושים והזרימה לא חזקה אבל גם לא חלשה ובדרך כלל אין כאבים. ביום הראשון של המחזור כמעט לא יוצא דם זה תקין?? זה מעיד אל איזשהי בעיה??
   אם זה מעיד על בעיה יש דרך לטפל בזה??

   • אודי לוריא
    הגב

    סהכ נראה שהווסת שלך תקינה.
    במידה ואת מודאגת ממליץ לפנות למטפל באזור המגורים שלך.

 • לימור
  הגב

  בוקר טוב, אני בת 38 והמחזור שלי כבר במשך יומיים בצבע אדום זוהר, אני נוטלת אוטמנמגין 875
  האם יש קשר? אנני שותה גולולות ומנסה להרות.

  • אודי לוריא
   הגב

   אינני רופא, אך מנסיוני ראיתי שמחלה ואנטיביוטיקה יכולים לשנות את אופי הדימום הווסתי.

 • תהילה
  הגב

  היי יש לי שאלה
  אני בת 18 עם מחזור כבר שבע שנים ועד עכשיו הוא היה יחסית סדיר, 4 ימים עם זרימה נורמלית
  בפעם האחרונה התחיל לי רגיל ואז פתאום בערב התחילה לי זרימה חזקה באופן קיצוני ויצא לי גוש ענק של דם.
  באותו יום בצהריים כאבה לי ממש הבטן מעבר לכאב הרגיל, אני משערת שזה קשור.
  יש סיבה לדאגה?

 • דנה
  הגב

  שלום
  אני בת 30 ביום השלישי והרביעי יש לי מחזור חזק כהה עם גושים.
  אני מנסה להיכנס להריון כבר שנה ולא מצליחה- אני ובעלי עשינו את כל הבדיקות לפי הרפואה המערבית ואין בעיה מסויימת.
  מה סוג המחזור הזה מעיד על פיריון? ויש מה לעשות?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי דנה
   מחזור עם גושים מעיד ברפואה הסינית על זרימת דם שאינה חלקה/תקינה.
   ברפואה הסינית אנחנו מטפלים במצבים כאלו בעזרת שילוב של דיקור וצמחי מרפא.
   מוזמנת לפנות למטפל באזור שלך לטיפול – בתקווה שיעזור לך להשיג את ההריון הנכסף.

 • דנה
  הגב

  שלום
  אני בת 30 ביום השלישי והרביעי יש לי מחזור חזק כהה עם גושים.
  אני מנסה להיכנס להריון כבר שנה ולא מצליחה- אני ובעלי עשינו את כל הבדיקות לפי הרפואה המערבית ואין בעיה מסויימת.
  מה סוג המחזור הזה מעיד על פיריון? ויש מה לעשות?

  • אודי לוריא
   הגב

   הי דנה
   מחזור עם גושים מעיד ברפואה הסינית על זרימת דם שאינה חלקה/תקינה.
   ברפואה הסינית אנחנו מטפלים במצבים כאלו בעזרת שילוב של דיקור וצמחי מרפא.
   מוזמנת לפנות למטפל באזור שלך לטיפול – בתקווה שיעזור לך להשיג את ההריון הנכסף.

 • לחוצה ...
  הגב

  היי בת 30 הפסקתי גלולות אחרי הרבה שנים חודש לאחר מכן קיבלתי מחזור זה היה ב20.4 ומאז לא קיבלתי הרופאה עשתה אולטרסאונד ואין הריון והביאה לי כדורים לקבלת מחזור והוא נגמר תוך יומיים זה נורמלי?

  • אודי לוריא
   הגב

   לא פירטת אבל אני מניח שהרופאה נתנה לך כדורים שמכילים פרוגסטרון ומספר ימים לאחר ההפסקה שלהם היה לך דימום.
   ממה שלי יצא לראות, חלק מהנשים אכן מדווחות שווסת כזו לפעמים היא קצרה וקלה (לא בכל המקרים).
   כיוון שאני לא מכיר את ההסטוריה הרפואית שלך (ואני גם לא רופא) אני ממליץ לך בכל מקרה להתייעץ עפ הרופאה שנתנה לך את הטיפול. היא תדע לתת לך תשובה וודאית.

   • אנה
    הגב

    היי, אני בת 25 יש לי מחזור סדיר כל 27/28 יום
    למשך 7 ימים עם כאבים לפני מחזור ושני הימים הראשונים יש לי מחזור חזק.
    בדרך כלל לא לוקחת תרופות או גלולות.
    הפעם קיבלתי מחזור ביום ה-26 היה לי כאבים חזקים מאוד לפני המחזור וביום המחזור
    ודם חלש מאוד בצבע חום. המחזור נמשך רק 4 ימים והפסיק וזאת הפעם הראשונה שקורה לי דבר כזה. חושבת שזה אולי מיובש!
    מה הסיבה לכך?

    • אודי לוריא
     הגב

     מאוד קשה לדעת מה הסיבה לכך מבלי לבדוק אותך – ולכן לא ניתן לענות עליה באינטרנט.
     באופן כללי, במידה ואת סובלת מכאבים מחזור חזקים כדאי לך לבקש להיבדק אצל רופא שהוא מומחה באנדומטריוזיס בכדי לוודא / לשלול שזו הסיבה לכאבים החזקים.

השאירו תגובה

Call Now Button