אנדומטריוזיס 2 – מה זה אנדומטריוזיס ?

אנדומטריוזיס 2 – מה זה אנדומטריוזיס?

על רגע הגילוי, הגדרה ותיקון אי דיוקים נפוצים

לכל אחת יש את רגע הגילוי שלה.
המחקרים מראים שהוא מגיע אחרי מספר שנים של כאבים וסבל לא מאובחנים. מחקרים מארה”ב מדווחים על כ-8-12 שנים (1) ומחקרים מאירופה מדברים על תקופות ארוכות אף יותר. לא פחות נורא הוא שבחלק גדול מהמקים המטופלות עברו אבחון שגוי בדרך(2) !!!

אישה מתלוננת תקופה ארוכה על –

כאבים חזקים בזמן הווסת ולפעמים גם על כאבים חזקים ונפיחות בבטן עוד לפני שהווסת מגיעה.
דימומים חלשים (הכתמות) שמקדימים את הווסת ולפעמים הדימום יכול להיות גם ארוך.
כאבים בזמן קיום יחסי מין.
שילשולים בזמן ווסת ולפניה.
ועוד תופעות שנראה שאיש לא מצליח להבין…

ואז מגיע הרופא שסוף סוף מגיע עם האבחנה – “יש לך אנדומטריוזיס”.

הבעיה ברגע הגילוי היא שגם אם הרופא טרח להסביר לך מה המשמעות של המחלה עם השם הארוך הזה, רוב המטופלות כ”כ נרעשות ומתרגשות שסוף סוף מישהו יודע מה יש להן, שהזיכרון מההסבר הוא חלקי במקרה הטוב.

כאן אולי גם הרגע לווידוי קטן. מסתבר שההגדרה שהכרתי לפני שהתחלתי את המסע שלי לחקר האנדומטריוזיס הייתה לא מלאה ומדוייקת, ופגעה ביכולת הטיפול שלי. הפרק הזה נועד בדיוק בשביל זה – להגדיר במדויק מה זה אנדומטריוזיס, מבלי להתעלם מהחלקים הפחות מדוברים שלו, להבין במדויק עם מה המטופלות מתמודדות.

ההגדרה, ותיקון אי דיוקים נפוצים

הדבר הראשון שצריך להכיר הוא המונח אנדומטריום.
אנדומטריום הוא המונח הרפואי שמתאר את רירית הרחם. אותה רירית שמתעבה בכל מחזור של אישה, בכדי לקלוט לתוכה את העובר, ושיוצאת בזמן הווסת.

ההגדרה השכיחה לאנדומטריוזיס היא מצב שבו תאים של רירית הרחם נמצאים מחוץ לרירית הרחם. בד”כ בחלל האגן (שחלות, חצוצרות, על הרצועות שמחזיקות את הרחם במקומה, בחלל החיצוני של הרחם [כמו בחלק החיצוני של הבלון במקום בתוכו] ועוד).
באנדומטריוזיס, תאי רירית הרחם כאילו נדדו מחוץ לרחם והשתרשו בחלל האגן. נדיר למצוא תאים אלו באתרים רחוקים מהאגן, אבל גם מצב זה קיים (לא סתם אני מכנה אותה “המפלצת”).

אז איפה חוסר הדיוק??

התאים שנמצאים בנגעים של האנדומטריוזיס לא זהים לתאים של רירית הרחם(!!!!). הם מאוד דומים, וכפי הנראה הם הגיעו מהרחם, אבל (וזה אבל חשוב) הם תאים שעברו שינוי ויש להם תכונות מעט שונות – תכונות שמאפיינות את היכולות ה”מופלאות” של האנדומטריוזיס.

למעשה, כפי הנראה, גם התאים שמרכיבים את רירית הרחם אינם תקינים והם לא זהים לאלו שנמצאים אצל נשים ללא אנדומטריוזיס. על פי חלק מהתאוריות, השינוי מתחיל ברירית הרחם והוא זה שמאפשר מאוחר יותר לתאים להפוך לנגעים. על פי תאוריות אחרות, השינוי ברירית הרחם נגרם כתוצאה מהתהליך הדלקתי הכרוני בחלל האגן.

 מוזמנים להמשיך לפוסט הבא – על “תכונות האופי” של אנדומטריוזיס

מוזמנים להרשם לניוזלטר ולקבל עידכון כשפוסט חדש עולה – הרבה חומר בדרך!


מקורות:

[1] Hadfield R,  Mardon H,  Barlow D,  Kennedy S. Delay in the diagnosis of endometriosis: a survey of women from the USA and the UK, Hum Reprod , 1996, vol. 11 (pg. 878-880)

[2] Hudelist G, Fritzer N, Thomas A, Niehues C, Oppelt P, Haas D, et al. Diagnostic delay for endometriosis in Austria and Germany: causes and possibleconsequences. Hum Reprod 2012;27:3412–6

5 תגובות
pingbacks / trackbacks
  • […] 1. מוגדרת על ידי קיומם של תאים דמויי רירית הרחם מחוץ לרחם. […]

  • […] כבר בפוסט קודם התייחסתי לעובדה שבאנדומטריוזיס רירית הרחם אינה תקינה ושונה מזו של נשים בריאות. השונות שלה קשורה קשר ישיר לבעיית ההשתרשות, ובין השאר באה לידי ביטוי במספר נמוך של קולטנים שנמצאים על פני רירית הרחם, שתפקידם להיקשר לחומרים חוץ תאיים (נקראים אינטגרינים – integrins), ומרכיבים נוספים שכפי הנראה קשורים ליכולת של העובר להשתרש, כגון L-selectin ligand ועוד. […]

  • […] כבר בפוסט קודם התייחסתי לעובדה שבאנדומטריוזיס רירית הרחם אינה תקינה ושונה מזו של נשים בריאות. השונות שלה קשורה קשר ישיר לבעיית ההשתרשות, ובין השאר באה לידי ביטוי במספר נמוך של קולטנים שנמצאים על פני רירית הרחם, שתפקידם להיקשר לחומרים חוץ תאיים (נקראים אינטגרינים – integrins), ומרכיבים נוספים שכפי הנראה קשורים ליכולת של העובר להשתרש, כגון L-selectin ligand ועוד. […]

  • […] בפוסטים הקודמים הסברנו שאנדומטריוזיס מתאפיין במוקדים דמויי רירית הרחם, שנמצאים מחוץ לרחם. בעוד שהנגעים מתפקדים כמו רירית הרחם בזמן הווסת, אין לדם שהצטבר בתוכם לאן לצאת, והוא לא זורם החוצה = הדם תקוע!! […]

  • […] מוזמנים להמשיך לפוסט הבא – על רגע הגילוי וההגדרה המדויקת (!) לאנדומטריוזיס. […]

השאירו תגובה

Call Now Button