אנדומטריוזיס -2

אנדומטריוזיס-2

מה זה בדיוק (!) אנדומטריוזס?

על רגע הגילוי – הגדרה ותיקון אי דיוקים נפוצים- 

 

לכל אחת יש את רגע הגילוי שלה.
המחקרים מראים שהוא מגיע אחרי מספר שנים של כאבים וסבל לא מאובחנים. מחקרים מארה”ב מדווחים על כ 8-12 שנים (1) ומחקרים מאירופה מדברים על תקופות ארוכות אף יותר. לא פחות נורא הוא שבחלק גדול מהמקים המטופלות עברו אבחון שגוי בדרך(2) !!!

אישה מתלוננת תקופה ארוכה על-

כאבים חזקים בזמן הווסת ולפעמים גם על כאבים חזקים ונפיחות בבטן עוד לפני שהווסת מגיעה.
דימומים חלשים (הכתמות) שמקדימים את הווסת ולפעמים הדימום יכול להיות גם ארוך.
כאבים בזמן קיום יחסי מין.
שילשולים בזמן ווסת ולפניה.
ועוד תופעות שנראה שאיש לא מצליח להבין…

ואז מגיע הרופא שסוף סוף מגיע עם האבחנה – “יש לך אנדומטריוזיס”

הבעיה ברגע הגילוי היא שגם אם הרופא טרח להסביר לך מה המשמעות של המחלה עם השם הארוך הזה, רוב המטופלות כ”כ נרעשות ומתרגשות שסוף סוף מישהו יודע מה יש להן שהזיכרון מההסבר הוא חלקי במקרה הטוב.

כאן אולי גם הרגע לווידוי קטן. מסתבר שההגדרה שהכרתי לפני שהתחלתי את המסע שלי לחקר האנדומטריוזיס הייתה לא מלאה ומדוייקת- ופגעה ביכולת הטיפול שלי. הפרק הזה נועד בדיוק בשביל זה. להגדיר במדויק מה זה אנדומטרזיוס. מבלי להתעלם מהחלקים הפחות מדוברים שלו. להבין במדויק עם מה המטופלת מתמודדות.
ההגדרה – ותיקון אי דיוקים נפוצים.

הדבר הראשון שצריך להכיר הוא המונח- אנדומטריום.
אנדומטריום הוא המונח הרפואי שמתאר את רירית הרחם. אותה רירית שמתעבה בכל מחזור של אישה בכדי לקלוט לתוכה את העובר ויוצאת בזמן הווסת.

ההגדרה השכיחה לאנדומטריוזיס היא מצב שבו תאים של רירית הרחם נמצאים מחוץ לרירית הרחם. בד”כ בחלל האגן (שחלות, חצוצרות, על הרצועות שמחזיקות את הרחם במקומה, בחלל החיצוני של הרחם (כמו בחלק החיצוני של הבלון במקום בתוכו) ועוד.
באנדומטריוזיס, תאי רירית הרחם, כאילו נדדו מחוץ לרחם והשתרשו בחלל האגן.
נדיר למצוא תאים אלו באתרים רחוקים מהאגן אבל גם מצב זה קיים (לא סתם אני מכנה אותה “המפלצת”)

אז איפה חוסר הדיוק??

התאים שנמצאים בנגעים של האנדומטריוזיס לא זהים לתאים של רירית הרחם(!!!!). הם מאוד דומים. כפי הנראה הם הגיעו מהרחם, אבל (וזה אבל חשוב) הם תאים שעברו שינוי ויש להם תכונות מעט שונות. תכונות שמאפיינות את היכולות ה”מופלאות” של האנדומטריוזיס.

למעשה, כפי הנראה גם התאים שמרכיבים את רירית הרחם אינם תקינים והם לא זהים לאלו שנמצאים אצל נשים ללא אנדומטריוזיס. על פי חלק מהתאוריות, השינוי מתחיל ברירית הרחם והוא זה שמאפשר מאוחר יותר לתאים להפוך לנגעים ועל פי תאריות אחרות השינוי ברירית הרחם נגרם כתוצאה מהתהליך הדלקתי הכרוני בחלל האגן. 

 מוזמנים להמשיך לפוסט הבא – על “תכונות האופי” של אנדומטריוזיס

מוזמנים להרשם לניוזלטר ולקבל עידכון

קישור למקורות-

[1] Hadfield R,  Mardon H,  Barlow D,  Kennedy S. Delay in the diagnosis of endometriosis: a survey of women from the USA and the UK, Hum Reprod , 1996, vol. 11 (pg. 878-880)

[2] Hudelist G, Fritzer N, Thomas A, Niehues C, Oppelt P, Haas D, et al. Diagnostic delay for endometriosis in Austria and Germany: causes and possibleconsequences. Hum Reprod 2012;27:3412–6

Comments
pingbacks / trackbacks

השאירו תגובה